صفحه اصلی » خواندنی » لوازم التحریر یا بازی در زمین حریف؟

نامه یک پدر به صاحب نیوز

لوازم التحریر یا بازی در زمین حریف؟

اتفاقا در بین یکی از گزارش ها، دخترم هم به تماشا آمد و از او پرسیدم در بین این عکس ها کدام را دوست دارد؟ او هم چند تا از عکس های خارجی را نشان داد!! والا فکر نکنید من شبکه های ماهواره ای در خانه تماشا می کنم، نه…

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۸ - سه شنبه ۱۳۹۲/۰۶/۱۹

محمد حسین اریسیان- دانش آموخته حوزه

سلام؛

چند روز گذشته که اخبار را دنبال می کردم دیدم تب و تاب اشکال و ایراد به عکس های روی لوازم التحریر و سوال از دست اندرکاران تهیه لوازم التحریر که چرا به فکر نیستند و البته بدنبال آن تشویق و نشان دادن چند مورد از لوازم التحریر که عکس های وطنی هم در آن به چشم می خورد!

لوازم التحریر

اتفاقا در بین یکی از گزارش ها، دخترم هم به تماشا آمد و در همان حال از او پرسیدم در بین این عکس ها که تلویزیون نشان می دهد کدام را دوست دارد؟ او هم چند تا از عکس های خارجی را نشان داد!! والا فکر نکنید من شبکه های ماهواره ای در خانه تماشا می کنم، نه! ما همین شبکه پویا هم از سرمان زیاد است و دائم بچه ها پایش نشسته اند که فرصت دیدن باقی شبکه ها برای ما هم فراهم نمی شود.

اما وقتی دقت کردم دیدم بله حتی همین شبکه های وطنی و همینطور موسسه رسانه های تصویری و شبکه دو و … بیشتر کارتون هایشان خارجی هست و بازی های رایانه ای هم که بهتر است چیزی نگوییم.

امیدوارم فهمیده باشید چه می گویم. بله متاسفانه اطراف کودکانمان را بازی ها و سریال ها و فیلم های خارجی بقدری گرفته که تولیدات داخل اگر بخواهند هم نمی توانند مبارزه کنند.

خدا وکیلی این چند سال که صدای ریز و درشت در فغان سینما و عدم ساخت و فروش فیلم مناسب درآمده است، چه تعداد شنیدیم که برای سینمای کودک چرا کاری نمی شود؟ وقتی کودک من با کسانی در برنامه ها و فیلم ها و سریال ها آشنا می شود و حتی بازی های رایانه ای هم در دست کسان دیگر است چه باید کرد؟!

البته من زحمات عزیزان داخل را نمی خواهم دست کم بگیرم که زحمت کشیده اند ولی همین شبکه های داخلی هم چه مقدار سعی داشتند تا بچه ها با کاراکترهای داخلی آشنا بشوند؟

راستی در بین آن همه تصویر داخلی روی جلد دفترچه ها، دخترم فقط پارسا و شخصیت های کارتون شکرستان را شناخت. این هم مشکل دیگری است… روی جلد بعضی از این لوازم التحریرها نقاشی هایی بود از شهید احمدی روشن یا شهید بابایی، چمران و… . واقعا زیبا بودنند و خیلی جالب نقاشی شده بودند… اما می خواهم بگویم این کافی نیست. حالا من هرچه به کودکم بگویم این شهید عزیز کیست آیا واقعا برای کودک جذاب خواهد شد تا آن دفترچه را تهیه کند؟ چه مقدار با این شخصیت ها آشنا است تا وقتی تصویر و نقاشی آنها را دید سریع واکنش نشان دهد. (چه برسد واکنش مثبت آن هم از روی علاقه!)

چند سریال یا فیلم کودکانه در مورد این شهدای عزیز ساخته شده است؟ اصلا در مورد شاهنامه یا کلیله و دمنه و… فیلم ساخته ایم تا با «نمو» و «یوگی»… پنجه در پنچه بندازند؟

ایراد در اینجا است که برای شناخت قهرمانان و پهلوانان و بزرگان دین و میهنمان هنوز نتوانسته ایم آثار فاخر تهیه کنیم تا کودکان فقط جذب «تام و جری» و «باربی و انگری برد» نشوند!!

من نمی خواهم بگویم تولید کنندگان مقصر نیستند اما با توجه به چند خبر و گزارش که همه آنها فقط یک جبهه را نشان می داد می خواهم بگویم کسان دیگر هم در این زمینه مسئولیت دارند و نباید توپ را فقط در زمین حریف انداخت…

دیدگاه‌ها

 1. فولادگر گفته :

  سخن، سخن سنجیده و متینی ست

 2. علي گفته :

  كلاف سردرگمي ست…
  اول فرهنگ سازي كنيم بعد تصوير روي جلد
  يا اول تصويرگري كنيم و بعد فرهنگ سازي!

 3. محمد گفته :

  موافقم با توجه به اینکه مقام معظم رهبری هم سه شنبه 19 آذر در این خصوص تذکر دادندکه وزارت ارشاد تولید بازیها و فیلم های مناسب را در دستور کار قرار دهند

 4. محمد علی اریسیان گفته :

  قبول دارم

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 + 9 =