صفحه اصلی » استان اصفهان » آران و بیدگل » تاوان یک انتخاب درست

یادداشتی در تحلیل وضعیت یمن؛

تاوان یک انتخاب درست

عربستان در حال حاضر از همه جا مانده است و با حکومتی فشل و حاکمانی پیر برای حیات خود دست و پا می زند.

تاریخ انتشار: ۰۷:۳۹ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۲۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خطب شکن، محمد رسول نجاتی آرانی/ قریب یک ماه است که عربستان سعودی تجاوزی وحشیانه را علیه ملت مظلوم یمن آغاز کرده است. یمن در واقع به خاطر استفاده از حق انتخاب خود در حال مجازات است و زنان و کودکان و افراد بی‌سرپناه، بر اثر اقدامات تجاوزکارانه‌ی عربستان کشته می شوند. نکته‌ی مهم این است که ملت یمن شیعه‌ی امیرالمومنین هستند و از این رو کینه‌ی بیشتری از سوی عربستان بر ضد آنان وجود دارد. ملت و کشور ما نباید به سادگی از این مظلوم‌کشی عبور کنند و آن را نادیده بگیرند.

اهمیت یمن

با وجود این که یمن یک کشور فقیر است، از اهمیت بسیاری برخوردار است. این کشور در منتهاالیه شبه جزیره‌ی عربستان در جنوب غرب آسیا قرار گرفته و از نظر جغرافیای سیاسی به خاطر تنگه‌ی باب‌المندب که در این کشور واقع است، بسیار استراتژیک است. در جهان چند تنگه‌ی بسیار مهم وجود دارد که عبور و مرور دریایی از آن صورت می گیرد: کانال سوئز، تنگه باب‌المندب و تنگه هرمز. احاطه بر هرکدام از این نقاط باعث می شود تحولات بسیاری در دست تصمیم‌گیران سیاسی قرار گیرد.

جغرافیای جمعیتی یمن

یمن کشوری است با ساختار قبیله‌ای. این کشور بیشتر از این که جمعیت شهرنشین داشته باشد، جمعیت قبیله‌ای دارد. علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن از یکی از قبائل زیدی بود و هم اکنون حوثی‌ها یکی از قبایل مهم یمن هستند که قدرت را در اختیار گرفته‌اند. از لحاظ جغرافیایی، یمن را می توان به دو قسمت تقسیم کرد: قسمت شرقی که اکثرا بیابان است و قسمت غربی که کوهستانی و از لحاظ آب و هوایی مناسب‌تر است و اغلب استان‌های یمن در آن جا قرار دارد.

ریشه‌های بحران یمن

بحران یمن ریشه‌های بسیاری دارد. اما مهم ترین آن تجمع تروریست‌ها در قسمت شرقی آن است. بعد از واقعه‌ی ۱۱ سپتامبر و انفجار برج‌های دوقلو توسط آمریکا، مناطق بیابانی شرق یمن کانون تروریست‌ها شد. در آن زمان قدرت در یمن در دست علی عبدالله صالح بود. عبدالله صالح با وجود آن که شیعه‌ی زیدی بود، با این تروریست‌ها کاری نداشت تا این که بیداری اسلامی در یمن به وجود آمد. ملت یمن با شعارهای اسلامی رئیس جمهوری را در یمن کنار گذاشت و به الحوثی‌ها روی آورد. از این رو معارضه‌ای بین آن‌ها با جماعت تروریست در شرق آن کشور به وجود آمد.

جنبش مردمی اسلامی

جنبشی که مردم علیه عبدالله صالح و به نفع حوثی‌ها ایجاد کردند، در واقع یک جنبش کاملا اسلامی بود. همان طور که در شعارهای مردم در حمایت از حوثی‌ها به چشم می خورد. شعار اصلی مردم یمن عبارت است از «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر یهود» و «پیروزی از آن اسلام است». مردم در وقایع اخیر به الحوثی اقبال نشان داده‌اند و به همین خاطر اغلب بخش‌های یمن در دست الحوثی‌هاست.

