صفحه اصلی » استان اصفهان » مدیریت‌ واحد بر زاینده‌رود/ حساب‌ کشاورزان‌ از خرابکاران‌ جداست

مدیریت‌ واحد بر زاینده‌رود/ حساب‌ کشاورزان‌ از خرابکاران‌ جداست

با توجه به اتفاقات رخ داده پیرامون مسئله آب در استان اصفهان و درگیری های رخ داده در برخی نقاط اصفهان و سوءاستفاده رسانه های ضد انقلاب از این موضوع، رویش نیوز تلاش کرد که با جمعی از مسئولین و نمایندگان استان درباره جزئیات این اتفاقات و همچنین اقدامات صورت

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

altاما حجت الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچون همیشه پاسخگو بوده و درباره اتفاقات اخیر در اصفهان و بحث اعتراض کشاورزان به رویش گفت: موضوع آب در استان اصفهان با یک خشکسالی 10، 6  و باالخص 2 ساله روبرو است که باعث شد که کشاورزان ما محروم بشوند از کشاورزی، کشت، داشت و برداشت. باغداران ما تعداد زیادی از درختان سرمایه ای شان خشک شد. به دامداران ما ضربه زد. باید گفت که این خشکسالی واقعاً کمر کشاورزان و باغداران را شکسته است. سالک افزود: دستگاه های حکومتی برای جبران این خشکسالی طرح های متعددی را مورد بحث قرار دادند تا این خشکسالی به نحوی جبران بشود و در سال های گذشته نیز بخشی از آن را اقدام کردند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس درباره اعتراض اخیر کشاورزان گفت: اخیراً کشاورزان برای اینکه نیاز خودشان را به دستگاه های دولتی منعکس بکنند، در قالب یک حضور با تراکتور و کمباین و ابزار و آلات این گونه ای، مدت بیش از 40 روز کنار مراکز مختلف چادر زدند و حضور خودشان را اعلام کردند. کم کم شدت اعتراض در این حضور بیشتر شد و این شدت اعتراض به سمت آبی که انتقال پیدا می کرد به سمت یزد حرکت کرد و این لوله آسیب دید. البته ما به ذهنمان می رسد کسانی که لوله آب را در 12 نقطه ضربه زدند و شکافتند، حتماً کشاورزان عزیر ما نبودند. چون کشاورزان ما خانواده شهدا، ایثارگران و رزمندگان هستند. آدم هایی هستند که پای این نظام ایستاده اند. این مردم حاضر نیستند که به بیت المال ضربه بخورد و مردم با هوش و هوشیاری هستند و مطمئناً تحرکاتی در پشت این برنامه بوده و بعضی ها اخلال کردند. بنابراین اتفاقی که نبایستی می افتاد، افتاد و شورای تامین استان هم تصمیماتی را برای مقابله با بعضی از حرکت ها و بحران های اجتماعی گرفته و اقداماتی را صورت داده است.

حجت الاسلام سالک در خصوص اقدامات انجام گرفته برای حل این بحران گفت: جلسه ای را خدمت معاون اول ریاست جمهوری داشتیم و در آن جلسه بحث مفصلی صورت گرفت و مصوباتی داشت که قابل توجه است. این مصوبات چند بخش بود. یک بخشی از آن مربوط به پرداخت بودجه خسارت به کشاورزان بود، برای جبران خسارت کشاورزانی که کشت پاییزه نداشتند که مبلغ قابل توجهی هم هست و قرار هست که انشالله امروز به پرداخت آن اقدام شود. مصوبه دیگر مربوط به بیمه های مختلف بود و بیمه های مختلفی را شامل می شد. پرداخت بیمه کشاورزان، پرداخت بیمه محصولات کشاورزی، پرداخت بیمه های کارگری که این هم نکته بسیار مهمی بود که صورت گرفت.

وی افزود: جلسه ای هم در 5 اسفند با حضور معاون امنیتی وزارت کشور در استانداری اصفهان برگزار شد و آن هم مصوباتی داشت که قرار شد برای ایجاد آرامش در اصفهان و همچنین یزد، مصوبات جلسات قبلی و این جلسه پیاده و اجرا بشود.

سالک درباره این مصوبات افزود: بحث تعمیر لوله آب بود که 10 نقطه از آن تعمیر شده است و بقه آن هم انشالله آماده می شود. چون مردم یزد هم که گناهی نکرده اند، آب آشامیدنی آن ها ضربه خورده است. اکنون یک بحثی هست که آیا مقدار آبی که برای شری به یزد می رفت، می توانست کفاف کشاورزان ما را در شرق بدهد، اینجا این سوال مطرح است و احتیاج به بحث کارشناسی هم دارد. اما آن لوله اختصاص به آب شرب داشت.

نماینده مردم اصفهان درباره دیگر مصوبات این جلسات گفت: بحث بعدی اعمال مدیریت واحد بر آب زاینده رود توسط  آقای نامجو وزیر محترم نیرو بود. ایشان قرار شده است که از ابتدا تا انتها، یعنی از سرچشمه های زاینده رود در استان چهارمحال بختیاری، تا پایان زاینده رود، مدیریت واحدی داشته باشند. مصوبه بعدی استمهال وام های کشاورزان است که قابل توجه است و جلسات مشترک استانداران سه استان زیر نظر معان سیاسی وزارت کشور برای حل و فصل این مسئله نیز از دیگر مصوبات است. مجموعاً بنده فکر می کنم که اگر این مصوبات پیاده بشود، بخشی از این اهداف را تامین می کند.

سالک با اشاره به مقدار ذخیره آب در پشت سد درباره احتمال بازگشایی آب در فروردین ماه به رویش نیوز گفت: نکته ای که وجود دارد، این است که اکنون ذخیره آب پشت سد 210 میلیون متر مکعب است. این در حالی است اگر قرار شود آب، کف رودخانه زاینده رود بیاید، حداقل باید 400 میلیون متر مکعب آب پشت سد باشد. بنابراین اگر بخواهند که چیزی در حدود 100 میلیون متر مکعب از این 210 میلیون متر مکعب را رها کنند کف رودخانه زاینده رود، 2 اتفاق خواهد افتاد. اول اینکه آب شرب 5 میلیون نفر در استان اصفهان و غیره در تابستانی که در پیش رو داریم با مشکل جدی روبرو می شود و دوم اینکه اگر این مقدار آب تخلیه بشود، تامین آب برای کشت پاییزه سال آینده نیز مختل خواهد شد، این آب باید ذخیره سازی بشود برای کشت پاییزه سال آینده. وی افزود: کشاورزان ما نیز از وضعیت آب پشد سد اطلاع دارند و تلاش مسئولین هم این بوده است که با کاهش مصرف بخش های دیگر بتوانند بخشی از این نیاز کشاورزان را برای کشت بهاره یا غیره تامین بکنند. امیدواریم که انشاالله با صبر و حوصله و خویشتن داری از این برهه بگذریم و خداوند نزولات آسمانی اش را بر ما فراوان کند تا از این مشکلات رهایی یابیم.

سالک همچنین درباره علت مصاحبه های برخی از مسئولین مبنی بر بازگشایی آب در فرودین ماه گفت: این مسئله را باید از خود کسانی که مصاحبه کرده اند جویا شوید، اما آن چیزی که بنده خدمت شما عرض کردم، واقعیت کلام بود و کشاورزان خودشان وضعیت آب پشت سد را می دانند و اطلاع دارند که 210 میلیون متر مکعب پاسخ گوی کشت نخواهد بود.

نماینده مردم اصفهان با اشاره به حق کشاورزان درباره اتفاقات چند روز گذشته در اصفهان گفت: کشاورزان یک حقی داشتند و اعتراض خودشان را اعلام کردند. اما از این ماجرا دشمنان اسلام استفاده کردند. عده ای از جاهای مختلف استان آمدند آنجا و شیشه ها و ماشین های مردم را شکستند و به اموال ضربه زدند و این را پای نیروی انتظامی گذاشتند، در خوراسگان این اتفاق افتاد. عده ای اخلال گران این حرکات را انجام دادند که این ها غیر از کشاورزان اند. کشاورزهای ما آدم های باهوش و متدینی هستند و اینگونه نیست که اموال مردم را مورد تجاوز قرار دهند. باید صف کشاورزان معتقد به نظام و انقلاب را با صف کسانی که می خواهند از این کار سوء استفاده کنند، جدا کنید. این نکته بسیار مهم است و خود کشاورزان هم نباید اجازه دهند که عده ای بخواهند خراب کاری کنند و پای آن ها بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × دو =