صفحه اصلی » استان اصفهان » فرهنگی ترین اداره استان، 40 روز بدون سرپرست!

فرهنگی ترین اداره استان، 40 روز بدون سرپرست!

اردیبهشت ماه سال جاری بعد از گذشت چند ماه از خداحافظی سید علی حسینی، مدیر سابق اداره کل ارشاد استان اصفهان، محمد شالویی، رئیس سابق مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد به عنوان مدیر جدید این اداره منصوب شد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۸ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوزبه نقل از رویش: از پشت پرده برکناری حسینی و روابط خوب و ناخوبش با مسئولین استانی و عملکرد 7 ساله وی که بگذریم، از همان بدو حضور شالویی، نگرانی هایی مبنی بر عدم وقت گذاری تمام وقت و یا به  قول معروف "مدیریت پروازی" وی مطرح بود. اما گویا کم کم این نگرانی به واقعیت پیوست.

تا آنجا که صدای استاندار هم بابت این ماجرا در آمد. ذاکر اصفهانی شانزدهم دی ماه سال جاری در جلسه کارگروه اشتغال استان، ضمن انتقاد از عدم حضور شالویی به عنوان مدیر کل اداره اشاد اصفهان  در جلسات اداری استان، وی را "مدیر ناقابلی" برای حوزه فرهنگ استان توصیف کرده بود و وی را متهم به فرهنگ سوزی در فرهنگی ترین استان کشور کرد. وی همچنین از دستور رحیمی معاون اول رئیس جمهور به وی برای برکناری شالویی خبر داد. در همین روزها بود که شالویی هم دیگر در دفتر کارش در اصفهان حاضر نشد و سه هفته بعد نیز یعنی در اواسط بهمن ماه استعفای خود را به صورت رسمی اعلام نمود.

به هر حال اکنون حدود 40 روز است که مدیریت فرهنگی ترین سازمان اصفهان، بدون حتی سرپرست موقت به فعالیت خویش ادامه می دهد. شاید بتوان چنین مدل مدیریتی در عرصه فرهنگی را در کتاب رکورد های گینس به ثبت رساند. اینکه دولت جمهوری اسلامی که اساسا ماهیت و هویتی از جنس فرهنگ دارد و باید کار در این حوزه  چه از حیث اثبات خود و چه از حیث مقابله با هجمه های دشمن در اولویت های کاری اش باشد، عرصه فرهنگ خود را به صورت کاملا بی برنامه با مدیریت های ماهیانه و سالیانه اداره می نماید!

باید گفت گرچه هیچگاه سازمان هایی مانند اداره کل ارشاد نتوانسته اند در حوزه فرهنگی شهر تاثیرات درخور توجهی بگذارند و طرح نویی دراندازند اما همین مسئولیت ها و عملکرد های محدود و جزیره ای هم هر روز در کش و قوس سیاست زدگی میران ارشد سیاسی استان و کشور آسیب بیشتر می بینند و از وظایف خطیری چون مقابله با جنگ نرم مغفول می مانند.

شاید اگر فرهنگ و اهمیت فرهنگ بیشتر در نظر مسئولین ارشد استان و کشور جایگاه می یافت شاهد بروز چنین مسائلی نبودیم. وقتی ساختار حاکم بر مدیریت وزارت کشور طوری اقتضا میکند که حتی استاندر استانی که عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را یدک می کشد، در حوزه فرهنگ که به گفته مقام معظم رهبری اساسی ترین حوزه هاست، معاونی ندارد و مسئولیت های آنرا معاون امنیتی و سیاسی اش پیگیری می کند نمی توان انتظار داشت اوضاع بهتر از این باشد.

چنین نحوه مدیریت، ناخواسته انسان را یاد گلایه های رهبر انقلاب از بی توجهی دولت به حوزه های فرهنگی می اندازد. باید گفت 8 سال از حضور دولت اصولگرای احمدی نژاد در عرصه سیاسی کشور می گذرد و 8 مرتبه دولت در هفته دولت، در شهریور ماه، در حضور رهبر معظم انقلاب گزارش داد و 8 بار رهبر انقلاب به دولت در مورد جای خالی گزارش های فرهنگی تذکر دادند اما به گوش کسی نرفت.  نحوه عملکرد فرهنگی استاندار اصفهان در چهارسال اخیر نیز که خاستگاه خود را فرهنگ و دانشگاه می داند هم همین طوربود. به هر جهت عملکرد فرهنگی این استاندار هم در راستای سیاست های فرهنگی همان دولت است باید گفت فرهنگ مظلوم است چون رهبر مظلوم است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

8 + یک =