صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » سینما و تئاتر » قانون دسترسی آزاد به اطلاعات اجرایی شد/ اکران «رستاخیز» همزمان با نمایشگاه قرآن

سخنگوی وزارت ارشاد در گفت وگو با خبرنگاران:

قانون دسترسی آزاد به اطلاعات اجرایی شد/ اکران «رستاخیز» همزمان با نمایشگاه قرآن

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرایی شدن قانون دسترسی آزاد به اطلاعات خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۹:۰۷ - سه شنبه ۱۳۹۴/۰۴/۹

به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا، حسین نوش آبادی روز سه شنبه در نشستی با خبرنگاران افزود: قانون دسترسی آزاد به اطلاعات پس از تصویب در دولت و طی تشریفات قانونی اجرایی شد.

دولت آبان ماه سال گذشته آیین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را تصویب کرد.

وی اظهار کرد: این قانون چند ماه قبل در دولت تصویب شده و زمینه اجرایی آن در کمیسیونی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری است.

نوش آبادی ادامه داد: براساس این قانون هر فرد ایرانی می تواند به همه اطلاعات طبقه بندی نشده دسترسی داشته باشد.

سخنگوی وزارت ارشاد، دسترسی به اطلاعات را حق مردم و تکلیف دولت دانست و افزود: کمیسیون تشکیل شده بر حسن اجرای این قانون نظارت می کند و با رفع اختلافات در صدد ایجاد وحدت رویه برای اجرایی شدن این قانون است.

**بیست و سومین نمایشگاه قرآن

نوش آبادی، در بخش دیگری با اشاره به ماه مبارک رمضان گفت: بیست و سومین نمایشگاه قرآن کریم از هفتم ماه مبارک (سوم تیرماه) در باغ موزه دفاع مقدس برپا شده و تا 23 همین ماه و همزمان با بیست و هفتم ماه رمضان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: توسعه فعالیت های قرآنی بخشی از برنامه های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد است و همه ساله نمایشگاه قرآن کریم به عنوان کتاب راهنمای سعادت بشر در تهران و استان ها برگزار می شود.

نوش آبادی ادامه داد: تمسک به قرآن و توسل به اهل بیت (ع) حل کننده مشکلات بشر و تسکین دهنده آلام انسان ها و رهنمای آنان برای حرکت در مسیر سعادت است.

وی نیاز به قرآن را یکی از نیازهای اساسی جامعه بشری عنوان کرد و افزود: علاوه بر عرضه آثار مکتوب در نمایشگاه قرآن، پژوهش های قرآنی نیز با هدف ترویج این فرهنگ در جامعه عرضه شده است.

سخنگوی وزارت ارشاد گفت: استفاده از استعداد هنرمندان در خوشنویسی، نقاشی، طراحی، نگارگری و عکاسی از دیگر فعالیت های این نمایشگاه برای ارتباط بیشتر و دو طرفه هنرمندان قرآنی با مخاطبان است.

وی افزود: همچنین 14 اثر فاخر هنرمندان قدیمی قرآنی در معرض عموم قرار داده شده است و 350 اثر از دو هزار اثر ارسالی هنرمندان جدید پس از داوری برای مخاطبان قرآنی به نمایش در آمده است.

نوش آبادی با اشاره به برگزاری کارگاه های هنری مختلف اظهار امیدواری کرد: برگزاری این کارگاه ها علاوه بر تحول و ترویج فرهنگ قرآنی بستر سازنده ای را بین مردم و هنرمندان قرآنی به وجود آورد.

** ناهماهنگی عامل لغو کنسرت ها

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مقایسه تعداد مجوزهای صادر شده، کنسرت های اجرا شده و کنسرت هایی که به هر دلیلی لغو شده اند اظهار داشت: تعداد کنسرت های لغو شده نسبت به کنسرت هایی که اجرا شده اند به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست و ما نیز قصد بزرگ نمایی این موضوع را نداریم.

وی هماهنگی مقاماتی که اقدام به لغو کنسرت ها می کنند را با مسوولان امر در وزارت فرهنگ و ارشاد خواستار شد و گفت: تمامی مجوزها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه می شود و چنانچه نهادها یا افراد نقطه نظری دارند می توانند آن را انتقال دهند تا بدون حاشیه برنامه ای لغو یا اجرا شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: آنچه تاکنون در لغو کنسرت ها شاهد بوده ایم حاصل ناهماهنگی بوده است.

معاون پارلمانی وزیر ارشاد همچنین از ورود سران قوا به موضوعات فرهنگی و هنری از جمله موسیقی و تبعات اجرای یک موسیقی ابراز خرسندی کرد و افزود: موضع گیری شخص رییس جمهوری و رییس قوه قضاییه اظهاراتی مقابل هم و در تعارض با یکدیگر نیست.

