صفحه اصلی » اجتماعی » ضرورت افزوده شدن بخش ترجمه به جشنواره شعر فجر

ضرورت افزوده شدن بخش ترجمه به جشنواره شعر فجر

حسین اسرافیلی به بخش‌های مختلف در هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر اشاره و با تأکید بر افزوده شدن بخش ترجمه به این جشنواره گفت: کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، خود از حامیان شعر هستند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از تسنیم، حسین اسرافیلی، شاعر و منتقد ادبی، در خصوص نحوه برگزاری هفتمین دوره جشنواره شعر فجر گفت: اجازه دادن به بروز انتخاب شاعر از نگاه مردم در جشنواره شعر فجر امسال، یک اقدام بسیار خوب و از بخش‌های تأثیرگذار جشنواره شعر فجر امسال بود. یکی از بخش‌هایی که به نظر من بسیار لازم بود، معرفی نهادها و ناشران و پایگاه‌های مجازی حامی شعر بود که امیدوارم سال بعد هم در جشنواره وجود داشته باشد.

وی افزود: امیدوارم در دوره بعد بخش‌های تازه‌تری هم به جشنواره شعر فجر اضافه شود و یکی از اینها می‌تواند بخش ترجمه شعر باشد؛ کسانی که شعر ما را زبان‌های دیگر ترجمه می‌کنند و یا بالعکس شعرهای دیگر را به زبان فارسی برمی‌گردانند، خود از حامیان شعر هستند.

سراینده «تولد در میدان»، « آتش در خیمه‌ها» و «عبور از صاعقه» همچنین از حُسن انتخاب مسئولان جشنواره شعر فجر امسال در چینش بخش‌های مختلف در اختتامیه این رویداد ادبی اعم از شعرخوانی و اجرای موسیقی قدردانی کرد و یادآور شد: علاوه بر بخش مسابقه در هر جشنواره‌ای اعم از شعر فجر، مردم هم این حق و اجازه را دارند که بگویند ما با این شاعر یا آن یکی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنیم. اجازه دادن به بروز این انتخاب مردمی که امسال برای نخستین‌بار صورت گرفت، یک اقدام بسیار خوب و از بخش‌های تأثیرگذاری جشنواره شعر فجر امسال بود.

وی اضافه کرد: برپایی جشنواره شعر فجر باعث خواهد شد یک منظر و دید جدیدی به شعر و آثار اندیشگی باز شود و قطعاً در میان شاعران و نیز مردم تأثیرگذار خواهد بود؛ مگر اینکه افراد خاصی عنادی به نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشند و با برگزاری این قبیل جشنواره‌ها اعم از فیلم فجر و موسیقی فجر و شعر فجر مخالف باشند.

ترکیب علمی هیئت داروان؛ نقطه قوت جشنواره امسال

محمدعلی مجاهدی، شاعر پیشکسوت آئینی، نیز با اشاره به بخش‌های تازه‌ای که امسال در جشنواره شعر فجر اضافه شده بود، گفت: این اقدامات باعث حرکتی جدید در جامعه ادبی کشور خواهد شد و ثمرات جشنواره امسال هم به زودی در جامعه ادبی کشور نمایان خواهد شد. این بخش‌ها که قبلاً از تصویب شورای عالی سیاستگذاری شعر در وزارت ارشاد گذشته بود، قبلاً مغفول و به آنها توجهی نشده بود.

سراینده «سیری در ملکوت» و «یک صحرا جنون» تأکید کرد: این اقدامات و مصوباتی که شورای عالی سیاستگذاری شعر داشته، باعث حرکتی جدید و تحولی اساسی در جامعه ادبی خواهد شد که البته این به مرور زمان به دست خواهد آمد، اما ثمرات جشنواره امسال به زودی در جامعه ادبی کشور نمایان خواهد شد.

وی همچنین به یکی دیگر از نقاط قوت جشنواره امسال شعر فجر یعنی ترکیب علمی هیئت داوران آن اشاره کرد و افزود: داورانی که در قسمت‌های مختلف آثار شاعران را بررسی می‌کردند، انصافاً صاحب‌نظر بودند و با صرف وقت سعی کردند طوری داوری کنند که حقی از کسی ضایع نشود.

مجاهدی همچنین نحوه برگزاری برنامه‌های این دوره از جشنواره شعر فجر را نست به سال‌های قبل بسیار بهتر ارزیابی کرد و گفت: برگزاری جشنواره شعر فجر عرصه را برای شاعران شاعران جوان باز می‌کند و آنها می‌توانند آثاری بهتری بیافرینند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

14 − 13 =