صفحه اصلی » اقتصادی » موسسات مالی و اعتباری خواهان تشکیل کانون صنفی شدند

موسسات مالی و اعتباری خواهان تشکیل کانون صنفی شدند

موسسات مالی و اعتباری با انتشار بیانیه‌ای در حاشیه همایشی که امروز به منظور بررسی جایگاه فعالیت‌شان در نظام بانکی برگزار کردند، تاسیس تشکل صنفی مختص به خود را خواستار شدند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به صاحب نیوز به نقل از ایسنا، موسسات مالی و اعتباری تشکیل کانون صنفی را گامی مثبت در راستای کسب و ایجاد فرصت مناسبات و پیوند‌های کاری میان این موسسات دانستند.

در این بیانیه هدف از تشکیل تشکل‌های حرفه‌ای صیانت از نقش و جایگاه موسسات اعتباری غیربانکی در کشور، همکاری با دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های دیگر برای رشد حرفه‌ای موسسات اعتباری غیربانکی، همکاری با مراجع قانون‌گذار و سازمان‌های تنظیم قوانین و مقررات مربوط به موسسات اعتباری غیربانکی، همکاری با نهادهای حرفه‌ای داخلی و بین‌المللی مرتبط با صنعت بانکداری، برگزاری همایش‌ها و گردهمایی‌های علمی، تخصصی و حرفه‌ای و حمایت از اصول حرفه‌ای و تخصص محوری در موسسات اعتباری غیربانکی عنوان شده است.

در این بیانیه به نکاتی در مورد نقش و جایگاه موسسات مالی و اعتباری به شرح زیر اشاره شده است:

1. تعدد موسسات اعتباری غیربانکی کشور با شمار بالای شعب و حجم سپرده‌ها و تسهیلات نشانگر تقاضای بالای خانوارها و بنگاه‌ها برای آنها است. همچنین دسترسی، پاسخ‌گویی و سرعت مناسب از دلایل اصلی بقای موسسات اعتباری در ساختار مالی و اعتباری کشور است، از این‌رو باید توجه داشت تنها در صورتی منافع اجتماعی حضور این موسسات از هزینه مخاطرات آن سنگین‌تر می‌شود که نظارت‌پذیری آنها تضمین شده باشد. تودیع سرمایه کافی به عنوان حفاظ عدم سرایت ریسک تسهیلات به سپرده‌گذار نیز یکی از سازوکارهای لازم برای کنترل مخاطرات ناشی از فعالیت‌های این نهادهاست.

2. تودیع سرمایه حفاظتی مصوب شورای پول و اعتبار گام اول موسسات برای اثبات نظارتی‌پذیری آنهاست. بدیهی است سهامدارانی که به هر دلیل از برداشتن این گام ناتوانند چاره‌ای جز شراکت با سهامداران سایر موسسات و ادغام ندارند، اما باید توجه داشت که ادغام موفق موسسات اعتباری نیازمند چارچوب نظری، عملی، حقوقی و مالی است که در آن رابطه سهامداران تعریف و نحوه‌ ادغام صورت‌های مالی موسسات با توجه به فرآیند پیچیده قیمت‌گذاری تسهیلات با ریسک متفاوت تعیین شده باشد. از سویی دیگر نحوه‌ ایفای تعهدات موسسات قدیم در موسسه جدید تصریح شده و ادغام موسساتی که دارای ترکیب سهامداران متنوع یا اهداف متفاوت تعهدات مالی زیاد متنوع و مدت‌دارند قطعا فرآیندی زمان‌بر است و نظارت خاص خود را می‌طلبد از این‌رو توافق موسسات موجود برای ادغام در موسسات جدید آغاز فرآیند پرفراز و نشینی است که مراقبت قابل توجهی را در سال آتی می‌طلبد.

3. حجم بالای سپرده‌های موسسات موجود از یک‌سو و عدم گزارش منظم و مستمر تراز‌نامه و صورت‌های مالی آنها از سویی دیگر آمارهای پولی کشور را دچار کم‌شماری کرده است. از این‌رو لازم است تا موسسات اعتباری، غیربانکی علاوه بر تمکین نسبت به الزامات نظارتی در گزارش ادواری و به هنگام اقلام اصلی تراز‌نامه و تودیع سپرده‌ قانونی به الزامات سیاست‌گذاری پولی توجه داشته باشد.

4. به نظر می‌رسد شورای پول و اعتبار پیش از این در تصریح تفاوت قابل ملاحظه بین حداقل سرمایه بانک‌ها و موسسات غیربانکی نظر خود مبنی بر لزوم نظارت کمتر بر این موسسات را اعلام کرده است. از این‌رو قوانین و مقررات ناظر در تاسیس و فعالیت موسسات اعتباری برای کنترل جنبه‌های اصلی این موسسات کفایت نمی‌کند. این درحالی است که خلا مقررات در زمینه‌ مدیریت و کنترل ریسک، شفافیت، افشای اطلاعات، کنترل نقدینگی هم‌چنین ذخایر موسسات اعتباری غیربانکی کاملا مشهود است.

5. با توجه به این‌که موسسات اعتباری غیربانکی برخلاف بانک‌ها دسترسی به وجوه بانک مرکزی نداشته و نمی توانند بدون واسطه بانک ها در نظام پرداخت عضویت داشته باشند همچنین از تور امنیتی بیمه سپرده‌ها بی‌بهره‌اند. در مقابل در ازای عدم بهره‌مندی از این خدمات مقامات نظارتی محدودیت‌های کنترلی کمتری برای آنها قرار می‌دهند که این موضوع در عین مفید‌بودن فعالیت‌های آنها را مخاطره‌آمیز می‌کنند.

6. لازم است تا موسسات اعتباری غیربانکی در اولین فرصت مدل کسب و کار خود را تدوین و اعلام کنند که براساس آن الگوی خدمات مربوط به این موسسات در نظام مالی بتواند متمایز از بانک‌ها تعریف شده تا کارکرد‌هایی متفاوت از آنچه در نظام بانکی معمول را انجام دهد. باید توجه داشت که تفکیک وظایف و حوزه فعالیت بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی پیش از آنکه وظیفه‌ این دو نهاد باشد به رویکرد نهاد نظارتی و تنظیم بستگی دارد، چرا که خروجی این موسسات به نحوی در زمره فعالیت‌های بانکی محسوب می‌شود.

از سویی چنانچه بانک را به طور جامع تعریف شود تمامی این خدمات در حوزه فعالیت آن قرار گرفته و سیستم مالی عرصه‌ رقابت بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی خواهد بود. بدیهی است در این صورت بانک‌ها و موسسات جانشین یکدیگر خواهند بود. حالت دیگر این است که مقام تنظیم‌گر به مزیت‌ها و توانمندی‌ها هریک از این دو نهاد توجه کرده و برای هر یک وظیفه مشخص معین می‌کند. در این صورت کل نظام مالی می‌تواند هماهنگ عمل کرده و بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی مکمل یکدیگر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 + 20 =