حجاب
۱۰:۲۳ - یکشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

آیا جامعه ی ما باحیاست؟!

در مسئله ی عفاف و حجاب در رسانه، فقدان هویت موج می زند/ بی حجابی واگذاری مدیریت رابطه به مردهاست

مفهوم عفاف بدون رفتار حجاب معنا ندارد، حجابی که مبتنی بر دین اسلام باشد بهترین و سالم ترین و قوی ترین پوشش و رفتار عفیفانه است.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از سفیر تیران و کرون- یادداشت تحریریه: حجاب و عفاف دو مقوله ی جدا از هم می باشند، اگر بخواهیم از منظر روانشناختی نگاه کنیم عفت، عفاف و حیا هر کدام یک صفت هستند اما حجاب یک رفتار است.
صفت عفت انسان باعث می شود رفتار بیرونی به نام حجاب از انسان سر بزند و یکی از تهاجمات فرهنگی دشمن، مورد هجمه قرار دادن رفتار عفیفانه است.
مفهوم عفاف بدون رفتار حجاب معنا ندارد، حجابی که مبتنی بر دین اسلام باشد بهترین و سالم ترین و قوی ترین پوشش و رفتار عفیفانه است.
ایرانیان قبل از اسلام هر گز برهنه نبودند که با آمدن اسلام دارای عفت و حجاب شوند، در واقع صفت عفت را داشته اند و اسلام نحوه ی عفت و رفتار درست و سالم را به آنها یاد داد.
جامعه امروز ما خصوصا در سال های اخیر با مسئله ی بدحجابی و کاسته شدن اهمیت پوشش برای خانم ها و حتی آقایان روبرو است که برای اصلاح وضع موجود باید هم راهکارهای تقویت صفت عفت و هم اثرات ناشی از وجود این صفت در فرد را بررسی کنیم. گاهی خالی بودن اجتماع از یک هویت کافی، عامل رفتارهای نابهنجار است، در کشور ما قبلا لباس رسمی مخصوص بوده اما این لباس رسمی کاملا به فراموشی سپرده شد و به جای آن انواع و اقسام مدل های مختلف وارد بازار شده است.
در زمان پهلوی برای خانم ها در قضیه ی کشف حجاب سعی شد به طور کلی حجاب را بردارند و پوشش اروپایی را جایگزین کنند بنابراین یک هجمه ی اساسی که اتفاق افتاده از پایه، هویت پوششی افراد را نشانه گرفته است علت دیگر بدحجابی، رسانه های ما که از همه مهمتر رسانه های دیداری و شنیداری اند، هستند که هر روزه الگوی جدیدی را ارائه می دهند، با وجود این که رسانه ی ما ملی است.
وقتی رسانه در ایام عید به جای دعوت فرهیختگان و اندیشمندان، بازیگران سینما، فوتبال یا خواانده را دعوت می کند و آنها هم با مدل های آنچنانی خود را می آرایند و جلوی چند میلیون جمعیت قرار می گیرند، همین که مردم می بینند که آنها چقدر مورد توجه واقع شده اند می خواهند خودشان را مثل آنها درست کنند و لذا نوجوانان از آنها الگو می گیرند. بسیاری از هجمه ها از رسانه شروع می شود، در مسئله ی عفاف و حجاب در رسانه، فقدان هویت موج می زند یعنی الگوهای مناسب ارائه نداده اند.
حجاب یک نوعت اعمال مدیریت از جانب زن در ارتباط با مردان در جامعه است خداوند یک سر ی امکانات به خانم ها داده است که قدرت این مدیریت را داشته باشند، در واقع حجاب یک نوع مدیریت است و بی حجابی واگذاری مدیریت رابطه به مردهاست.
حضرت امام خمینی (ره) نگاه جدیدی به جامعه تزریق کرد که نگاهی تمدن ساز بود، در این نگاه زن با حفظ هویت زنانه و جایگاه دینی خود می تواند حضور فعال اجتماعی داشته باشد.
اگر جامعه ای هدفمند نباشد، مدل های جدید، پوشش های جدید و الگوهای جدیدی که می آید، بلافاصله از آن استفاده می کند ولی اگر هدف داشته باشد می گویند این الگو با هدف من سازگار نیست و آن را کنار می گذارم.
به هر حال جامعه ای که سبک زندگی آن بهنجار باشد، جامعه ای با حیا خواهد بود، برخلاف اینکه ما تاکیدمان بیشتر بر روی حجاب است خداوند در سوره ی نور عفاف را به صورت پررنگ تر مطرح می کند.
اگر بخواهیم به جامعه به لحاظ شاخص حیا و عفت نمره دهیم شاخص مطلوب و خیلی خوب را نمی شود به کار ببریم ولی گزینه ی خوب را می توان انتخاب کرد.
به راستی ارزیابی شما از وضعیت فعلی حجاب در ایران چیست؟
آیا جامعه ی ما باحیاست؟!