صفحه اصلی » سیاسی » روانبخش: بالاخره رهبر اصلاحات کیست؟ / کواکبیان: مشایی و لاریجانی هم اصولگرا هستند

روانبخش: بالاخره رهبر اصلاحات کیست؟ / کواکبیان: مشایی و لاریجانی هم اصولگرا هستند

روانبخش خطاب به کواکبیان گفت: شما یک بار رهبر اصلاحات را خاتمی، یک بار سروش، یک بار حجاریان و یک بار عده‌ای خارج نشین معرفی می کنید؛ بگویید …

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۹ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز، به نقل از خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» از مشهد، کواکبیان شب گذشته در مناظره با حجت الاسلام روانبخش با موضوع «تعریف اصولگرایی و اصلاح طلبی و نقد آن» در دانشگاه آزاد نیشابور در تعریف اصلاح طلبی و اصولگرایی گفت: یک گفتمان اصولگرایی و یک جبهه اصولگرایان داریم، اعتقاد من این است که از لحاظ اصولگرایی همه باید اصولگرا باشیم، اما اصلاح طلبی باید تابع اصولی باشد، کسی بدون تعیین یک مسیر نمی‌تواند حرکت کند.
 

وی با بیان اینکه اصولگرای واقعی نمی‌تواند اصلاح طلب نباشد، بیان کرد: یکی از اصل‌ها این است که اصلاح طلبی باید سامان دهنده نابسامانی‌های اجتماع باشد، نه اینکه بگوید من بی‌توجه از کنار جامعه می‌گذرم.

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری بیان داشت: جبهه اصولگرایان دامنه وسیعی دارد، افرادی مثل رحیم مشایی، لاریجانی، عسگراولادی و جواد لاریجانی هم اصولگرا هستند، باید قدر مشترک‌هایی را مشخص کنیم که واقعاً اگر کسی اندازه خواست، بگوییم هر کس خارج از این شاخص ها بود، خارج از گفتمان اصولگرایی حرکت کرده است.

گفتمان اصلاح طلبی از زمان انقلاب شروع شد

کواکبیان با بیان اینکه انقلاب یک تحول اساسی در جامعه بود، در خصوص گفتمان اصلاح طلبی تصریح کرد: این گفتمان از پیروزی انقلاب شروع شده؛ اگر سابقه ایران معاصر را ورق بزنیم از امیرکبیر و خیلی از شخصیت‌هایی که در تاریخ بودند امثال مدرس و میرزا کوچک خان جنگلی یا اگر بخواهیم بحث عمیق تری داشته باشیم، اصلاح طلبی در ذات اسلام نهفته است، خداوند از قول شعیب پیامبر می فرماید: «من چیزی نمی خواهم، جز اینکه اصلاح‌گر باشم و توفیقم را از خداوند می‌خواهم و بر خدا توکل دارم.»

وی افزود: در حدیث معروفی، وقتی امام حسین(ع) حج را نیمه‌کاره رها کرد، گفت: من دارم می‌روم تا برای امت جدم اصلاحات ایجاد کنم، بنابراین امام حسین(ع) بزرگترین اصلاح طلب است.

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری افزود: ما اصلاحات را در چارچوب قانون اساسی تعریف می‌کنیم؛ یعنی قانون اساسی را پذیرفته‌ایم و در عین حال نمی‌گوییم این قانون وحی منزل است؛ ممکن است این قانون اشکالاتی داشته باشد که باید به آن برسیم، شاید یک زمانی لازم باشد قانون اساسی تغییر کند.

کواکبیان بیان داشت: اصلاح طلبان هیچ گاه برانداز و ضد نظام نیستند؛ یعنی در چارچوب نظام هستند؛ در غیر این صورت می‌شدند رادیکال و انقلابی؛ به این ترتیب کسی که اصلاح طلبی را چاره و درمان دردهای اجتماع نداند، دنبال انقلاب است.

وی با اشاره به پنج اصل اصلاح طلبی گفت: یکی از این موارد، قانون اساسی است که مهمترین مبنای قانون اساسی بر مبنای اصلاحات است؛ البته در قانون اساسی رکن ولایت فقیه نهفته است؛ کسی که می‌گوید اصلاح طلبان ولایت فقیه را قبول ندارند، می‌خواهد اسلام را مصادره کند.

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری ادامه داد: هر کس خط امامی است، حتماً باید اصلاح طلب باشد؛ چون خط امام هیچ گاه سکوت را در برابر نابرابری‌های جامعه قبول ندارد.

