صفحه اصلی » بین الملل » عناوین برتر بین الملل » داعش در آستانه بزرگترین شکست در سوریه

داعش در آستانه بزرگترین شکست در سوریه

نیروهای کرد سوری در ادامه پیشروی‌های خود کنترل کامل شهرک سلوک در حومه استان رقه را در دست گرفتند و این گروه را در آستانه بزرگترین شکست خود در سوریه قرار داده‌اند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۵ - یکشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۲۴

به گزارش صاحب نیوز، شهر تل ابیض، واقع در مرز سوریه با ترکیه در استان رقه قرار دارد و مهمترین مسیر امدادرسانی و ارتباطی داعش با ترکیه محسوب می‌شود.

در پی نزدیک شدن کردها به شهر تل‌ابیض و احتمال وقوع درگیری‌های شدید میان آنها و داعش، هزاران تن از ساکنان این مناطق به سمت ترکیه فرار کرده‌اند که آنکارا از ورود آنها به خاک خود جلوگیری می‌کند.

نیروهای کرد در پیشروی‌های خود به سمت شهر تل‌ابیض کنترل کامل شهرک سلوک در حومه این استان را در دست گرفتند.

نیروهای کرد سوری که تاکنون در بازپس گیری مناطق تحت اشغال داعش در سوریه نقش زیادی داشته‌اند از روز پنج شنبه حمله‌ای را برای آزادسازی تل‌ابیض و شهرک سلوک در 20 کیلومتری جنوب شرق این شهر آغاز کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک فعال سوری اعلام کرد که نیروهای کرد با همکاری نیروهای همپیمان خود تلاش می کنند تا کنترل کامل مرزها با ترکیه را در دست گرفته و داعش را از این مرزها دور کنند.

این فعال سوری اعلام کرد که گروه‌های سوری در کنار کردها می‌جنگند و تاکید دارند که پس از آزادسازی شهر تل‌ابیض به سمت رقه، پایتخت خلافت خودخوانده داعش پیش خواهند رفت.

شهرک سلوک در 90 کیلومتری شمال استان رقه قرار دارد و از مهمترین پایگاه‌های داعش در شمال این کشور محسوب می‌شود. داعش از تابستان گذشته کنترل این منطقه را به عنوان اولین منطقه اشغال شده در شمال سوریه در دست گرفتند.

منابع سوری اعلام کردند که نیروهای کرد با حمایت جنگنده‌های “ائتلاف ضد داعش” کنترل روستاهای بیر عاشق و العیساوی و بیر محمد الخضر در شرق تل‌ابیض را نیز به دست گرفتند.

پیشروی نیروهای کرد به دنبال درگیری‌های شبانه آنها با تروریست‌های داعش صورت گرفته و آنها در حال حاضر در هفت کیلومتری شرق تل‌ابیض قرار دارند. داعش نیز در مقابل برای مقابله با نیروهای کرد اقدام به حفر خندق و بمب گذاری مسیرها و پل‌های منتهی به شهر کرده است.

درگیری‌ها میان داعش و نیروهای کرد در این مناطق موجب آواره شدن حدود 12 هزار تن و رفتن آنها به سمت ترکیه شده است.

همچنین پیش بینی می‌شود که درگیری‌ها میان داعش وکردها طی ساعات آتی به مرکز شهر تل ابیض برسد که در صورت پیروزی کردها بزرگترین شکست به داعش در سوریه محسوب می‌شود.

خبرنگار الجزیره نیز اعلام کرده که تل ابیض در حال حاضر تخلیه شده است اما برخی منابع محلی می‌گویند که همچنان حدود هفت هزار تن در شهر حضور دارند.

در حالی که شهر تل ابیض برای داعش به دلیل اینکه نزدیک‌ترین شهرک مرزی به پایتخت خلافت خودخوانده این گروه محسوب می‌شود اهمیت زیادی دارد، نیروهای کرد نیز برای این شهر اهمیت زیادی قائل‌اند چرا که به آنها کمک می‌کند تا با دیگر مناطق کردنشین در شمال حلب از جمله شهر کوبانی رفت و آمد داشته باشند.

نیروهای کرد سوریه که پیشتر نیز پیروزی‌ چشمگیری را با آزادسازی شهر کوبانی رقم زده‌اند اکنون تلاش می‌کنند تا از طریق استان حسکه وارد استان رقه شوند که پایتخت خلافت خودخوانده داعش محسوب می‌شود.

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد