صفحه اصلی » اقتصادی » صادرات نفت ایران به 1.1 میلیون بشکه در روز رسید

صادرات نفت ایران به 1.1 میلیون بشکه در روز رسید

درحالی که اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افزایش قابل توجه تولید نفت ایران در ژانویه 2013 خبر داده است رویترز مدعی شد صادرات نفت ایران در این ماه 300 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۹ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از تسنیم، رویترز بر اساس بررسی های خود اعلام کرد میزان صادرات نفت اوپک اولین بار پس از اکتبر سال گذشته، به دلیل افزایش صادرات عراق و افزایش جزئی میزان عرضه نفت عربستان، در ماه فوریه 110 هزار بشکه در روز افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش، میزان صادرات نفت 12 کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه فوریه به 30.32 میلیون بشکه در روز رسید، در حالی که حجم صادرات روزانه نفت اوپک در ماه ژانویه 30.21 میلیون بشکه بود.
این گزارش نشان می دهد که صادرات نفت اوپک برای اولین بار از اکتبر 2012 افزایش یافته است.
این گزارش حاکی است، آمار تجدید نظر شده ماه ژانویه نیز نشان دهنده پایین ترین میزان صادرات نفت از اکتبر 2011 تا کنون بوده است. در ماه فوریه، اوپک تنها 320 هزار بشکه در روز بیش از سقف تعیین شده 30 میلیون بشکه ای خود نفت تولید کرد.
در حالی که قیمت نفت همچنان بالاتر از قیمت ترجیحی عربستان (بشکه ای 100 دلار) است، اما با توجه به پیش بینی ها در مورد کاهش تقاضا در سال 2013، اوپک در نشست ماه دسامبر خود سقف تعیین شده برای صادرات روزانه اعضا را تغییر نداد، تا زمینه را برای کاهش و افزایش غیر رسمی عرضه به تناسب تقاضا مهیا نگه دارد.
بر اساس این گزارش، عربستان در ماه فوریه میزان صادرات خود را 100 هزار بشکه در روز افزایش داده و به 9.2 میلیون بشکه در روز رسانده است.
عراق نیز در ماه فوریه میزان صادرات نفت خود را افزایش داده است. اما صادرات نفت از منطقه کرکوک عراق به دلیل اختلافات بین دولت مرکزی و اقلیم خودمختار کردستان عراق در خصوص پرداخت ها، محدود شده است.
قیمت نفت برنت که در 8 فوریه به بشکه ای119 دلار و 17 سنت رسید و بالاترین رکورد قیمت در سال 2013 را شکست، روز جمعه در حدود 110 دلار در هر بشکه معامله شد.
این گزارش همچنین می افزاید، میزان صادرات نفت ایران در ماه فوریه کاهش یافته است. حجم صادرات نفت ایران در ماه ژانویه نیز نسبت به 1.4 میلیون بشکه در روز ماه قبل از آن 300 هزار بشکه در روز کاهش یافته و  به حدود 1.1 میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم این در حالی است که بر اساس گزارش های رسمی، از 4 مشتری عمده نفت ایران 3 کشور هند، کره جنوبی و ژاپن در ماه ژانویه نفت بیشتری نسبت به ماه قبل از آن از ایران وارد کرده اند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز از افزایش قابل توجه تولید نفت ایران به میزان 200 هزار بشکه در روز طی این ماه خبر داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

12 − 7 =