کواکبیان سومین اصل را ارزش های دینی دانست و گفت: ما معتقدیم برخی به جای اینکه پشت سر اسلام سنگر بگیرند، پشت این ارزش ها می ایستند؛ ما معتقدیم ارزش‌های دینی باید محکم باشد و اصلاح طلبی به معنای واقعی ممکن نیست با ارزش‌های دینی تخاصم داشته باشد.

 

وی منافع ملی را چهارمین اصل اصلاح طلبی بیان کرد و افزود: ما به سیاست خارجی انتقادات زیادی داریم، ولی وقتی پای صحبت با یک فرد خارجی باشد بسیار از منافع ملی دفاع می‌کنیم، یک اصلاح طلب نمی‌تواند از کنار درد و رنج مردم بگذرد و بگوید هر چه پیش آمد مهم نیست، بنابراین در چارچوب خط امام، قانون اساسی، منافع ملی، ارزش های دینی و مطالبات مردم، اصلاح طلبی را تعریف می‌کنیم که این موارد مختص قوه مجریه نیست، بلکه کل قوا در هر جا ناروایی باشد باید در آنجا اصلاح انجام دهد، حتی نهادهایی که زیر نظر مقام معظم رهبری هستند، آنها هم باید اصلاح شوند.

کسانی که آخرین میخ را بر تابوت اصلاح طلبان می‌کوبند کور خوانده‌اند

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری با اشاره به اینکه اصلاحات فراگیر است، گفت: اصلاحات در همه موضوعات و عرصه‌ها صورت می‌پذیرد.

 

کواکبیان با بیان اینکه اصلاحات از متن جوان‌ها و ملت سرچشمه می‌گیرد، افزود: اصلاح طلبی در حزب و چهره مشخص نیست، بلکه از بطن مردم است؛ به آنهایی که فکر می‌کنند ما تا آخر فلان انتخابات، آخرین میخ را بر تابوت اصلاحات خواهیم کوفت، می‌گویم کور خوانده‌اید، ما هم بخواهیم مردم اجازه نمی‌دهند.

وی ادامه داد: آنهایی که می‌گویند اصلاح طلبان را حذف کنیم و رقابت فقط بین اصولگرایان باشد،در اشتباه محض هستند.

احمدی‌نژاد با مشایی فرقی نمی‌کند

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری گفت: اینکه عده ای از آقایان می گویند احمدی نژاد با رحیم مشایی فرق می‌کند را قبول ندارم، اما آقایان قبول دارند، به نظر من آنها یک روح هستند در دو بدن، همین مشایی نگفت که مردم اسرائیل را دوست دارم؟ در دولت شما سه هزار میلیارد تومان خوردند و بردند، اصولگرایی یعنی این؟ هر عملکردی که احمدی‌نژاد داشته باشد پای اصولگرایان نوشته می شود، ما می‌گوییم خط امام، شما این را نقض کنید.

کواکبیان ادامه داد: اگر خط امام مشکل دارد، اصلاح طلبی نیز مشکل دارد، در خط امام جدایی دین از سیاست معنا ندارد، ما نیز می‌گوییم جدایی دین از سیاست معنا ندارد، ما می‌گوییم یک اصولی داریم شما این را نقد کنید، اگر قرار باشد حرف دولت‌ها باشد، شما کم می‌آورید، ما می‌گوییم دولت خاتمی آن قدر نجابت داشت که طرفدار داشته باشد.

جان خود را می‌دهم تا فساد از جامعه برچیده شود

در ادامه حجت الاسلام روانبخش در پاسخ به موضوعات مطرح شده توسط کواکبیان گفت: بحث باید ابتدا از یک بحث لغوی شروع شود که هدف از اصلاحات و اصولگرایی چیست؟ من مباحثی که کواکبیان گفت قبول دارم چون نکاتی را که گفتید با حرف های ما تعارض نداشت.

وی با بیان اینکه تمام انبیای الهی اصلاح طلب و برای اصلاح امت‌ها آمده بودند، گفت: امام علی(ع) پس از 25 سال خلافت خلفا آمدند و فرمودند «من آمده ام اصلاحات کنم.»

دبیر سیاسی هفته نامه «پرتوی سخن» گفت: پیامبران و امامان بزرگترین اصلاح طلبان هستند، اما به چه معنا؟ اصلاح طلبی سه معنا دارد؛ گاهی اصلاح از صلح گرفته می‌شود، یعنی آشتی دادن، فکر نکنم منظور از اصلاح طلبی این باشد که پیامبران و ائمه، مردم را آشتی می دادند، آیا منظور کواکبیان آشتی دادن ایران و آمریکاست که فکر نکنم این هم باشد.

