صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » تحلیل شورای روابط خارجی آمریکاازتحریم‌ها

به گزارش صاحب نیوز، کیهان نوشت:

تحلیل شورای روابط خارجی آمریکاازتحریم‌ها

شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی نوشت: آمریکا و متحدانش باید بپذیرند که تحریم ها نمی تواند برنامه هسته ای ایران را متوقف کند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۱ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

سایت این شورا در تحلیلی به قلم داریل کیمبل نوشت: «ما گسترده ترین و شدیدترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرده ایم و با این حال ایران متاسفانه هنوز در ارتباط با سانتریفیوژها در حال پیشرفت است».

وی با اشاره به نشست آلماتی و توافقات مطروحه در آن نشست گفت: به گمان من، دور مذاکرات آلماتی همان نتیجه ای را داشت که باید انتظارش را می داشتیم که عبارت است از پیشنهادهای اصلاح شده و تبادل نظرات. هیچکس نمی بایست انتظار پیشرفت از این مذاکرات داشته باشد.

 از دور قبلی مذاکرات تقریبا 8 ماه گذشته و ما به مدت 10 سال سرگرم مذاکره درباره بحران هسته ای ایران بوده ایم. از این رو قابل درک است که پیشرفت تنها از طریق مذاکرات جدی و پایدار به دست می آید و این بسیار مثبت است که دو طرف بر سر مذاکرات کارشناسی در 18 مارس در استانبول و دور دیگری از مذاکرات سیاسی در روزهای 5 و 6 آوریل در آلماتی توافق کردند.

وی در عین حال درباره مثبت یا مفید بودن مذاکرات گفت: من موافقم که این مذاکرات تنها مفید بود زیرا ما هنوز به یک نتیجه ملموس نرسیده ایم.کیمبل با تأکید بر اینکه شرایط امروز با 5 سال پیش فرق کرده تأکید کرد: ما امروز در شرایطی هستیم که نسبت به پنج سال پیش بسیار متفاوت است. ما دیگر به دنبال تعلیق کامل و دائمی تمام فعالیت های غنی سازی در ایران نیستیم و دلیل این امر نیز آن است که این دیگر گزینه ای واقع بینانه یا عملی نیست. ایران متاسفانه تعداد بسیار زیادی سانتریفیوژ نصب کرده است.

وی خاطرنشان می کند: آنها سرمایه گذاری سیاسی، اقتصادی و مالی زیادی در این کار کرده اند و دیگر مایل به مذاکره برای کنار گذاشتن آن نیستند. اکنون مسئله حیاتی این است که آنان را از غنی سازی در سطوح بالاتر منع کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

9 − 1 =