صفحه اصلی » استان اصفهان » شهردار اصفهان:شهر اسلامی نیاز استراتژیک امروز ما است

شهردار اصفهان:شهر اسلامی نیاز استراتژیک امروز ما است

شهر اسلامی نیاز استراتژیک امروز ما است

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۹ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، سید مرتضی سقائیان نژاد دبیر همایش شهر اسلامی امروز در دومین همایش شهر اسلامی که در دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان برگزار شد، گفت: چگونگی شهر و محل سکونت یکی از دغدغه های بزرگ دهه چهارم انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه شهر سازی ما باید بر اساس ترازوی سنت و دین باشد، ادامه داد: در شهر سازی امروز نباید به دنبال الگوها و کپی برداری از غرب باشیم بلکه شاخصه های شهر اسلامی باید با فرهنگ و قانون اسلامی عجین شده باشد.

شهردار اصفهان افزود: شهر اسلامی بر اساس یک نیاز و ضرورت استراتژیک برای ما اهمیت دارد و از همین رو باید در خصوص چگونگی تحقق چنین شهری بود.

وی اظهار کرد: بررسی وضعیت امنیت، اقتصاد، محیط زیست، آراستگی و مبلمان شهری، نقش مردم، نوآوری و خلاقیت، علم و فناوری در این شهر مسائلی که کارشناسان و صاحب نظران باید به دنبال پاسخ به این سوالات باشند.

دبیر همایش شهر اسلامی تاکید کرد: ما به دنبال آرمان شهر و اتوپیا نیستیم زیرا تحقق چنین شهری دور از دست و دسترسی به آن امکان ناپذیر است و باید به دنبال شهری بود که بتوان در بسترهای موجود آن را پیاده کرد.

وی تصریح کرد: مهندسی چنین شهری جز با تعاون و همراهی مبتکران مسلمان و نهادهای علمی و فرهنگی میسر نمی شود.

سقائیان نژاد با اشاره به پیشینه این شهر تاریخی گفت: اصفهان نگین انگشتری ایران اسلامی است و پیشینه ای بزرگ در عینیت بخشیدن به آرمانهای اسلامی و تربیت علمای بزرگ داشته است.

وی ادامه داد: وجود ظرفیت های بالقوه در این شهر فرصتی را فراهم ساخته تا دبیرخانه دائمی شهر اسلامی براساس مصوبه هیات دولت در این شهر راه اندازی شود.

شهردار اصفهان گفت: تبیین مبانی اندیشه اسلامی در شکل گیری فضای کالبدی شهر اسلامی، مطالعه ویژگی های کالبدی شهر اسلامی، مقایسه این شهر اسلامی و شهر غربی و تبیین الگوی کاربردی برای شهرسازی نوین اسلامی چهار هدف بزرگ برای شهر سازی اسلامی است.

وی با اشاره به برگزاری هشت نشست تخصصی و علمی در زمینه شهر اسلامی در دبیرخانه شهر اسلامی، گفت:د برگزاری دومین همایش شهر اسلامی در همین راستا بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفت − چهار =