صفحه اصلی » مذهبی » عناوین برتر دین و اندیشه » تاکید دوباره رهبر فرزانه انقلاب راجع به حفظ وحدت

کاسه داغ تر از آش!

تاکید دوباره رهبر فرزانه انقلاب راجع به حفظ وحدت

دعوت به حفظ وحدت میان مسلمانان شیعه و سنی از ابتدای انقلاب تا کنون مورد تأکید امام خمینی و رهبر معظم انقلاب بوده است. به راستی رهبر انقلاب در سخنان مختلف خود از عایشه با چه صفتی نام برده اند؟

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ - شنبه ۱۳۹۲/۰۶/۲۳

صاحب نیوز- ناصر بهارلو

دعوت به حفظ وحدت میان مسلمانان شیعه و سنی از ابتدای انقلاب تا کنون مورد تأکید امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بوده است. یک فرصت مهم و بی نظیر برای حفظ انسجام و اتحاد میان برادران مسلمان، فریضه بزرگ حج است. رهبر فرزانه انقلاب در دیدار کارگزاران حج تمتع امسال که در بیستم شهریور ماه برگزار شد باز هم بر این وظیفه بزرگ تاکید کردند و فرمودند:

«…اين جدالى كه در برائت هست، جدال با شرك است، جدال با كفر است؛ اين جزو اساسى‌ترين خطوط حيات اسلامى است؛ آن جدالى كه در حج نبايد باشد، جدال برادران با يكديگر است، جدال مؤمنين با يكديگر است، جدال دل هاى معتقد به توحيد با يكديگر است؛ اين جدال نبايد باشد. بايد سعى بكنيم كه نه فقط جدال زبانى نداشته باشيم، تنافر قلبى هم نداشته باشيم؛ درست عكس آن چيزى كه امروز دشمنان اسلام درصدد ايجاد آن در جامعه‌ى اسلامى‌اند؛ اين را توجّه داشته باشيد. اختلاف مذاهب اسلامى، اختلاف شيعه و سنّى در حدّ اختلاف عقيدتى -يكى يك عقيده‌اى دارد، ديگرى يك عقيده‌ى ديگرى دارد؛ اينها باهم اختلاف دارند- مشكلى به‌وجود نمى‌آورد؛ مشكل آن وقتى است كه اين اختلاف عقيدتى به اختلاف روحى، به اختلاف رفتارى، به درگيرى، به ستيزه‌گرى، به دشمنى بينجامد؛ دشمنان دنياى اسلام دنبال اين فكرند، دنبال اين نقشه‌اند…

شیعه و سنی

رهبران دينى تشيّع و بخصوص بعد از پيروزى انقلاب اسلامى، امام بزرگوار و ديگران، اين همه تأكيد مي كنند بر حفظ اتّحاد امّت اسلامى و برادرى مسلمانان با يكديگر، آن‌وقت يك عده ‌اى -كاسه‌ى داغ‌تر از آش- دنبال آتش‌افروزى، دنبال ايجاد درگيرى و اختلاف هستند. اين همان چيزى است كه دشمن مي خواهد؛ اين همان چيزى است كه دشمنان دنياى اسلام كه نه شيعه‌اند، نه سنّى‌اند، نه اين را دوست دارند، نه آن را دوست دارند، دنبالش هستند. اينها را بايد بفهميم، اينها را بايد توجّه كنيم…»

یک جنبه حفظ وحدت، با احترام نام بردن از بزرگان صدر اسلام است که بسیار مقبول و ممدوح برادران اهل سنت هستند و شاید به عقیده شیعه برخی از آنها انسان های ناشایست، منافق یا منحرفی بوده اند. نمونه ای از احترام در نام بردن بزرگان اهل سنت در کلام رهبری درباره عایشه است. رهبر معظم انقلاب در قسمت هایی از بیاناتشان که نام عایشه را برده اند از صفت ام المؤمنین استفاده کرده اند. در ادامه قسمت هایی از بیانات ایشان که مؤید این مطلب است آورده شده است:

«در بعضى از كشورهاى اسلامى مثل ريگ پول مي ريزند براى اينكه در بين سنى‌ها اجتماع ضد شيعه درست كنند. اين از اين طرف؛ از آن طرف هم به يك گوينده‌ى به اصطلاح شيعى پول مي دهند كه در تلويزيون، به نام شيعه، ام‌المؤمنين عايشه را متهم كند، قذف كند، اهانت كند. روش ها اينهاست. شما در مقابل اين روش ها چه كار مي كنيد؟ سنى چه كار مي كنى؟ شيعه چه كار مي كنى؟ از كارهاى اينها گول نخوريم. اختلاف براى آنها بيشترين و بزرگترين نعمت است.» (بيانات در جمع روحانيون شیعه و اهل سنت كرمانشاه، 0‌۱۳۹۰/۰۷/۲)

«در روايات اهل سنت درباره‌ى محبت پيغمبر به اميرالمؤمنين (عليهما الصّلاة و السّلام) مطالبى آمده است كه براى همه‌ى مسلمانان قابل تدبر و قابل توجه است. در سنن «تَرمذى» كه از صحاح سته‌ى اهل سنت است، از قول ام‌المؤمنين عايشه نقل مي كند كه ايشان گفته است كه: «ما خلق اللَّه خلقا احبّ الى رسول اللَّه (صلّى اللَّه عليه و اله) من علىّ»؛ يعنى ايشان شهادت مي دهد كه در ميان خلائق هيچ انسانى محبوبتر از اميرالمؤمنين در نزد پيغمبر و در چشم پيامبر مكرم نبود.» (بیانات در سالروز ولادت حضرت امیرالمومنین(ع)، ۱۳۸۸/۰۴/۱۵)

«امّ‌المؤمنين عايشه مى‌گويد كه گاهى يك ماه از مطبخ خانه ما دود بلند نمى‌شد. سوار مركب بى‌زين و برگ مى‌شد. آن روزى كه اسب هاى قيمتى با زين و برگ هاى مجهّز سوار مى‌شدند و تفاخر مى‌كردند، آن بزرگوار در بسيارى از جاها سوار بر درازگوش مى‌شد. حالت تواضع به خود مى‌گرفت. با دست خود، كفش خود را وصله مى‌زد…» (بيانات در خطبه‌هاى نمازجمعه تهران، ‌۱۳۷۹/۰۲/۲۳)

«…لذا (ناکثین) جدا شدند و رفتند و جنگ جمل به راه افتاد كه واقعاً فتنه‌اى بود. امّ‌المؤمنين عايشه را هم با خودشان همراه كردند. چقدر در اين جنگ كشته شدند. البته اميرالمؤمنين پيروز شد و قضايا را صاف كرد. اين هم جبهه دوّم بود كه مدّتى آن بزرگوار را مشغول كردند.» (بیانات در خطبه‌های نمازجمعه، ۱۳۷۷/۱۰/۱۸)

«…محمّدبن ابى‌بكر، شخصيت به اين عظمت كه اين قدر در جنگ جمل و در هنگام بيعت، به درد اميرالمؤمنين خورد، پسر ابى‌بكر و برادر امّ‌المؤمنين عايشه بود…»( بیانات در خطبه‌های نماز جمعه تهران، ۱۳۷۵/۱۱/۱۲)

دیدگاه‌ها

  1. زيبا دوستي گفته :

    متاسفانه بعضي از تازه عمامه دار ها ….. از مراجع تقليد هم جلو زده اند .
    از رهبرانقلاب هم جلو زده اند و سنگ شيع را به قول خودشان به سينه مي زنند.

    اگر قرار باشد چيزي به كسي گفته شود ….بايد اول به نظر رهبر توجه كرد.
    شيعه دوستي خاله خرسه نيم خواهد كه به اسم دوستي شيعيان ….. بين مسلمانان تفرقه بيندازند .

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 + 17 =