صفحه اصلی » استان اصفهان » ایران رتبه 95 بیکاری را در جهان دارد‌ /‌ بودجه سال‌های 90 و 91 از کلیات اصل 44 ‌منحرف شد‌

ایران رتبه 95 بیکاری را در جهان دارد‌ /‌ بودجه سال‌های 90 و 91 از کلیات اصل 44 ‌منحرف شد‌

نماینده مردم اصفهان در مجلس ‌با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در ایران حدود 15 درصد است، گفت: ایران دارای رتبه 95 جهان از نظر میزان بیکاری است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 به گزارش صاحب نیوز، به نقل از فارس، حمیدرضا فولادگر در همایش ملی «بررسی و تبیین اقتصاد مقاومتی» در تالار حکمت دانشگاه گیلان با اشاره به سند چشم‌انداز 20 ساله، اظهار کرد: طبق این سند، ایران باید تا سال 1404 در جایگاه نخست منطقه از نظر اقتصادی، علمی و فناوری با تکیه بر هویت اسلامی و انقلابی قرار گیرد.

*استفاده از فناوری‌های نوین موجب جهش اقتصاد کشور می‌شود

وی با بیان اینکه ایران در برخی شاخص‌ها مانند فناوری در رتبه نخست منطقه قرار دارد، تصریح کرد: حضور در عرصه فناوری‌های نوین موجب جهش اقتصادی کشور می‌شود.

این مسئول میزان رشد اقتصادی ایران در برنامه چهارم توسعه به همراه محاسبه نفت را حدود 4.5 درصد عنوان کرد و افزود: رشد اقتصادی ایران در برنامه چهارم توسعه بدون نفت کمتر از 4 درصد است.

وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی ایران در دوسال نخست برنامه پنجم توسعه و عدالت حدود 1.5 درصد بود، اذعان کرد: با ادامه روند موجود ممکن است نرخ رشد اقتصادی کشور منفی شود.

فولادگر اضافه کرد: با شرایط موجود بسیار سخت است که تا پایان سند چشم‌انداز پنجم به رتبه نخست اقتصادی منطقه برسیم.

وی نرخ رشد اقتصادی برخی از کشورهای منطقه را بیش از 8 درصد عنوان کرد و گفت: برای مثال کشور ترکیه قرار است تا سال 2025 تولید ناخالص داخلی خود را به 2 هزار میلیارد دلار برساند.

*نرخ بیکاری ایران حدود 15 درصد است/انتخاب هیئت مدیره‌ برخی شرکت‌های خصوصی توسط دولت

نماینده مردم اصفهان در مجلس، با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در ایران حدود 15 درصد است، افزود: ایران دارای رتبه 95 جهان از نظر میزان بیکاری است.

به گفته وی، کشور ازبکستان با تنها دو دهم درصد کمترین میزان بیکاری در جهان را دارد.

فولادگر رتبه ایران در آمار جهانی سال 2012 در نرخ سهولت کسب و کار را رتبه 145 از بین 181 کشور دنیا عنوان کرد.

وی به بیانات مقام معظم رهبری درباره توجه مسئولان به موضوعات اقتصادی اشاره کرد و متذکر شد: رقبای اقتصادی ایران در حال رشد سریع هستند و رسیدن به آنها به‌ویژه با توجه به شرایط موجود سخت است.

فولادگر با تصریح بر اینکه بودجه سال‌های 90 و 91 از کلیات اصل 44 قانون اساسی منحرف شدند، خاطرنشان کرد: دولت در تعداد واگذاری‌های شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی خوب عمل کرده اما در نوع و طریقه واگذاری‌ها چندان موفق نبوده است.

وی، افزود: برخی شرکت‌ها به مراکز شبه دولتی واگذار شدند و یا هنوز دولت هیئت مدیره ‌برخی شرکت‌های به ظاهر خصوصی را تعیین می‌کند.

*اجرای اصل 44 موجب تحول اقتصاد کشور می‌شود

نماینده مردم اصفهان در مجلس، اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی را موجب تحول در اقتصاد کشور دانست.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران باید به طرف مردمی شدن حرکت کند، تصریح کرد: همانگونه که مردم ایران در دوران دفاع مقدس اقتصاد کشور را اداره کردند اکنون نیز می‌توانند از مشکلات موجود عبور کنند.

فولادگر، اقتصاد مقاومتی را متفاوت با ریاضت اقتصادی دانست و گفت: اصلاح ساختار اقتصادی، جدایی از اقتصاد تک محصولی و تکیه بر درآمدهای غیرنفتی از نیازهای کنونی کشور است.

*هدف مسئولان باید برطرف کردن مشکلات اقتصادی مردم باشد

وی با اشاره به وضعیت صادرات کشور در سال جاری، یادآور شد: در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با وجود فشارها و تحریم‌ها، میزان صادرات غیرنفتی کشور چندان تغییر نکرده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس، مبارزه با مفاسد اقتصادی را نیاز کشور برشمرد و متذکر شد: هدف تمام مسئولان باید برطرف کردن مشکلات اقتصادی مردم باشد.

وی به شورای گفت‌وگوی دولت و مجلس اشاره کرد و یادآور شد: دولت و مجلس باید با همکاری همدیگر اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

شانزده + یک =