صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » کشف سکه های دوره ساسانی در تپه اشرف اصفهان

در پنجمین فصل کاوش صورت گرفت:

کشف سکه های دوره ساسانی در تپه اشرف اصفهان

فصل پنجم از کاوش‌های باستان شناسی در تپه اشرف اصفهان علاوه‌بر بررسی کاخی منسوب به اشرف افغان، با کشف آثار معماری به جامانده از دوره ساسانی مانند یک سکه مربوط به این دوره تاریخی همراه بود.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - سه شنبه ۱۳۹۴/۰۴/۲

به گزارش صاحب نیوز، علیرضا جعفری زند – سرپرست هیأت پنجمین فصل کاوش در تپه اشرف اصفهان – با اعلام این خبر گفت: چهار فصل گذشته کاوش در سال‌های 89 تا 90 در تپه اشرف اصفهان در مساحت 7 هکتار انجام شد که به کشف آثار فرهنگی انجامید.

وی با اشاره به پیشینه کاوش در این محوطه باستانی گفت: در فصل‌های نخست از کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه اشرف اصفهان، آثار معماری از دوره ساسانی به همراه سفال‌هایی از قرن چهارم هجری قمری کشف شد که در فصل 3 و 4 بیشتر وقت هیأت باستان شناسی علاوه بر کاوش در محوطه صرف خاک‌برداری شد.

وی ادامه داد: سازه معماری مربوط به قرن 5 و 6 دوره ساسانی در فصل‌های گذشته کاوش کشف شد که حدس می‌زنیم مربوط به یک قلعه است.

جعفری زند افزود: در فصل چهارم بقایای یک کاخ که بر اساس مستندات توسط اشرف افغان در قرن 12 با روش پیچیده کاخ سازی ساخته و توسط نادر شاه ویران شده، نمایان شد.

او همچنین یکی از اهداف این فصل از کاوش را بررسی این کاخ و روش ساخت آن اعلام کرد و ادامه داد: در فصل گذشته فرصت بررسی آن پیش نیامد، همچنین در این فصل از کاوش مواد فرهنگی نظیر سفال‌های مربوط به قرون مختلف کشف شد، اما شی موزه‌ای قابل ذکری یافت نشد.

این باستان‌شناس افزود: در این فصل ازکاوش در تپه اشرف، آثار معماری از دوره ساسانی مربوط به قرن 5 و 6 و 12هجری قمری به دست آمد.

جعفری با اشاره به شناسایی لایه سلوکی –اشکانی که قدیمی‌ترین لایه‌ی تاریخی است، ادامه داد: یک لنگه کفش متعلق به دوره‌ی صفویه که متخصصان در حال مرمت آن هستند و یک سکه مربوط به دوره ساسانی از آثار کشف شده در پنجمین فصل ازکاوش در تپه اشرف بود.

براساس این گزارش، تپه اشرف یکی از مهمترین تپه‌های تاریخی در شرق شهر اصفهان است که گفته می‌شود قدمت آن به دوره پیش از اسلام می‌رسد. این تپه باستانی درنزدیکی پل تاریخی “شهرستان” و در کنار زاینده رود قرار دارد. باستان‌شناسان معتقدند که تپه اشرف از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های مردم اصفهان است، همچنین فصل پنجم کاوش‌های باستان شناسی در تپه اشرف اصفهان که مجوز آن توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است، از نیمه خرداد ماه شروع و تا نیمه تیرماه ادامه دارد.

منبع ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد