صفحه اصلی » مقاومت » امنیت و دفاع » شهيدي كه معتقد بود سير و سياحت مؤمن جبهه است

شهيدي كه معتقد بود سير و سياحت مؤمن جبهه است

برگزاري كنگره سه هزار شهيد استان سمنان در تاريخ نهم ارديبهشت و آغاز اجلاسيه اصلي كنگره در 17 ارديبهشت‌ماه، فرصتي را فراهم آورد تا به مرور زندگي چند شهيد اين استان بپردازيم.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۳

به گزارش صاحب نیوز، كنگره بزرگداشت شهدا كه با حضور خانواده‌هاي گرانقدر ايثارگران و رزمندگان و مسئولان لشكري و كشوري برگزار مي‌شود، فرصتي خواهد بود براي انتقال فرهنگ ايثار و شهادت به نسل جواني كه انقلاب و جنگ را نديده و از نزديك با شهدا مأنوس نبوده‌اند…

شهيد سيدكاظم كاظمي

فعال انقلابي در ايران و امريكا

آرادان در اول شهريور 1336 شاهد تولّد نوزادي بود كه نامش را سيدكاظم گذاشتند. سيدكاظم كاظمي.

سيدكاظم شش سال بيشتر نداشت كه به همراه خانواده‌اش به گرگان نقل مكان كرد. سال 1352 يعني زماني كه 16 سال بيشتر نداشت به فعاليت‌هاي گسترده‌اي عليه رژيم منحوس پهلوي دست زد. او كتاب‌هايي چون رساله عمليه و حكومت اسلامي امام خميني (ره) را در كتابخانه شخصي‌اش داشت كه با يورش ساواك به منزلش دستگير شد.

مدتي بعد آزاد شد و پس از گرفتن ديپلم رياضي در سازمان تربيت بدني مشغول به كار شد. به دليل فعاليت‌هاي مخفي عليه رژيم براي بار دوم توسط ساواك دستگير و به مدت 10 روز در كميته ضد خرابكاري تحت بازجويي و شكنجه قرار گرفت.

پس از قبولي در كنكور سال 1355 ساواك به علت داشتن سابقه مبارزاتي مانع ادامه تحصيل او شد. در نهايت همان سال با كمك پدر براي ادامه تحصيل در رشته مهندسي مكانيك به آمريكا رفت. در فعاليت‌هاي انجمن اسلامي دانشجويان امريكا و كانادا شركت داشت و مسئوليت انجمن اسلامي يكي از ايالت‌ها را عهده‌دار شد. او در تظاهرات ضد رژيم ستمشاهي شركت مي‎كرد و اعلاميه‌هاي انقلابي و نوارهاي سخنراني امام (ره) را در خارج توزيع مي‌كرد. به همين دليل دو بار توسط پليس امريكا دستگير شد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي در اسفند ماه1357 بلافاصله درس را رها كرد و به كشور بازگشت. در واقعه اشغال لانه جاسوسي امريكا حضور داشت. با ورود به سپاه پاسداران در فروردين 1358پس از گذراندن دوره آموزش عالي سپاه، به انجام مأموريت‌هاي محوله سپاه مشغول شد. حاصل ازدواج سيدكاظم در سال 1360 دو دختر بود. او تأكيد داشت كه فرزندانش در راه اسلام و خط شهادت باشند.

در اولين كنكور دانشگاه‌ها پس از پيروزي انقلاب شركت كرد و قبول شد. در دانشگاه با شجاعت به مقابله با گروهك‌ها پرداخت و به اين نتيجه رسيد كه براي استمرار مبارزات بايد برنامه‌اي حساب شده در دراز مدت داشت. لذا با تعدادي ديگر از برادران سپاه «واحد اطلاعات» را پايه‌گذاري كرد كه بعداً برخي از سازمان‌هاي اطلاعاتي كشور از آن الگو گرفتند.

مدتي بعد به سمت معاونت سياسي امنيتي استاندار سيستان و بلوچستان منصوب شد و به مبارزه با اشرار و قاچاقچيان پرداخت. پس از حدود دو سال مجدداً به سپاه برگشت.

با شروع دفاع مقدس سيد آرام و قرار خود را از كف داد. مي‌گفت: «سير و سياحت مؤمن جبهه است.» اين عضو شوراي عالي سپاه پاسداران، در سحرگاه دوم شهريور سال 1364 در 28 سالگي در سالروز شهادت امام محمد باقر (عليه‌السلام) به شهادت رسيد. او در حال بازديد از منطقه طلائيه بود كه با تركش گلوله توپ مجروح شد. در همان حال دست به دعا بلند كرد. سپس در حالت سجده به شهادت رسيد. پيكر پاكش پس از سه روز در عيد قربان تشييع و در قطعه 24 بهشت زهرا (س) تهران آرام گرفت.

شهيد سيداحمدعلي نبوي

از تحصيل درحوزه تا فرماندهي سپاه

سيداحمدعلي نبوي چاشمي در دومين روز از فروردين ماه 1329 در روستاي چاشم از توابع مهديشهر در استان سمنان متولد شد.

پدرش فردي باتقوا، متعهد و از مقلدين حضرت امام خميني (ره) بود. سيد‌احمد دوران ابتدايي را در روستا به پايان رساند. سپس براي ادامه تحصيلات به حوزه علميه صادقيه(ع) سمنان رفت. ايشان پس از مدتي به پيشنهاد يكي از آشنايان براي ادامه تحصيل به قم عزيمت نمود و تا سطح حوزوي خارج يك و دو ادامه تحصيل داد. در كنار تحصيل با چشمه‌سار معرفت امام خميني (ره) آشنا شد و فعاليت‌هاي سياسي خود را عليه رژيم پهلوي آغاز كرد.

به همين دليل ساواك وي را تحت تعقيب قرار داد. او چند بار هم با زيركي از چنگشان فرار كرد اما سرانجام پس از ماه‌ها زندگي مخفيانه در سال 1354 در تهران دستگير شد و مدت چهار ماه در زندان كميته تحت سخت‌ترين شكنجه‌ها قرار گرفت و پس از آن به زندان اوين منتقل مي‌شد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي در دفتر نمايندگي ولي فقيه در سمنان شروع به كار كرد. در سال 1360 مسئوليت روابط عمومي سپاه سمنان را به عهده گرفت و پنج ماه بعد به عنوان مسئول سپاه شهرستان شهركرد راهي آن شهر شد.

در سال 1361 به فرماندهي سپاه پاسداران قم منصوب و تحولي چشمگير در آنجا پديد آورد. سيداحمد نبوي در سال 1362 به عنوان فرمانده سپاه شهر ري برگزيده شد و پس از سال‌ها خدمت عاشقانه در روز پنج‌شنبه 24بهمن سال 1364 در عمليات والفجر 8 هنگام بازگشت از منطقه اروندرود مورد اصابت تركش توپ قرار گرفت و در سن 35 سالگي به فيض عظيم شهادت نائل آمد. مزارش در گلزار شهداي شهرستان قم مي‌باشد.

جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد