صفحه اصلی » استان اصفهان » تیران و کرون » دانش هسته ای، بهانه ای برای دشمنی نه علت/ تحریم بانک مرکزی ربطی به موضوع هسته ای ندارد

محسن نصری در کرسی آزاداندیشی دانشگاه تیران و کرون:

دانش هسته ای، بهانه ای برای دشمنی نه علت/ تحریم بانک مرکزی ربطی به موضوع هسته ای ندارد

دکتر محسن نصری گفت: پرونده ی هسته ای معضلی بین ایران و امریکا نیست چرا که هسته ای بهانه ای برای دشمنی است و با انجام توافقات هسته ای، معضلات بعدی شروع خواهند شد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۷ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۲۳

به گزارش صاحب نیوز به نقل از سفیر تیران و کرون،  کرسی آزاد اندیشی با موضوع « هسته ای، موتور پیشرفت یا ترمز پیشرفت؟!» روز گذشته در دانشگاه آزاد تیران با حضور استاد محسن نصری و جمعی از دانشجویان برگزار شد.

Picture22

مدرس دانشگاه اصفهان ضمن معرفی موضوع هسته ای به عنوان بحث کلان کشور، ابراز داشت: دانش هسته ای از علوم استراتژیک است و مربوط به هیج حزب یا دولتی خاص نیست.

نصری با بیان ارتباط دانش هسته ای با ۴۰۰ شاخه ی علمی، افزود: دانش هسته ای از جمله علومی است که وجود آن در کشوری قدرت و اقتدار ایجاد می کند.

وی در مورد تاثیر دانش هسته ای در بخش های مختلف زندگی بیان نمود: نقش پررنگ دانش هسته ای در پزشکی برای کسی پوشیده نیست و کشاورزان هم با استفاده از دانش هسته ای موفق به تولید محصولات بیشتری می شوند.

Picture19

این تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه انرژی از مبانی اصلی پیشرفت یک جامعه است، خاطر نشان کرد: دانش هسته ای از جمله این مبانی است که راندمان بالایی دارد و جامعه ی پیشرفته دارای علم و فن و هسته ای است.

نصری گفت: پرونده ی هسته ای معضلی بین ایران و امریکا نیست چرا که هسته ای بهانه ای برای دشمنی است.

وی ضمن بیان اینکه هسته ای علت دشمنی ایران و امریکا نیست، افزود: با انجام توافق هسته ای، معضل های بعدی شروع خواهند شد.
استاد علوم سیاسی با اشاره به صحبت جان کری که «بعد از توافق هسته ای به سراغ توافق موشکی ایران خواهیم آمد» بیان نمود: ایران با سابقه ی ۱۲ ساله در دانش هسته ای و توافقات مکرر با گروه ۱+۵، زیاده خواهی های دشمن را عدم توافق و عمل نکردن به تعهدات می داند در صورتی که در هر بار توافق ایران به همه ی تعهدات خود عمل نموده است.

نصری ضمن توضیحی پیرامون هسته ای در سال ۸۲، گفت: اولین قطعنامه در خرداد ۸۲ صادر شد اما به دلیل عدم توافق سایر کشورها، این توافق انجام نشد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه موضوع هسته ای برای فشار بر روی مردم و خسته کردن آنهاست، ابراز داشت: در فروردین ۸۴ بهترین راه را تعطیل همیشگی هسته ای دانستند.

وی بیان نمود: در فروردین ۸۶، آژانس بین اللملی از ایران درخواست پاسخ به ۶ سوال با شرط بسته شدن پرونده ی توافق هسته ای بعد از تایید پاسخ های ایران را نمود.

Picture18

نصری افزود: در اسفند ۸۶ آژانس بین المللی پاسخ ۶ سوال جمهوری اسلامی ایران را تایید نمود ولی به جای بستن پرونده ی هسته ای، قطعنامه ای علیه ایران تایید شد.

مدرس دانشگاه اصفهان ضمن بیان آمادگی همکاری ایران در هر دولتی برای توافقات، خاطر نشان کرد: عدم غنی سازی سوخت ۲۰درصد، تعطیلی ۱۹۰۰۰ سانترفیوژ ایران و توقف پروژه ی اراک خلاصه ای ازتعهدات ما درتوافقات ژنو بود که نتیجه ی آن اعمال ۵۵ مورد تحریم جدید امریکا و اروپا در ۸ ماه ی اول سال ۹۲ علیه ایران شد.

وی با اشاره به برخی از تعهدات ایران در توافق لوزان افزود: ماندن سانترفیوژها در ۵۰۰۰ عدد تا ۱۰ سال دیگر و استفاده از اولین نسل آنها، غنی سازی سوخت تا ۳٫۶ مهمترین تعهدات ایران بود.

نصری با اشاره به طراحی سایت نطنز برای ۵۰۰۰۰ سانترفیوژ بیان نمود: در توافق لوزان تعهد شد که پس از ۱۰ سال دوباره توافق جدید انجام شود و ایران به تعهدات خود عمل کند اما لغو تحریم ها صورت نگیرد.

استاد علوم سیاسی از ۲۸ مورد تحریم علیه ایران فقط ۵ مورد آن را هسته ای دانست و گفت: تحریم بانک مرکزی ربطی به موضوع هسته ای ندارد.

در پایان، پرسش و پاسخ بین دانشجویان و استاد محسن نصری انجام شد.

Picture20 Picture21

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد