صفحه اصلی » خواندنی » یک فسیل زنده 100 تا 200 میلیون ساله در چابهار کشف شد

یک فسیل زنده 100 تا 200 میلیون ساله در چابهار کشف شد

رییس مرکز تحقیقات شیلات آبهای دور چابهار گفت:محققان این مرکز برای نخستین بار موفق به کشف یک گونه فسیل زنده در آبگیرها و برکه های سواحل شهرستان چابهار شدند.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

صاحب نیوز به نقل از ایرنا: دکتر ˈ دانیال اژدریˈ روز پنجشنبه با تشریح نحوه کشف این فسیل زنده بیان کرد: محققان مرکز تحقیقات شیلاتی آبهای دور چابهار در جریان تحقیقات میدانی در آبگیرها و برکه های سواحل منطقه که پس از بارندگیهای اخیر آبگیری شده بودند، موفق شدند یک گونه میگوی بچه وزغی را با قدمت زیستی 100 تا 200 میلیون ساله شناسایی کنند.

وی افزود: این سخت پوست به دلیل شباهت ظاهری اش به نوزاد قورباغه به این نام معروف است و دارای ویژگیهای زیستی منحصر به فرد و قابل توجهی است.

وی اظهار داشت: این فسیل زنده دارای توانایی زیاد در رشد و تولید مثل دارد به گونه ای که در یک دوره زیست دو تا سه هفته ای به بلوغ و تولید مثل می رسد و می تواند تخمهایی با قابلیت مقاوم به خشکسالی تا دوره ای 20 ساله را تولید کند که پس از بارندگی و آبگیری مجدد آبگیرها تبدیل به موجودات زنده می شوند و همین چرخه زیستی را طی می کنند.

رییس مرکز تحقیقات شیلاتی آبهای دور چابهار با بیان اینکه این آبزی یکی از قدیمی ترین گونه های زیستی و متعلق به دوره دایناسورهاست، افزود: با رؤیت میگوی بچه وزغی کشورمان می تواند در حفظ ذخایر ژنتیکی این گونه آبزی با ارزش در دنیا نقش ویژه ای ایفا کند.

نام علمی این آبزی میگوی بچه وزغی است که یک تا 5 سانتی متر طول دارد.

گفته می شود؛ پیش از این یک گونه دیگر از این آبزی در آذربایجان رؤیت و گزارش شده بود اما این گونه آبزی رؤیت شده در آبگیرهای سواحل چابهار برای نخستین بار از این منطقه در کشور گزارش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

یازده − 3 =