جریان الحوثی

جریان الحوثی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تحت تعالیم انقلاب گرایش بسیاری به شیعه‌ی دوازده امامی و مکتب اصیل اهل بیت(ع) پیدا کرد. حتی در برخی سفرهایی که سران آن به ایران انجام دادند، اعلام کردند که ما شیعه‌ی دوازده امامی شدیم. علاوه بر این ساختار جامعه‌ی اهل سنت یمن نیز از سنی‌های شافعی، نزدیک ترین طیف اهل تسنن به عقاید شیعه است. این که عربستان سعودی این جنبش را بر نمی تابد و حوثی‌ها را متهم می کند که دست‌نشاندگان ایران هستند، به همین خاطر است.

وضعیت کنونی عربستان

عربستان در حال حاضر از همه جا مانده است و با حکومتی فشل و حاکمانی پیر برای حیات خود دست و پا می زند. با قدرت می توان گفت در حملاتی که عربستان در این روزها داشته است، هیچ دستاوردی به چنگ نیاورده است. طبق اطلاعاتی که از افراد موثق مخابره شده است، در این حملات حداکثر سی تا چهل نفر از اعضای انصارالله یمن به شهادت رسیده‌اند و سایر کشته شدگان، از مردم بی‌گناه یمن هستند.

چرا اقدام متقابل وجود ندارد؟

واقعیت این است که جهل جماعت بسیار برنده‌تر از شمشیرهای برّان است. اگر الان انصارالله با قدرت موشکی خود، اقدامی را علیه عربستان انجام دهد، عربستان از این فرصت استفاده می کند و ندای حمایت از حرمین شریفین را سر می دهد و مدعی می شود اصحاب فیل دوباره ظهور کرده‌اند و قصد تخریب حرمین را دارند. اوج مظلومیت مردم یمن از این جا آشکار می شود: عربستان قصد دارد با این حربه، یمن را به یک سوریه‌ی جدید تبدیل کند و همان طور که در آن جا مسلمانانی از تمام نقاط جهان برای آن چه جهاد می نامند جمع شده‌اند و با چشم و گوش بسته کشتار می کنند، در یمن نیز این واقعه تکرار و این کشور ویران شود.

نقش ایران در این وقایع

جمهوری اسلامی در جریان این اتفاقات، تلاش کرده است دارو بفرستد و به مردم یمن کمک کند. حتی یگان‌هایی از نیروی دریایی ایران نیز به باب‌المندب اعزام شدند. در پی این اعزام، وزارت خارجه‌ی آمریکا طی تماسی از وزارت خارجه‌ی ایران درخواست کرد که کمک به یمن را متوقف کند تا آنان نیز عربستان را از ادامه‌ی حملات بازدارند. ایران به یگان‌های خود دستور داد اقدامی انجام ندهند. عربستان نیز بعد از عملیات «طوفان اراده» به تدریج اقدام‌های خود را کاست، با این حال دوباره در عملیاتی تحت عنوان «بازگشت امید» وحشی‌گری‌های خود را از سر گرفت. این کاهش حجم موقت عملیات عربستان حاصل این اقدام ایران بود.

عاقبت این جریانات

مسئولیت ما در قبال جریانات یمن بسیار سنگین است. با این وجود باطل از بین رفتنی است و همان طور که رهبری فرموده‌اند عربستان در این جریان شکست خواهد خورد و بینی سعودی‌ها به خاک مالیده خواهد شد. عربستان نباید خیال کند که همکاری امروز او با اسرائیل و کشتار ملتی مظلوم، حیات او را ادامه خواهد داد. عربستان با این اقدام گور خود را کنده است و با این پادشاهان و حاکمان ضعیف، به زودی فرو خواهد پاشید و إن شاءالله این اقدامات مقدمه‌ای برای ظهور امام زمان(عج) خواهد بود.

نکته‌ی مهم این است که در حال حاضر ملت‌ها در حال پس دادن امتحان هستند، یک ملت با فشارهای اقتصادی آزمایش می شود و یک ملت با فشارهای ناشی از جنگ و تروریسم. مهم این است که در مقابل این فشارها کوتاه نیایند و افق‌های خود را با آن چه مطلوب ظهور است هماهنگ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد