صفحه اصلی » سیاسی » خلاء چاوز خللی بر روابط ایران با ملت‌های آمریکای لاتین به وجود نمی‌آورد

خلاء چاوز خللی بر روابط ایران با ملت‌های آمریکای لاتین به وجود نمی‌آورد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه چاوز یک مومن و موحد واقعی بود که رفتار وی در مقابله با استعمارگران تبدیل به یک فرهنگ شده است تاکید کرد خلاء چاوز خللی بر روابط ایران با ملت‌های آمریکای لاتین به وجود نمی‌آورد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد تهران پس از سفری دو روزه به کشور ونزوئلا که برای حضور در مراسم خاکسپاری هوگو چاوز صورت گرفته بود گفت: اغلب قریب به اتفاق مردم می‌دانند که آمریکای لاتین تحت تاثیر مستکبران و استعمارگران بوده و حتی رسانه‌ها آن طور که باید و شاید ظرفیت‌ها، فرهنگ و اندیشه‌های مردم آمریکای لاتین را معرفی نکرده و نمی‌کنند.

وی افزود: استعدادهای طبیعی و انسانی این قاره کم‌نظیر است و مردمی مذهبی، پاک ، شجاع و بسیار عاطفی دارد.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه  400 سال استعمارگران در این منطقه حضور داشتند و جنایت‌ها و چپاول های زیادی را انجام دادند که در دنیا کم‌نظیر است گفت: مردم این قاره برای کسب استقلال، عزت، پیشرفت و تسلط بر منابع خود دائما در حال مبارزه بودند و نهضت‌های بسیاری را انجام دادند که برخی از آنان سرکوب شدند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد:در طول 50 و 60 سال اخیر شکل مبارزات عوض شده و با پیروزی مردم بر سرکوب و کودتا ، موج جدیدی از امید ایجاد شده اما باز هم این حرکت سرکوب شد اما در دهه جدید همان انگیزه‌ها اما مجرب‌تر از گذشته و مردمی‌تر انقلاب‌های دیگر آغاز شد و رهبری آن بر عهده چاوز بود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه چاوز مردی انقلابی بود که تجربیات فروانی داشت و می‌دانست در چه صحنه‌ای قدم بردارد گفت: وقتی چاوز قیام کرد به دنبال عدالت، برادری و دوستی بین انسان‌ها بود و این همان اهداف اصلی انقلاب اسلامی بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: چاوز مردی مومن و موحد بود و در حرکتی که آغاز کرد موفق شد. امروز هر جا انتخابات آزاد برگزار می شود یاران چاوز رای بالایی می‌آورند. دایره کشورهای انقلابی روز به روز بیشتر می‌شود و چاوز نقش محوری در دمیدن روحیه خودباوری و آگاهی داشت.

وی افزود: چاوز پیوند عمیقی بین انقلاب اسلامی و آمریکای لاتین برقرار کرد و حرکت ملت ایران و انقلاب اسلامی و امام (ره) را به خوبی شناخت و اینها را در یک جهت و همسو با هم معرفی کرد، ما کمتر سخنرانی از او سراغ داریم که نام ایران و انقلاب اسلامی را نبرده باشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دامنه حرکت آقای چاوز در بدنه اجتماعی و توده مردم گسترش زیادی داشته است. آقای چاوز خدمات زیادی به جامعه بشری کرد و موج انقلابی‌گری را از نوع امروزی‌اش که وابسته به غرب و شرق نیست در آمریکای لاتین ایجاد کرد. این انقلاب متکی به رای مردم و کرامت انسانی است. چاوز انسانی آزاده بود و وابستگی نداشت. وی مردمی بود و به مردمی بودن تظاهر نمی‌کرد و روح لطیفی داشت.

وی گفت: چاوز با بیماری مشکوکی از دنیا رفت. برخی تصور کردند به زودی خلاء بزرگی به وجود می‌آید و می‌توانند به این موج عظیم ضربه وارد کنند، یاران و دوستان چاوز نگران شدند و دشمنان خوشحال بودند و به همین دلیل مراسم از اهمیت بالایی برخوردار بود.

وی افزود: ما نیز به عنوان وظیفه انقلابی برای برادری شجاع و مومن که همیشه از حق ایران دفاع می‌کرد در این مراسم حضور پیدا کردیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: پیوند ملت ایران با ملت‌های انقلابی مستحکم است و ما به این مسئله کمک می‌کنیم که تصور نشود که با درگذشت چاوز خلائی به وجود آمده است.

احمدی‌نژاد گفت: بسیاری حتی در آمریکای لاتین عظمت ایشان را نمی‌شناختند، از 54 کشور دنیا هیئت‌های رسمی حضور داشتند که 33 رئیس جمهور به صورت داوطلبانه در این مراسم شرکت کردند.

وی ادامه داد:‌ آقای چاوز یک شخصیت بین‌المللی است و رهبران امروز ونزوئلا در گروه‌های اجتماعی هم قسم شدند تا راه چاوز را ادامه دهند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: برخی تصور می‌کردند که شعله‌های انقلابی به زودی خاموش می‌شود اما ابعاد انقلاب در آمریکای لاتین چند برابر شد و حالت انفجاری به خود گرفت.

وی گفت: چاوز پشتیبان رهبران انقلابی بود. آنها ابتدا احساس خلاء‌ می‌کردند اما زمانی که کنار هم دیگر قرار گرفتند و هم عهد شدند که راه چاوز را ادامه دهند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه این مراسم، مراسم پرشکوهی بود، گفت: این مراسم را می‌توان در مورد رهبران تاریخی مشاهده کرد. امروز رفتار چاوز به یک فرهنگ تبدیل شده است.

وی افزود: امروز حق‌طلبی، مردمی بودن، ساده زیستی، شجاعت و به هیچ انگاشتن مستکبران تبدیل به یک فرهنگ شده است.

وی ادامه داد: تمام کسانی که در این مراسم حضور داشتند و به این نکته اذعان داشتند که او انسانی پاک و مومن بود.

احمدی‌نژاد گفت: چاوز ایران را خیلی دوست داشت و مادر او همین مسئله را یادآوری کرد که چاوز عاشق ایران بود.

وی افزود: امروز تمام کسانی که راه چاوز را ادامه می‌دهند، وظیفه سنگین‌تری بر عهده دارند و حرکت آزادیبخش در آمریکای لاتین با گستردگی بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد و روابط ایران با ملت‌های آمریکای لاتین تقویت خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم خداوند چاوز را با اولیای خودش محشور کند و چاوز منتظر بود که مصلح و موعود حقیقی بیاید و آرزوهای او را محقق کند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

16 + 2 =