download (3)
۰۹:۵۵ - جمعه ۱۳۹۴/۰۲/۴

رئیس ثبت احوال گلپایگان خبر داد:

کاهش ثبت آمار ازدواج در گلپایگان

در سال ۹۳ تعداد ۸۵۱ ازدواج در سطح شهرستان به ثبت رسید که نسبت به سال ۹۲ نشانگر ۱۳/۶۰ درصد کاهش در سطح شهرستان است و این مقوله توجه بیشتر مسئولین و بررسی علل کاهش آن در سطح شهرستان را می طلبد.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از گلپانا: علی کاظم رئیس ثبت احوال گلپایگان در گفت و گو با خبرنگار گلپانا با اشاره به اهمیت بسیار تولید و نشر آمارهای جمعیتی اظهار داشت: رصد تحولات مربوط  به سیاست های کلی جمعیت در راستای شناخت ضعف ها و قوت های سیاست های به کار رفته توسط مسئولین با توجه به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی بسیار حائز اهمیت می باشد.

علی کاظم تصریح کرد: مسئولین باید برای فراهم کردن بستر ارتقا و پویایی زمینه های افزایش نرخ جمعیت و باروری را فراهم کنند و در جهت رفع موانع ازدواج و تشکیل خانواده و فرزندآوری در جامعه تمام تلاش خود را به کار گیرند.

وی افزود: سیاست های کلی جامعه باید در صدد پایین آوردن سن ازدواج در جوانان و توانمند سازی آنان در تامین هزینه های زندگی و تربیت نسل صالح و کارامد قرار گیرد.

سرپرست ثبت احوال گلپایگان با اشاره به وظایف اصلی سازمان ثبت احوال عنوان کرد: مهم ترین وظایف این سازمان ثبت ولادت ها و صدور شناسنامه، ثبت واقعه وفات ثبت ازدواج و طلاق، تعویض شناسنامه های قدیمی، چاپ شناسنامه مکانیزه با امنیت بالا، استقرار نظام جامع شناسایی ایرانیان تولید آمار جمعیتی می باشد.

علی کاظم در مورد آمار ثبت ولادت در سال 93 عنوان کرد: ما در سال گذشته با تعداد 1610 فقره ولادت در مقایسه با سال 92 که 1453 واقعه ولادت به ثبت رسیده خوشبختانه شاهد رشد 10/8 بودیم که از تعداد ذکر شده 882 پسر و 728 فقره از تولدها دختر بوده است.

وی افزود: در بین نام های انتخاب شده برای نوزادان در سال گذشته: امیر علی، امیر حسین، علی، محمد طه، ابوالفضل برای پسران و فاطمه، زهرا، فاطمه زهرا، نازنین زهرا، زینب برای دختران دارای بیشترین فراوانی بوده است.

سرپرست ثبت احوال گلپایگان در مورد آمار ازدواج شهرستان گلپایگان تصریح کرد: در سال 93 تعداد 851 ازدواج در سطح شهرستان به ثبت رسیده که نسبت به سال قبل آن با آمار ثبت 985 ازدواج شاهد 13/60 درصد کاهش بودیم و این مقوله توجه بیشتر مسئولین و بررسی علل کاهش آن در سطح شهرستان را را می طلبد.

وی با اشاره به 574 واقعه وفات صورت گرفته در سال 93 در شهرستان اظهار داشت: این رقم در در مقایسه با سال 92 که 591 واقعه وفات به ثبت رسید 2/87 در صد کاهش داشته است که از تعداد ذکر شده 318 نفر از آنان مرد و 256 نفر زن بودند.

علی کاظم با بیان اضافه شدن اسناد و برگ سند سجلی و برگ سند وفات بر آرشیو الکتریکی گفت: انشاالله با اتمام این طرح عظیم در کشور کلیه خدمات نظیر تعویض شناسنامه، صدور المثنی، پاسخ به استعلامات و …با صرف نظر از محل صدور آنان امکان پذیر خواهد بود.

سرپرست ثبت احوال گلپایگان خبر داد: در صورتی که ثبت ولادت ها و وفات در مهلت مقرر قانونی که 15 روز بعد از ولادت و 10 روز بعد واقعه فوت است اقدام نگردد، هزینه ثبت 115000ریال تا یک ماه بعد از مهلت قانونی، 175000 ریال تا سه ماه، 287000 ریال تا شش ماه و 580000 ریال از شش ماه به بالا قرار گرفته شده است.

وی در پایان با اشاره به صدور کارت ملی هوشمند از اواسط سال گذشته اظهار داشت: 1400 فقره کارت تاکنون صادر گردیده است که با طراحی جدید این کارت اطلاعات فردی، تصویر چهره، اثر انگشت به صورت امن و محافظت شده در حافظه این کارت ذخیره شده است که دسترسی به این اطلاعات توسط  دستگاه های کار خوان هم به صورت تماسی و هم به صورت تماس و با اجازه خود شخص قابل دستیابی می باشد.

شایان ذکر است صدور کارت ملی هوشمند در سال جاری از اولویت های مهم این اداره می باشد.