صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » دانشگاه » جزئیات برگزاری چهل و پنجمین کنکور سراسری در کشور

خدایی در نشست خبری امروز تشریح کرد؛

جزئیات برگزاری چهل و پنجمین کنکور سراسری در کشور

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور صبح امروز در نشست خبری به تشریح جزئیات کنکور سراسری سال ۹۴ پرداخت.

تاریخ انتشار: ۱۵:۱۴ - یکشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۱۷

به گزارش صاحب نیوز، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور صبح امروز در نشست خبری به تشریح جزئیات کنکور سراسری سال 94 پرداخت و گفت: امسال چهل و پنجمین کنکور سراسری در کشور برگزار می‌شود که شاهد چندین تغییر عمده از نظر شکلی و یک تغییر از نظر محتوایی هستیم.

وی افزود: کنکور امسال طی 2 روز در 365 شهرستان، 17 کشور خارجی و 463 حوزه امتحانی برگزار می‌شود که براساس آن صبح پنجشنبه 21 خردادماه کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی، عصر پنجشنبه گروه آزمایشی هنر، صبح روز جمعه گروه آزمایشی علوم تجربی و عصر روز جمعه آزمون گروه آزمایشی زبان خارجی برگزار می‌شود.

 تغییرات آزمون سراسری سال 94

خدایی با اشاره به تغییرات شکلی کنکور سال 1394 گفت: اولین تغییر زمان برگزاری کنکور سال 94 بود که به دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان زودتر ازسال‌های گذشته برگزار شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تجمیع برگزاری آزمون‌ها به عنوان دومین تغییر کنکور امسال خبر داد و گفت: به دلیل کاهش داوطلبان کنکور سراسری سال 94 این آزمون در دو روز برگزار می‌شود.

وی به تغییر نحوه پذیرش داوطلبان در رشته گروه هنر در آزمون سراسری امسال اشاره کرد و گفت: وضعیت پذیرش این داوطلبان امسال از حالت نیمه متمرکز به نیمه‌ متمرکز خاص تغییر کرده است.

خدایی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در رشته هنر داوطلبان باید مصاحبه عملی می‌دادند و اسامی معرفی‌شدگان برای آزمون‌های عملی در مهرماه اعلام می‌شد و داوطلبان بهمن‌ماه به دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل مراجعه می‌کردند، اما امسال با نحوه تغییر پذیرش در این رشته آزمون‌های عملی این داوطلبان در مردادماه برگزار می‌شود و نتایج نهایی آنها همراه با داوطلبان دیگر در شهریورماه اعلام شده و این داوطلبان نیز می‌توانند از ترم مهرماه به تحصیل مشغول شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: داوطلبانی که در تقاضاهای ثبت‌نامی خود ابراز علاقمندی برای شرکت در گروه هنر را نیز اعلام کرده‌اند، اما رشته عملی گروه هنر را انتخاب نکرده‌اند یا تمایل به تغییر انتخاب خود دارند، می‌توانند با دریافت کارت شرکت در آزمون وجه آزمون اولی را پرداخت کنند و آن رشته‌ها را نیز انتخاب کنند.

خدایی افزود: تغییر دیگر آزمون سراسری امسال زمان اعلام نتایج و انتخاب رشته داوطلبان است که زودتر از سال گذشته خواهد بود.

وی با اشاره به موضوع سهمیه 25 درصدی ایثارگران در کنکور سراسری امسال، گفت: این تغییر ممکن است در زمان پذیرش افراد در رشته‌های پرمتقاضی رخ دهد و تاثیر داشته باشد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار شرکت‌کنندگان در کنکور سال 94، تصریح کرد: در کنکور امسال 877 هزار و 835 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که این آمار نسبت به داوطلبان سال گذشته کاهش 150 هزار نفری را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: از بین داوطلبان شرکت‌کننده در کنکور سراسری امسال 58.2 درصد داوطلبان زن و 41.18 درصد مرد هستند.

خدایی با اشاره به اینکه برخی از داوطلبان در چندین گروه آزمایشی شرکت کرده‌اند، گفت: برای کنکور امسال یک میلیون و 29 هزار و 627 کارت صادر شده است.

زمان توزیع کارت کنکور سراسری

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز توزیع کارت کنکور سراسری سال 94 از ساعت 14 امروز از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور خبر داد و گفت: داوطلبان از ساعت 14 امروز می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و وارد کردن اطلاعات ثبت‌نامی نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون اقدام کنند. داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده‌اند برای حضور در هر یک از گروه‌های آزمایشی باید کارت دریافت کنند.

آمار شرکت‌کنندگان آزمون سراسری 94 به تفکیک گروه‌های آزمایشی

خدایی با اشاره به آمار تفکیکی گروه‌های آزمایشی کنکور سراسری سال 94، اظهار داشت: در گروه علوم ریاضی و فنی 181 هزار و 299 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از این میان 36.77 درصد شرکت‌کنندگان زن و 66.23 درصد شرکت‌کنندگان مرد هستند.

وی افزود: در گروه آزمایشی تجربی که پرمتقاضی‌ترین گروه آزمایشی کنکور سراسری سال 94 است، 497 هزار و 845 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از این میان 64.97 درصد شرکت‌کنندگان زن و 35.3 درصد شرکت‌کنندگان مرد هستند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور آمار شرکت‌کنندگان در گروه آزمایشی علوم انسانی کنکور سراسری سال 94 را 181 هزار و 719 نفر اعلام کرد که از این میان 62.70 درصد زن و 37.30 درصد مرد هستند.

خدایی ادامه داد: در گروه آزمایشی هنر نیز 10 هزار و 700 نفر منحصرا گروه آزمایشی هنر را انتخاب کرده‌اند که از این میان 72 درصد زن و 22.97 درصد مرد هستند و در مجموع 56 هزار و 250 نفر از گروه‌های آزمایشی دیگر متقاضی شرکت در گروه آزمایشی هنر هستند.

وی افزود: در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی نیز 6 هزار و 272 نفر منحصرا گروه آزمایشی زبان را انتخاب کردند که 73.44 درصد را زن و 46.86 درصد مرد هستند و در مجموع 112 هزار و 154 نفر باتوجه به داوطلبان گروه‌های آزمایشی دیگر گروه آزمایشی زبان‌ها‌ی خارجی را انتخاب کردند.

مسن‌ترین و جوان‌ترین داوطلب آزمون سراسری

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه علیرغم کاهش داوطلبان امسال کاهش حوزه امتحانی را شاهد نبوده‌ایم، به مسن‌ترین و جوان‌ترین داوطلب کنکور سراسری سال 94 اشاره کرد و گفت: مسن‌ترین داوطلب کنکور سراسری امسال با نام ابوتراب صالحی متول سال 1314، 80 ساله در رشته علوم تجربی از شهرستان کبودرآهنگ است و جوان‌ترین شرکت‌کننده در کنکور سراسری نیز با نام عطیه امیری متولد سال 1379، 15 ساله در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی از شهرستان مشهد در آزمون سراسری شرکت می‌کنند.

ظرفیت پذیرش داوطلبان کنکور سراسری سال 1394

وی ادامه داد: در بحث ظرفیت‌های پذیرش داوطلبان وزارت بهداشت هنوز ظرفیت نهایی پذیرش خود را اعلام نکرده و در سایر زیرنظام‌ها شاهد کاهش ظرفیت پذیرش نیستیم.

خدایی ادامه داد: تاثیر سوابق تحصیلی امسال نیز مانند سال‌های گذشته تا 25 درصد است.

زمان انتخاب رشته و نتیجه نهایی کنکور 94

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اینکه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری مانند سال گذشته به دو بخش با آزمون و بدون آزمون تقسیم می‌شود، گفت: پذیرش دانشگاه آزاد نیز مانند سال گذشته بعد از اعلام نتایج نهایی از طریق دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد که جزئیات آن در مردادماه اعلام می‌شود.

خدایی گفت: اعلام نتیجه اولیه کنکور سراسری سال 94 هفته اول مرداد‌ماه است و پیش‌بینی می‌کنیم بعد از تعطیلات عید فطر نتیجه آزمون سراسری اعلام شود. انتخاب رشته داوطلبان نیز تا دهم مردادماه اعلام می‌شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم نتیجه نهایی آزمون سراسری سال 94 در فاصله زمانی 10 تا 20 شهریورماه اعلام شود.

70 هزار ظرفیت خالی در گروه آزمایشی علوم ریاضی

خدایی در پاسخ به سوالی درباره احتمال تغییر ظرفیت رشته‌های پرمتقاضی، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم روند کاهش داوطلبان همچنان ادامه داشته باشد. به طور مثال در گروه آزمایشی ریاضی و فنی که 181 هزار نفر شرکت می‌کنند در حال حاضر 252 هزار ظرفیت وجود دارد و می‌توان گفت هم‌اکنون نزدیک به 70 هزار ظرفیت خالی در این گروه آزمایشی وجود دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های دوره‌های روزانه مانند سال گذشته بین 100 تا 150 هزار نفر ثابت است، گفت: به غیر از رشته‌های مربوط به وزارت بهداشت که هنوز اعلام نشده، به نظر می‌رسد رشته‌های مرتبط با وزرات علوم روند ثابتی را دارد و کاهشی در آن نخواهیم دید.

خدایی با اشاره به اینکه در حال حاضر خروجی آموزش و پرورش، دوره متوسطه و فنی و حرفه‌ای حدود 600 هزار نفر است، خاطرنشان کرد: با توجه به این آمار و با توجه به ظرفیت‌های آموزش عالی به نظر می‌رسد ظرفیت‌های موجود بسیار بیشتر از این ارقاماست.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: بنده به عنوان رئیس سازمان سنجش آموزش کشور پیش‌بینی افزایش ظرفیت در رشته‌های پرمتقاضی را تصور نمی‌کنم.

کنکور دکتری دو بار در سال برگزار می‌شود

خدایی در پاسخ به سوالی درباره آزمون دکتری گفت: تغییر در روند پذیرش دوره دکتری رخ داده که طی آن آزمون دکتری توسط سازمان سنجش بیش از دو بار در سال برگزار می‌شود، البته در سال اول اجرایی شدن این طرح آزمون این دوره دو بار برگزار می‌شود، اما برای سال‌های تحصیلی بعدی پیش‌بینی ما برگزاری بیش از دو بار در سال است.

وی در پایان گفت: برای سال تحصیلی 95-96 سازمان سنجش آزمون دکتری را دو بار در سال برگزار می‌کند که آزمون‌های آن شامل زبان، استعدادهای تحصیلی و آزمون دروس اصلی و پایه این رشته است.

تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 + چهار =