نوش آبادی افزود: هر یک از سران قوا از منظری به موضوع موسیقی پرداختند و ما به دیدگاه های همه نهادهای مسوول در این خصوص توجه داریم و امیدواریم با هماهنگی هایی که صورت می گیرد دیگر شاهد لغو برنامه های هنری نباشیم.

** امضای تفاهمنامه با نیروی انتظامی

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوالی درباره امضای یک تفاهمنامه با نیروی انتظامی درخصوص برگزاری کنسرت ها گفت: در مورد تفاهمنامه مذاکراتی با نیروی انتظامی داشته ایم که ماحصل آن به پیش نویس اولیه ای درخصوص شیوه نامه اجرایی کنسرت ها منجر شده و امیدواریم که در آینده ای نزدیک شاهد امضای این پیش نویس توسط مسوولان وزارت ارشاد و نیروی انتظامی باشیم.

نوش آبادی همچنین تاکید کرد: ما به هیچ عنوان منکر نقش حساس نهادهای قضایی و انتظامی نیستیم.

** متولیان جشنواره موسیقی فجر

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: متولی اصلی جشنواره موسیقی فجر حوزه هنری و دفتر موسیقی است.

وی افزود: از ظرفیت خانه موسیقی و نهادهای صنفی و غیردولتی در این حوزه استفاده می کنیم.

**اظهار نظر مقامات درباره موسیقی

سخنگوی وزارت ارشاد از حضور و اظهارنظر سران قوا درباره برنامه های فرهنگی و هنری استقبال کرد و افزود: ما از حمایت شخص رییس جمهوری قدردانی می کنیم و در عین حال دغدغه های سایر مسوولان را نیز درک می کنیم؛ اظهار نظر این مقامات نشان از اهمیت موضوع فرهنگ و هنر دارد.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه و نیروی انتظامی ادله ای برای لغو کنسرت ها دارند، اظهار داشت: ما نیز ادله ای برای برگزاری این کنسرت ها و اعطای مجوز داریم و نیاز است تا تفاهم نامه ای درباره شیوه اجرایی امضا شود تا از برداشت های متفاوت از قانون جلوگیری شود.

** صدور بیش از 4 هزار مجوز اجرای صحنه ای

معاون وزیر ارشاد با بیان اینکه در طول سال های 1393 و سه ماهه نخست سال جاری حدود 4 هزار گفت: در طول این مدت 3 هزار و 946 مجوز برای اجرای برنامه های مختلف موسیقی جمله موسیقی صادر شده است.

به گفته وی در طول این مدت بیش از یک هزار مجوز برای موسیقی سنتی، 200 مجوز برای موسیقی مقامی، 200 مورد مجوز موسیقی کلاسیک و 12 مجوز نیز برای اجرای موسیقی بانوان صادر شده است.

نوش آبادی توضیح داد که آمار 312 کنسرت که از سوی وزارت کشور مطرح شده، کنسرت هایی است که برگزار شده اند و این آمار متفاوت از مجوزهای صادر شده برای اجرای کنسرت هاست.

سخنگوی وزارت ارشاد گفت: ما مسوول صدور مجوز برگزاری کنسرت ها هستیم و نهادهای دیگر مسوول پشتیبانی از مجوزها ولی برای تایید صلاحیت، تامین نظم و برخورد با جرم نهادهای دیگر مسوولیت دارند؛ نهادهای دیگر می توانند در قالب شیوه نامه اجرایی در صدور مجوز با ما سهیم شوند.

وی تاکید کرد تا زمانی که قانون کنونی تغییر نکند، صدور مجوز برگزاری کنسرت ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نهادهای دیگر تنها می توانند از مجوز صادر شده پشتیبانی کنند.

نوش آبادی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره نقش خانه موسیقی در جشنواره موسیقی فجر گفت: کمک و مشارکت تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی برای برگزاری جشنواره ها به ویژه جشنواره موسیقی فجر ضروری است.

وی افزود: متولی اصلی برگزاری جشنواره موسیقی فجر حوزه هنری و دفتر موسیقی هستند اما به کار گیری و استفاده از ظرفیت بخش های غیردولتی نیز در دستور کار است.

** بنیاد رودکی بدنبال ایجاد 2 معاونت موسیقی و هنرهای نمایشی

سخنگوی وزارت ارشاد درباره انتقادات مطرح شده از سوی بنیاد رودکی درباره موسیقی و تئاتر گفت: بنیاد رودکی تصمیم دارد 2 واحد موسیقی و هنرهای نمایشی ایجاد کند تا بتواند خدمات بهتری را ارائه کند و این یکی از ایده های مطرح شده است.