وی افزود: معنای دوم اصلاح یعنی فسادزدایی که انبیا آمده‌اند تا فساد را از جامعه جمع کنند و برای نهادینه کردن شایستگی‌هایی که به مصلحت بشر است، جان خود را دادند؛ اگر به این معناست من نیز جان خود را می‌دهم تا فساد از جامعه برچیده شود.

روانبخش در تعبیر سوم اصلاح گفت: معنای سوم وارداتی بوده و به معنای ترجمه رفرم یعنی مبارزه تدریجی برای سرنگونی یک نظام در برابر یک کودتای گروهی یا انقلاب است.

اصلاح طلبان برانداز نظام، کواکبیان را قبول ندارند

عضو شورای جبهه پایداری بیان داشت: انقلاب به معنای این است که یک ملت با ایدئولوژی خاص توسط یک رهبر حرکت می‌کند، رفرم یعنی حرکت تدریجی، مثل نهضت آزادی که در زمان انقلاب با حرکت امام خمینی (ره) مخالف بود، آقایانی که ادعای اصلاح طلبی می‌کنند به کدام معنا اصلاحات را می‌خواهند؛ به نظرم معنای اول و دوم نیست، البته شاید کواکبیان این گونه باشد، اما کسانی‌ که قائل به براندازی نظام هستند، وی را قبول ندارند؛ چون او ولایت فقیه را قبول دارد.

روانبخش یادآور شد: اصلاح طلبی که در جامعه امروز مطرح است و اصولگرایی را در برابر آن قرار داده‌ایم، یعنی ماندن بر ارزش‌ها و باورها و آنچه رهبر گفتند که روی اصول بایستید و ذره‌ای از اصول کوتاه نیایید.

وی افزود: کسی که می‌گوید اصلاح نمی‌کنم و قائل به اصلاحات نیستم، مرده است؛ بحث این است که کسانی‌ که شعار اصلاح طلبی می‌دهند و در برابر ارزش ها هستند، از ولایت فقیه دفاع می‌کنند یا نه؟ متاسفانه اصلاح طلبی که در بین این افراد شکل گرفته از نوع سوم است؛ آنها می‌گویند قرآن قابل نقد عقلی و تجربی است!

دولت احمدی‌نژاد که حرف رهبری را گوش نمی‌دهد، می‌خواهد حرف مجلس را گوش دهد؟!

در ادامه این مناظره کواکبیان با بیان اینکه روانبخش گفت، رفرم یعنی براندازی نظام تصریح کرد: این معنا تعبیر وی است؛ رفرم کم کم به انقلاب می‌رسد؛ اگر بخواهیم چارچوب نظام را رنگ کنیم، آن وقت انقلاب می‌شود.

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری با بیان اینکه فکر می‌کردم روانبخش حرف‌های تازه‌تری داشته باشد، بیان داشت: اگر قرار است اصلاحات را نقد کنیم، چرا می‌گویید در روزنامه مردم سالاری، در همان زمان، شما دولت خودتان را نقد می‌کردید؟ درود بر شرف ملتی که دولت خود را نقد کند، شما در پرتو سخن اگر یک جمله علیه این دولت گفتید من به شما جایزه می‌دهم.

 

وی خاطرنشان کرد: این انتقادها خیلی خوب است، ما گفتیم مجلس به درد مردم برسد، شما چه کردید؟ شما که می‌گویید در مجلس هشتم چه کرده‌اید، الفبای مجلس را بلد نیستید.

کواکبیان بیان داشت: اکثریت مجلس هشتم دست اصولگرایان بود، اگر ما قدرت داشتیم حتماً ما به حرف رهبری گوش می‌کردیم، دولت احمدی‌نژاد که حرف رهبری را گوش نمی‌دهد، می‌خواهد حرف مجلس را گوش دهد؟ شما به عنوان کسی که معتمد امام بودید چرا به دهان کسی که گفت مجلس در راس امور نیست، نزدید؟ از اول انقلاب ما این چیزها را داشته‌ایم، جبهه پایداری با دولت یکی است، بهتر است حرف از دولت‌های گذشته نزنیم و با کنار گذاشتن گذشته، نتیجه کار را بگیریم.

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری با اشاره به وضع اشتغال، نرخ بیکاری، تورم، رشد سرمایه گذاری، قدرت توان خرید مردم و میزان نقدینگی بیان داشت: حتماً دولت قبلی از دولت فعلی بهتر بوده است، دلار در زمان موسوی که دولت را به رفسنجانی داد 60 تومان، زمان رفسنجانی به خاتمی 120 تومان، زمان خاتمی به احمدی نژاد 800 تومان، اگر این رشد طبیعی طی می‌شد هم اکنون باید دلار به 1600 تومان می‌رسید، اما هم اکنون به 3600 تومان رسیده؛ این یعنی شما شب می‌خوابید و قیمت پول ملی بیش از 70 درصد کاهش می‌یابد؛ با این حرف ها سر مردم را گرم کرده‌اید.

وی در ادامه گفت: مشکل ما این است که باید یا از استکبارستیزی و تنش زدایی یا مثلاً از حقوق هسته‌ای دفاع کنیم یا تحریم‌ها را به تبع دفاع قبول کنیم؛ اولا می‌گویید زمان خاتمی همه چیز را تحویل دادید، با این حرف، شما به رهبری نظام توهین می‌کنید؛ چون تمام مصوبات شورا با تاکید رهبر انقلاب قابل اجراست؛ می گویید در دولت خاتمی می‌خواستند مملکت فروشی کنند، آیا رهبری نگاه کردند؟ این معنا ندارد؛ وقتی الان از مباحث هسته‌ای دفاع می‌کنید، مگر بحث احمدی‌نژاد است، مجموعه نظام این تصمیمات را می‌گیرد.

آقای کواکبیان! منصفانه برخورد کنید

در ادامه این مناظره حجت الاسلام روانبخش با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان به دنبال فسادزدایی نبودند، گفت: آنها به دنبال فسادزایی بودند.

وی با اشاره به اینکه اصلاح طلبان در چارچوب چه اصلاحی می‌خواهند انجام دهند، بیان داشت: من با اصلاح دزدی سه هزار میلیاردی موافقم؛ یعنی وقتی می‌گوییم در چارچوب نظام کار اصلاحی کنیم یعنی دیگر سه هزار میلیارد اختلاس اتفاق نیفتد؛ رهبری از سال 81 در بیانیه هشت ماده‌ای به دولت خاتمی که کروبی، رئیس مجلس بود، فرمودند «کاری کنید که فساد اقتصادی جمع شود» چقدر اصلاحات به این امر اهمیت داد؟ مجلس ششم، دولت هشتم و بخشی از دولت هفتم در اختیار احزاب مشارکت بود، چقدر با فساد اقتصادی مبارزه شد؟ تورم و گرانی چقدر تغییر کرد؟

دبیر سیاسی هفته نامه «پرتو سخن» با بیان اینکه مهمترین وعده ای که در مجلس ششم به مردم داده شد، انجام اصلاحات بود، افزود: مجلس ششم نتوانست خواسته های مردم را انجام دهد و باید قبول کرد در بسیاری از موارد، منافع برخی افراد خاص، کار دولت را تحت شعاع قرار داد که این موضوع باعث سردی افکار عمومی شد.

روانبخش با اشاره به اتفاقات مجلس ششم و همچنین مشکلات اقتصادی آن دوران یادآور شد: در این مجلس نمایندگان به رهبر معظم انقلاب نامه نوشتند که در برابر آمریکا کوتاه بیا و یا جام زهر را بنوش؛ این مجلس اصلاحات است؟

نماینده مجلس افزود: این اختلاسی که شما می گویید در دولت هاشمی هم اتفاق افتاد؛ اگر با پول امروز محاسبه شود، چقدر می‌شود؟ کروبی از یک سرمایه دار معروف 400 میلیون تومان به صورت نقد دریافت کرد و گفت گرفتن یک عرف است، می‌دهند، ما هم می‌گیریم!

وی با اشاره به موضوع اختلاس سه هزار میلیارد تومانی گفت: رهبر معظم انقلاب به دستگاه قضایی نامه نوشتند که این موضوع سریع پیگری شود، کل سه میلیارد تومان به بیت المال برگشت و متخلفین مجازات شدند؛ شما در مجلس چند قانون و کار اساسی انجام دادید تا چنین اتفاقاتی برای دولت پیش نیاید.

دبیر سیاسی هفته نامه «پرتو سخن» گفت: اتفاقا ما در روزنامه پرتو بیشترین نقد را به احمدی‌نژاد داشتیم و یک کتاب هم راجع به مشایی نوشته‌ام؛ باید منصافانه برخورد کنیم، شما که می‌خواهید رئیس یک دولت شوید در مقابل تحریم‌های فلج کننده غربی ها چه اقدامی می‌کنید؟  قرار است در میز مذاکرات به جای جلیلی در برابر حق مسلم ایران بایستید یا مثل دولت خاتمی همه چیز را تحویل دهید؟ اگر می‌خواهید بایستید همین است؛ آنها از ما چه می‌خواهند؟ اینکه همه جانبه تسلیم آنها شویم، اگر بایستید همین است؛ قیمت دلار بیشتر می‌شود.

روانبخش افزود: خاتمی هم تعلیق همه جانبه را پذیرفت و هم پروتکل را قبول کرد که آنها دقیقاً به خاطر این اقدامات، ایران را محور شرارت خواندند، اما ملت ایران در 22 بهمن آمدند و گفتند گرسنگی می‌کشیم، اما سرمان را در مقابل دشمن خم نمی کنیم؛ اگر شما در انتخابات بگویید انرژی هسته ای را تحویل می‌دهیم، مردم چقدر به شما رای می‌دهند؟

وی با اشاره به توهین به مقدسات در زمان اصلاحات گفت: شما این توهین‌هایی که به انبیا و قرآن شد را چقدر نقد کرده‌اید؟

عقبه اصولگرایی مصباح یزدی است

دبیر سیاسی هفته نامه «پرتو سخن» با اشاره به رهبری اصولگرایان گفت: رهبر اصولگرایان شخص مقام معظم رهبری است و خود ایشان اصولگرایی را یک منش و یک مرام تعریف کردند؛ اصولگرایی حزب یا یک جریان سیاسی نیست، ایشان هشت شاخص و ملاک برای اصولگرایی تعیین کرده‌اند که مهمترین آن توحیدمحوری و ایستادگی در اصول و ارزش‌های اسلام است.

روانبخش افزود: رهبر فرمودند «عقبه توحید این نظام، مصباح یزدی است و ایشان خلا افرادی مثل شهید مطهری و علامه طباطبایی را پر کرده است، مثل یک متر می‌مانند که افراد را در کنار آن قرار می‌دهیم، مشخص می‌کنیم که افراد اصولگراست یا خیر.»

وی در پاسخ به کواکبیان که علی مطهری و مشایی را اصولگرا دانسته بود، گفت: من علی مطهری و مشایی را اصولگرا نمی‌دانم؛ علی مطهری در برابر رهبری موضع می‌گیرد و این با ولایت فقیه نمی‌سازد؛ یکی از اصول اصولگرایی اعتقاد به ولایت فقیه است و به همین دلیل جبهه پایداری انقلاب اسلامی را راه اندازی کردیم؛ کسی که زندگیش بر اساس اشرافیت شکل گرفته را اصولگرا نمی‌دانیم.

آقای کواکبیان! رهبر اصلاحات کیست؟

دبیر سیاسی هفته نامه «پرتو سخن» تصریح کرد: شما یک بار رهبر اصلاحات را خاتمی، یک بار سروش، یک بار حجاریان و یک بار عده‌ای خارج نشین معرفی می کنید؛ بگویید رئیستان کیست؟

روانبخش در پاسخ به سوالی در خصوص ویژگی های رئیس جمهور گفت: برخی از شرایط رئیس جمهور در قانون اساسی آمده؛ البته رهبری هم شرایط جدیدتری بیان می‌کنند که یکی از شرایط آن توان بالای اجرایی، انقلابی بودن و ولایتمدار بودن است.

تشخیص مذاکره با آمریکا با رهبری است

در ادامه کواکبیان با اشاره به مذاکره گفت: آمریکایی ها دم از مذاکره می زنند، احمدی‌نژاد در بدترین شرایط می‌گوید، مذاکره کنیم که هم اکنون آنها هم موافقند، اما ما می گوییم وقتی منافع ملی اقتضا کرد، مذاکره می‌کنیم؛ اگر از موضع حکمت، اقتدار و مصلحت بود، حتماً می‌توانیم مذاکره کنیم و تشخیص آن با رهبر معظم انقلاب است.

مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری با طرح این پرسش که رهبر انقلاب فقط رهبر اصولگرایان است؟ خاطرنشان کرد: مگر ما می خواهیم رهبر معظم انقلاب را مصادره کنیم؟ اگر رهبری، اصلاح طلبان را قبول نداشتند، همین چند وقت پیش آنها را به حضور نمی‌ پذیرفتند؛ گفتمان اصلاح طلبی مال ملت است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

17 − چهار =