صفحه اصلی » اقتصادی » افزایش عملکرد برنج و وعده‌های خودکفایی مسئولان

افزایش عملکرد برنج و وعده‌های خودکفایی مسئولان

معاون وزیر جهاد کشاورزی از افزایش عملکرد 600 هزار تنی و خودکفایی در تولید برنج با ارقام جدید تا سه سال آینده خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۲ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایسنا، جهانگیر پرهمت – رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در مراسم رونمایی از 45 دستاورد تحقیقاتی کشاورزی، اظهار کرد: دستاورد‌های تحقیقاتی آماده رونمایی حاصل دسترنج و تلاش محققان کشور بوده که سبب بهبود و افزایش تولیدات کشاورزی خواهد شد.

وی افزود: از 45 دستاورد آماده رونمایی 17 مورد در حوزه زراعی و باغی، چهار مورد در حوزه دام و طیور، 12 مورد در حوزه فنی _ مهندسی و بیوتکنولوژی، هفت مورد در حوزه گیاه‌پزشکی و پنج مورد در حوزه منابع طبیعی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: 17 رقم زراعی و باغی که آماده رونمایی هستند، باعث کاهش مصرف سموم شیمیایی و حفظ منابع طبیعی می‌شود. هم‌چنین چهار رقم معرفی شده در زمینه‌ی دام، طیور و آبزیان، از دانه‌های روغنی و ذرت بوده که با توجه به این‌که در تامین دانه‌های روغنی به واردات نیازمندیم از اهمیت بالایی برخوردار است.

پرهمت درباره‌ی ارقام جدید ذرت نیز عنوان کرد: دو رقم جدید ذرت که امروز رونمایی می‌شود هر یک 12.6 و 12.3 تن در هکتار تولید داشته که به ترتیب 1.7 و 1.4 تن در هکتار افزایش عملکرد را در پی خواهند داشت.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: یکی از ارقام جو نیز با عملکرد شش تن در هکتار و یک رقم جو بدون پوشینه دیگر نیز که برای خوراک طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد، رونمایی می‌شود. هم‌چنین یک رقم جدید چغندرقند با 60 تن در هکتار و افزایش عملکرد 15 تنی از دیگر ارقام آماده رونمایی است.

وی درباره‌ی دستاورد‌های آماده رونمایی در حوزه آبزیان نیز گفت: تولید ماهی تیلاپیای تک‌جنسیتی یکی‌دیگر از دستاورد‌ها در حوزه آبزیان بوده که نقش موثری در توسعه‌ی اشتغال و تولید کشاورزی دارد.

پرهمت افزود: از آنجاکه گونه‌های متعددی از دام‌ها در حال انقراض هستند، ایجاد بانک D.N.A برای حفظ ذخائر ژنتیکی آنها در دستور کار قرار گرفته که امروز رونمایی می‌شود.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به طرح افزایش ماندگاری نان با استفاده از افزودنی‌های مناسب، گفت: معرفی ارقام جدید صنوبر برای جنگل‌کاری در عرصه‌های جنگلی کوهستانی از دیگر طرح‌هایی است که می‌تواند نقش مهمی در زراعت چوب و حفاظت جنگل داشته باشد.

در پایان این مراسم از پدر شهید رضا ارغوان (غرق‌بان خراسان شمالی که ماه گذشته به شهادت رسید)، فعالان برتر کشاورزی و منابع طبیعی و 45 محقق برتر تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × یک =