معاون پارلمانی وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: این ایده به شرطی که تعارضی با سیاست های حاکمیتی وزارت ارشاد نداشته باشد بررسی خواهد شد؛ دفتر موسیقی جز لاینفک وزارت ارشاد است و نقش نظارتی و سیاستگذاری در این حوزه را دارد و وجود آن لازم و ضروری است.

نوش آبادی افزود: در حال حاضر بنیاد رودکی مسوولیت اجرای ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی را برعهده دارد ولی اینکه این بنیاد بتواند فراتر از اساسنامه خود فعالیت کند، موضوعی است که به کار کارشناسی احتیاج دارد.

** در جریان اعتراضات به انتخابات خانه موسیقی هستیم

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره اعتراضات و انتقادات به خانه موسیقی گفت: انجمن موسیقی و خانه موسیقی 2 تشکل صنفی هستند که فعالیت آنها قانونی است؛ گلایه هایی نسبت به خانه موسیقی وجود دارد از جمله اعتراض 100 نفر از هنرمندان به برگزاری انتخابات و تعیین هیات مدیره جدید که ما نیز در جریان آن هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد این تشکل هرچه سریع تر شائبه ها درباره انتخابات هیات مدیره خود را برطرف کند زیرا وزارت ارشاد براساس قانون حق دخالت در این زمینه را ندارد.

** قیمت بلیط تئاتر و موسیقی در همه دنیا گران است

خبرنگاری درباره افزایش قیمت بلیط تئاتر سوال کرد که نوش آبادی در پاسخ گفت: برگزاری تئاتر و موسیقی هزینه زیادی دارد و مخاطبین آنها و سالن ها ما محدود هستند؛ نکته دیگر اینکه زندگی افرادی که در این رشته هنری فعالیت می کنند غالبا از این طریق تامین می شود که تمامی این مسائل بر روی قیمت بلیط تاثیر می گذارد.

وی تصریح کرد قیمت بلیط تئاتر و موسیقی در تمام دنیا گران است.

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین برخی خبرهای منتشر شده درباره استعفای مدیرعامل بنیاد رودکی را رد کرد و گفت که تاکنون خبری در این زمینه نشنیده است.

** لزوم رعایت پیش شرط ها برای آغاز عمره مفرده

نوش ابادی درباره تایید احکام منتشر شده در رسانه ها درباره 2 مامور خاطی سعودی در فرودگاه جده گفت: ما اعلام کرده ایم که احکام صادره تناسبی با جرم ندارند و هتاکی و رفتارهای خلاف شرع و عرف جسارت بزرگی به زائران ایرانی بود که به سادگی قابل اغماض نیست.

وی با یادآوری پیش شرط های تعیین شده از سوی ایران برای از سرگیری عمره مفرده گفت: تا زمانی که دولت عربستان سعودی به طور رسمی عذرخواهی نکرده، ماموران خاطی به اشد مجازات محکوم نشوند و امنیت کامل زائران ایرانی برقرار نشود، عمره از سر گرفته نخواهد شد.

معاون وزیر ارشاد افزود: تاکنون گزارشی مبنی بر تنبیه و برخورد با ماموران خاطی فرودگاه جده توسط دولت عربستان دریافت نکرده ایم.

** استقبال از برگزاری نمایشگاه های قرآنی

نوش آبادی در پاسخ به سوالی درباره دوگانگی در برگزاری نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس و مصلی تهران که باعث استقبال سرد از هر دو نمایشگاه شده، گفت: با توجه به ضرورت ترویج فرهنگ قرآنی هر نهاد دولتی و غیردولتی که در این عرصه سهیم باشد، ما استقبال می کنیم و تعدد برگزاری نمایشگاه های قرآن را یک حُسن می دانیم.

وی توضیح داد که دلیل اصلی انتخاب نکردن مصلی تهران به عنوان محل برگزاری بیست و سومین نمایشگاه قرآن کریم، برگزاری نماز جمعه در این محل بوده است.

سخنگوی وزارت ارشاد اظهار داشت: معتقدیم با پرهیز از برخی مشکلات مانند پارکینگ در مجموع محل برگزاری نمایشگاه کنونی، مکانی مناسب و ارزشمند است و همه نهادها و دستگاه ها باید امکانات و ابزار لازم را برای ارائه بهتر خدمات به آن ارائه کنند.

وی با قدردانی از شهرداری تهران برای فراهم کردن امکان برگزاری نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس، ابراز امیدواری کرد که شاهد برگزاری سراسری و دائمی نمایشگاه قرآن باشیم.

** برخورد با سایت های بدون شناسامه

خبرنگاری درباره سیاست وزارت ارشاد برای نظارت و برخورد با سایت ها در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی از نوش آبادی پرسید و او پاسخ داد : ما از فعالیت بدون مجوز ناراحتیم و با وجودی پیگیری ها، برخی سایت ها همچنان بدون شناسنامه و هویت فعالیت می کنند.

وی با تاکید بر لزوم برخورد قانونی و سلبی با رسانه های بدون مجوز اظهار داشت: برخی افراد خود را ملزم به رعایت قانون نمی دانند و این موضوع ارتباطی با انتخابات ندارد؛ عده ای نمی خواهند شناسنامه دار باشند و گروه های فشار و جریانات بدون تعهد دوست دارند غیرمسوولانه بنویسند.

معاون وزیر ارشاد تصریح کرد: در زمان انتخابات جرایم سایبری و فضای مجازی و لزوم نظارت بر آنها جدی تر می شود زیرا اگر کنترل های لازم صورت نگیرد، آسیب های جدی به وجود خواهد آمد.

** ارائه خدمات کامل صندوق هنر برای اعضای اثبات شده

نوش آبادی درباره قطع حمایت صندوق هنر از برخی از اعضا توضیح داد: محدودیت منابع، مشکلات گذشته و جذب بیش از اندازه اعضا در گذشته به همراه ثبت نام بی رویه، وزارت ارشاد را ناچار به پالایش اعضای صندوق هنر کرد؛ بیش از نیمی از اعضای این صندوق صلاحیتشان زیر سوال بود و بسیاری از آنها یا در خارج بودند یا فوت کرده بودند ولی از حمایت های صندوق برخوردار بودند.

وی افزود: در حال حاضر بخش مهمی از افرادی که از صلاحیت لازم برخوردار نبودند حذف شده اند و با پالایش اعضا توانسته ایم سطح اعضا را به تعداد قابل قبولی برسانیم.

سخنگوی وزارت ارشاد تاکید کرد افرادی که هویت فرهنگی و هنری شان به اثبات رسیده، ذی حق و واجد شرایط باشند، می توانند از خدمات کامل صندوق هنر برخوردار باشند و هیچ گونه تصمیم گیری در خصوص آنها نشده است.

** لزوم تسریع در تعیین رایزن جدید فرهنگی در لبنان

خبرنگاری از سخنگوی وزارت ارشاد درباره تعیین رایزن جدید فرهنگی ایران در لبنان به جای شهید حجت الاسلام انصاری سوال کرد که نوش آبادی پاسخ داد: گاهی کارهای اداری و تشریفاتی به طول می انجامد و گاهی نیاز است تا تشریفاتی انجام شود که به زمان بیشتری نیاز دارد.

وی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خواست تا با جدیت پیگیر موضوع تعیین جانشین رایزن فرهنگی ایران در لبنان به دلیل مناسبات بالای فرهنگی دو کشور شود و توضیح داد: ممکن است برخی مزاحمت ها وجود داشته باشد؛ عراق، لبنان و سوریه در معرض تهدید جریانات تروریستی هستند ، شاهد حوادث تلخی در این کشورها هستیم و شاید این کشورها ملاحظاتی دارند که باید بررسی شود.

** توضیحات سخنگو درباره کتاب ایران در گذر روزگاران

نوش آبادی در ادامه نشست خبری خود درباره چاپ افست « کتاب ایران در گذر روزگاران » گفت: سال گذشته وزارت ارشاد مجوز چاپ اول و فروش این کتاب را صادر کرد ولی چاپ دوم این کتاب چه به طور معمول و چه افست غیرقانونی و تخلف است.

وی با بیان اینکه بحث موجود شکلی است و نه محتوایی و به رعایت پروتکل های قانونی مربوط می شود، تصریح کرد: از آنجایی که چاپ دوم این کتاب مجوز نداشته بنابراین موسسه مورد نظر اقدامی خلاف و غیرقانونی انجام داده است.

** ارشاد و سیاست سینمای روشن/ اکران رستاخیز همزمان با نمایشگاه قرآن

سخنگوی وزارت ارشاد یکی از سیاست های این وزارتخانه را استفاده از سالن های بلااستفاده برخی نهادها تحت عنوان سینمای روشن عنوان کرد که در آن سالن ها قابلیت اجرای برنامه های صحنه ای مانند تئاتر، موسیقی و سینما وجود دارد.

وی با بیان اینکه قصد داریم 150 مرکز فرهنگی را به سینما تبدیل کنیم، گفت: شروع اجرای این سیاست از شهرستان فلاورجان اصفهان آغاز شده و در شهرهای دیگر نیز این امکان وجود دارد که با کار کارشناسی و صرف مقداری هزینه سالن های بلااستفاده به سالن های روشن تبدیل شوند.

نوش آبادی همچنین از اکران فیلم سینمایی رستاخیز همزمان با برگزاری بیست و سومین نمایشگاه قرآن کریم خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

7 − 7 =