صفحه اصلی » اقتصادی » اقتصاد استان » تمام مشکلات منبتکاران ناشی از عدم کیفیت تولیداتشان است / شهرک مبل راه اندازی می شود

مسئول اتاق اصناف برخوار:

تمام مشکلات منبتکاران ناشی از عدم کیفیت تولیداتشان است / شهرک مبل راه اندازی می شود

علی فتاحی گفت: به دلیل عدم کیفیت مناسب و بروز نبودن تولیدات منبتکاران دولت آباد، استقبال از مبل های دولت آباد کم بوده و با این شرایط تبلیغات برای آن ها مثمرثمر نخواهد بود.

تاریخ انتشار: ۰۷:۰۷ - پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۳

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خبرما، با توجه به این که دولت آباد، قطب منبتکاری استان اصفهان شناخته شده است، عدم توجه به این هنر و در واقع صنعت؛ عدم توجه به هنرمندان منبتکار به حساب می آید.

در پی صحبت های اخیر خبرما با منبتکاران دولت آباد و شنیدن مشکلات آنان، بر آن شدیم تا صحبت های مسئول اتاق اصناف شهرستان و رسته منبتکاران را نیز شنوا باشیم.

در گفتگوی سایت خبرما با منبتکاران شهر دولت آباد، عدم وجود تبلیغات، عدم نظارت بر کیفیت تولیدات و بر قیمت ها، نبود شهرک مبل در شهرستان و… از عمده مشکلاتی بود که به آن ها اشاره شد.

علی فتاحی در پاسخ به این صحبت ها، به سایت تحلیلی خبری شهرستان برخوار گفت: اولین مشکل منبتکاران شهر دولت آباد نداشتن پروانه کسب است.

علی فتاحی افزود: در مورد شناسنامه دار نبودن منبتکاران تقصیر را بر گردن خود می اندازم؛ چرا که تاکنون هیچ گونه اخطاری به آن ها نداده و اگر چند مغازه را پلمپ می کردم شاید دیگران هم به دنبال تهیه پروانه کسب می رفتند.

فتاحی ادامه داد: مشکل بعدی که به عنوان عمده ترین مشکل این صنف می توان برشمرد، عدم بروز بودن محصولات و تولیدات آن ها است.

وی با بیان این که اکثر تولید کنندگان هنوز هم مبل کله شیری تولید می کنند افزود: در طی سال های اخیر طرح های بسیار زیادی به بازار آمده که بسیار زیباتر از طرح کله شیری بوده اما منبتکاران ما به دلیل عدم پذیرش رقابت با دیگر تولیدکنندگان در شهرهای دیگر؛ هنوز هم به دنبال این طرح هستند، در حالی که مبل کله شیری نسبت به طرح های جدید به میزان سه برابر چوب استفاده دارد و پنج برابر هم منبت روی آن انجام می شود و عدم کیفیت مناسب هم که در جای خود باقی است.

وی با اشاره به این که انداختن تقصیرات بر گردن یکدیگر کار راحت اما نادرست است و از عادات همه ما شده است، افزود: در مورد منبتکاران باید گفت: اینان هنرمندانی هستند که هنر آنان بسیار ارزشمند و در عین حال قابل قیمت گذاری نیست، اما اشکالی که بر آنان وارد است این است که ۹۵% آن ها فاقد شناسنامه کاری بوده و به دنبال پروانه کسب نرفته اند.

رئیس رسته منبتکاران شهرستان خاطرنشان کرد: حدود هفتصد تولیدکننده مبل در سطح شهر دولت آباد وجود دارد که طبق آمار از این تعداد فقط ۱۷ نفر از آن ها دارای پروانه کسب می باشند.

علی فتاحی در پاسخ به این سؤال که آیا عدم پیگیری پروانه از طرف منبتکاران به عدم کنترل و پیگیری اتاق اصناف شهرستان مربوط نمی شود؟ گفت: بله، تقصیر از شخص بنده است که تاکنون در مرود این قضیه به طور جدی با این صنف برخورد نداشته و وارد عمل نشده ام.

وی در رابطه با عدم تبلیغات و برپایی نمایشگاه برای این هنرمندان گفت: متاسفانه اکثر تولیدکنندگان و حتی فروشندگان مبل در دولت آباد، محصولات درجه ۲ و ۳ عرضه می کنند که این باعث می شود افرادی که برای خرید مبل به دولت آباد رجوع می کنند استقبال نکرده و در نتیجه به مرور زمان اعتبار آنان از بین خواهد رفت که در این شرایط و با توجه به عدم کیفیت محصولات، تبلیغات برای آنان؛ کاری بیهوده و بدون ثمر است.

رئیس اتاق اصناف برخوار با اعلام کلنگ زنی زمین شهرک مبل در دولت آباد افزود: کلنگ زمین شهرک مبل در زمینی به مساحت ۲۲ هزار متر انجام شده و خاطرنشان کرد: بنده قول می دهم که حداقل تا پایان دوره خدمتم در این جایگاه، شروع این پروژه را رقم بزنم.

فتاحی در پایان با اشاره به این که فقط ۵% مبل های تولیدکنندگان دولت آباد در رهنان وجود دارد افزود: در مورد عدم نظارت اتاق اصناف بر کیفیت ها و قیمت ها باید گفت: این مسئله فقط مربوط به شهر دولت آباد نیست، بلکه در کل استان و بلکه کشور نیز اتاق اصناف این کار را انجام نمی دهد و قیمت؛ توافقی بین فروشنده و خریدار است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد