صفحه اصلی » استان اصفهان » نحوه‌فعالیت‌تشکل‌های‌اصفهان‌برای‌انتخابات‌شورای‌شهر(1)

نحوه‌فعالیت‌تشکل‌های‌اصفهان‌برای‌انتخابات‌شورای‌شهر(1)

با توجه به نزدیک شدن به انتخابات شورای شهر، گروه ها و تشکل های مختلف سیاسی اصفهان، برنامه ها و اقدامات خود را جهت حضور در این عرصه آغاز کرده اند. آنچه در ادامه می آید قسمت اول مصاحبه رویش با مسئولین تشکل های مختلف اصفهان در این رابطه است. مصاحبه با مسئولی

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۲ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

دکتر عدنان زادهوش، قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی اصفهان درباره نحوه حضور این تشکل درانتخابات شورای شهر واقدامات صورت گرفته در این باره به رویش گفت: تشکل ایثارگران، هم ائتلافی با چند گروه سیاسی دیگر از جمله رویش و کانون تمدن تشکیل داده است  و هم خودش به تنهایی به دنبال آن است که در یک چهارچوب موافقتی که با دوستان شده است، افراد مفید و متناسب را برای شورا شناسایی کند و در واقع کار به صورت جمعی و بر اساس فرآیند پیش می رود. در حقیقت یک فعالیت فرآیندمدار انجام شود و انشالله بتوانیم این روند غیر فرآیند مدار را که چند وقتی بود گریبان گیر اصفهان بود را سامان بخشیم.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران درباره روند این طرح افزود: در حال حاضر روی یکسری اسامی کار می شود تا کسانی که دارای یک حد نصاب ویژه هستند و دارای شرایط قابل قبول و مناسبی هستند جدا شده و سپس با آنها گفتگو شده و پس از آن، نظرسنجی مرحله دوم از خواص شهر انجام می شود و در نهایت وارد فاز تبلیغات وانتخابات می شویم.

دکتر زادهوش درباره فعالیت ایثارگران در انتخابات ریاست جمهوری و ارتباط با تشکل مرکزی این حزب گفت: شدیدا با تهران در ارتباطیم ولی واقعا هنوز چیزی مشخص نیست. من در این دوره واقعا احساس خطر می کنم. ولی امیدوارم که همه چیز به خوبی حل شود، هرچند همیشه لطف خدا شامل حال ملت و کشور ما بوده است و سر بزنگاه ها مشکلات را از پیش پا برداشته است.

جامعه اسلامی مهندسین

مهندس حامدیان، قائم مقام جامعه اسلامی مهندسین اصفهان، درباره نحوه حضور این تشکل در انتخابات شورای شهر گفت: ما چند ماهی هست که بحث شورای شهر را در شورای مرکزی استان در دستور کار داریم. در ابتدای کار بر معیار ها و موازینی که قرار است کاندیداها بر اساس آن انتخاب شوند کار کردیم و روندی را تنظیم کرده ایم که در نهایت به انتخاب یک لیست منجر خواهد شد. در چند جلسه به این پرداخته شد که روی چه تخصص هایی کار شود که در قالب شورای شهر وارد شوند. یک بروشوری هم آماده کردیم که ضوابط و چهارچوب های شورای شهر از دیدگاه حضرت امام و مقام معظم رهبری و از دیدگاه قانون اساسی و قوانین عادی مربوطه در آن آمده است به علاوه ی برنامه ای که برای شورای شهر اصفهان داریم(معیارها و نه رویه فعالیت) با توجه به تجاربی که موجود است. دیدگاه های جامعه اسلامی مهندسین هم در این بروشور آمده است و در حال حاضر مشغول آن هستیم که نظرات تشکل های مختلف در مورد لیستی که قرار است بسته شود را جمع آوری کنیم. این نظر سنجی از نخبگان و بیشتر از مجموعه های سیاسی موجود گرفته می شود. انشالله که بتوانیم یک لیست واحدی را انتخاب کنیم.

حامدیان درباره تشکل هایی که در این رابطه با جامعه اسلامی همکاری می کنند، گفت: استحضار دارید که ما عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری هستیم. در استان اصفهان ده تشکل وجود دارد که ذیل این مجموعه فعالیت می کند و پویا هست و ما در واقع تعامل اصلی مان با همین تشکل های جبهه پیروان خط امام و رهبری است.

وی همچنین درباره رویکرد فعالیت این تشکل در انتخابات امسال و میزان تفاوت آن با دوره های گذشته گفت: به هرحال جامعه اسلامی مهندسین افراد موثری دارد که ده سال است در حوزه شهری فعالیت کرده اند و شناخت و تجارب زیادی دارند و در اصفهان پتانسیل و شالوده ی خوبی است و در حال حاضر ما دیدگاه هایمان نسبت به شورای دوم و سوم پخته تر است و در حوزه های عمرانی، شهرسازی، خدمات شهری و فرهنگی و اجتماعی، دیدگاه هایی را دوستان به آن رسیده اند که بخشی از آن را در همین بروشوری که عرض کردم آورده ایم. انشاالله بخشی دیگر از اطلاعات تخصصی را هم در آینده ارائه خواهیم کرد.

وی درباره نحوه انتخاب افراد و اعلام لیست نهایی گفت: در بحث ساز و کار، یکسری ملاک و معیار ارزشی داریم که همان منشور اصولگرایی جامعتین است. کاندیداهایی که قرار است وارد لیست شوند باید با آن دیدگاه های منشور اصولگرایی مطابقت داشته باشند. بعد از معیارهای ارزشی مرحله بعد سنجش کارآمدی افرادی است که قرار است وارد لیست شوند و البته تخصص هایی را که مدنظر ما بوده که به درد شورای شهر می خورند در برشور آورده ایم. هر کسی می خواهد وارد لیست شود باید دلیل داشته باشد و از تخصص های لازم برخوردار باشد. و مرحله سوم هم همان بحث رای آوری است یا مقبولیت که در واقع بر اساس این سه پارامتر از بین افرادی که پیشنهاد می شوند لیست نهایی انتخاب می شود

کانون اندیشه، فرهنگ و تمدن اسلامی

مهندس جویافر، قائم مقام کانون اندیشه، فرهنگ و تمدن اسلامی درباره نحوه حضور این تشکل در انتخابات شورای شهر گفت: ما در حال حاضر در چهارچوب طرح انتخاب فرآیند مدار جلو می رویم. در این طرح بنا بر این شد که در ضمن آنکه سعی کردیم نقطه نظرات تشکل ها رعایت شود، از بخشی از نخبگان شهر نیز در ارتباط با شورای شهر نظر بگیریم و نقطه نظراتشان را در این انتخاب فرآیند مدار لحاظ کنیم. در ابتدا یکسری اطلاعات در ارتباط با مسائلی از جمله چهارچوبه ی تخصصی شورای شهر، قوانین مربوطه، سخنان مقام معظم رهبری در ارتباط با شورای شهر و شهرداری و شهر اسلامی را جمع آوری کردیم و به صورت یک بروشور و بسته پستی در اختیار تقریبا 1800 نفر از نخبگان و خواص شهر قرار دادیم. پس از جمع آوری مطالب، شناسایی نخبگان و توزیع مطالب مرحله دوم بود. در مرحله سوم، نقطه نظرات را جمع آوری کردیم و یکسری معیارهای جدید در ارتباط با کاندیداها هم مطرح شده است و مواردی هم در ارتباط با اهداف، راهبردها و برنامه ها پیشنهاد شده است. ضمناً دوستان اگر افرادی را می شناختند که برای شورا آنها را مناسب می دیدند به ما معرفی کردند. در گام چهارم که در حال حاضر در این مرحله ایم، با کاندیداهایی که معرفی شده اند تماس گرفته می شود. اگر اعلام آمادگی کنند و حاضر به حضور باشند اطاعات و مشخصات تخصصی شان را در اختیار ما قرار می دهند و سپس به گام پنجم وارد می شوند که در آن یک سطح بندی بین افراد می شود. در واقع مثلا اگر 100 نفر اعلام آمادگی کردند در یک سایتی بنام " فرآیندمدار" اطلاعات تخصصی این افراد ثبت می شود و سپس یک کد شناسایی و پسورد به همان 1800 تا 2000 نفر داده می شود تا وارد سایت شوند و یک امتیاز بندی کیفی بین افراد حاضر صورت پذیرد. و در نهایت 42 نفر اول که بالاتر از بقیه شوند به همراه نمایندگان تشکل ها دور یکدیگر جمع شده و با مشورت و گفتگو، از آن جمع، 21 نفر آخر انتخاب می شوند.

مهندس جویافر درباره فعالیت هایی خارج از این چارچوب برای شورای شهر گفت: تمام فعالیت کانون فرهنگ و تمدن متمرکز است در همین زمینه انتخاب فرآیند مدار. از همه ی تشکل های دیگری هم که شناخت داشته ایم دعوت کرده ایم که پای این فرآیند بیایند تا با هم کار کنیم.

عضو شورای مرکزی کانون اندیشه، فرهنگ و تمدن اسلامی درباره فعالیت این کانون در زمینه انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: تا این لحظه فعالیت خاصی به جز رصد اخبار نداشته ایم. بحث ریاست جمهوری معمولاً در چهارچوب فعالیت تشکل ها آن هم در استان ها نیست و در واقع وقتی در مرکز تصمیم گرفته شد و افراد خودشان را عرضه کردند آن موقع باید تصمیم گرفت که اصلح کدام است و در آن زمینه کار کرد. وضعیت فضای ریاست جمهوری هنوز به جمع بندی نرسیده و تشطط دارد و ما منتظر جمع بندی هستیم.

جامعه اسلامی فرهنگیان

براتی، دبیر جامعه اسلامی فرهنگیان در رابطه با فعالیت های انتخاباتی تشکل جامعه اسلامی فرهنگیان به خبرنگار ما گفت:  طبیعتا الآن تشکل ها دوره ی شور و مشورتشان را سپری می کنند. جامعه اسلامی فرهنگیان هم از دو طریق مشغول نظرسنجی از اعضای خود می باشد که بخشی از آن انجام شده است. یک بخش از آن در جمع جبهه پیروان خط امام و رهبری است که آنجا یک فرم نظرسنجی توزیع شده و در حال جمع آوری است و یکی هم از طریق   طرح انتخاب فرآیند مدار پیش می رود و فرم هایشان را به ما داده اند که بخشی از آن توزیع و جمع آوری شده و مابقی هم در حال اجراست. وی افزود: اجمالاً در حال رایزنی، مشورت و هماهنگی با سایر تشکل های سیاسی هستیم که انشالله بتوان یک کار یک پارچه در شهر انجام داد.

براتی درباره نحوه همکاری اش با تشکل های دیگر اصفهان گفت: در جامعه اسلامی فرهنگیان قرار بر این شد که با همه ی مجموعه های سیاسی که در دایره اصولگرایی هستند در قسمت نظر سنجی همکاری نماید و حلال و حرامی برای همکاری هنوز تعریف نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × سه =