صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » جوسازی رسانه‌ای جدیددرباره نیروگاه اراک

جوسازی رسانه‌ای جدیددرباره نیروگاه اراک

"نیروگاه اراک" مواد "رادیواکتیو" تولید نمی‌کند، بلکه" آب سنگین" تولید می‌کند که از آن برای "شکافت متوسط هسته اتم اورانیوم" در دیگر تاسیسات هسته‌ای ایران استفاده می‌شود که بازرسان آژانس بین‌المللی هسته‌ای بر آن‌ها نظ

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۶ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱
alt
*
alt
*
alt
*

alt

*


alt
 

به گزارش رویش به نقل از باشگاه خبرنگاران، سال‌هاست هنگامی که قرار است اتفاقات مهمی در مسیر برنامه هسته‌ای ایران از قبیل مذاکرات دو جانبه با گروه 5+1، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یا انتشار گزارش فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط آژانس رخ بدهد، رسانه‌های غربی با به راه انداختن جریان‌های برنامه‌ریزی شده علیه ایران، ماجراجویی کرده و داستان‌هایی رو می‌کنند تا برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشور را تحت شعاع قرار داده و افکار بین‌المللی را حساس کنند.

در همین راستا، هفته گذشته، درست زمانی که "مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 5+1" در "آلماتی" مرکز قزاقستان در حال پیگیری بود، روزنامه انگلیسی "تلگراف" در ادامه پروپاگاندای ضد ایرانی و اختلال در روند مثبت مذاکرت، با انتشار تصاویر ماهواره‌ای غیر مستند از "نیروگاه آب سنگین اراک" مدعی شد ایران می‌خواهد از راکتور آب سنگین اراک برای تولید پلوتونیوم مورد استفاده در سلاح هسته‌ای بهره گیرد.

alt

در تصاویر ادعایی تلگراف، حلقه‌هایی از بخار بالای نیروگاه اراک دیده می‌شود که طبق آن، روزنامه انگلیسی ادعا می‌کند ایران راکتور آب سنگین اراک را راه‌اندازی کرده و قصد تولید "پلوتونیوم" دارد.

در این گزارش ادعا شده است ایران برنامه دومی Plan B برای تولید بمب هسته‌ای دارد.

همزمان با انتشار این خبر، به طرز  مشکوک و برنامه‌ریزی شده، دیگر رسانه‌های غربی و بویژه صهیونیستی که نتیجه مثبت مذاکرات را به سود دولت‌های خود نمی‌دیدند، سراسیمه شروع به فرافکنی و تحت شعاع قرار دادن روند مثبت مذاکرات ایران و گروه 5+1 در آلماتی کردند.

alt

پایگاه انگلیسی "دیلی‌میل"، در گزارشی با عنوان "آیا ایران برنامه دومی برای تولید سلاح هسته‌ای دارد؟" به تحلیل گزارش تلگراف پرداخت.

با وجود اینکه مقامات ایران و گروه 5+1 نسبت به "مذاکرات آلماتی" ابراز امیدواری و آن را مثبت ارزیابی کرده بودند، اما دیلی‌میل مذاکرات را تحت الشعاع قرار داده و می‌نویسد: "بازرسان آژانس 2 سال است از این نیروگاه دیدن نکرده‌اند". این پایگاه خبری در ادامه بدون اشاره به نکات مثبت مذاکرات آلماتی به نقل از برخی مقامات غربی مذاکرات را بی‌نتیجه معرفی می‌کند.

صهیونیست‌ها که به جنگ‌‌خواهی و جنگ‌افروزی شهره هستند، با انتشار خبر تلگراف ذوق‌زده و با شوق فراوان بر طبل جنگ کوبیدند.

alt

"یدیعوت آحارانوت"، فردای انتشار تصاویر تلگراف با تیتری درشت نوشت: "تصاویر منتشر شده حاکی از عملیاتی شدن نیروگاه اراک دارد". این وب‌سایت در ادامه به نقل از تلگراف می‌نویسد، تصاویر نشان می‌دهند که ایران نیروگاه تولید آب سنگین اراک را راه‌اندازی کرده است. 

این روزنامه صهیونیستی سپس به موضوع ادعای حمله رژیم صهیونیستی به نیروگاه اراک در سه ماهه نخست سال 2014 و رابطه آن با انتشار این گزارش می‌پردازد. به ادعای یدیعوت، برخی فکر می‌کنند خط قرمز اسراییل راه‌اندازی نیروگاه اراک است. این خبرگزاری صهیونیستی تا انجا جلو رفته است که بیم دارد بمب‌باران اراک منجر به تشعشع مواد هسته‌ای شود!

یدیعوت آحارانوت در ادامه به حفاظت نظامی اطراف نیروگاه اراک اشاره کرده و می‌نویسد؛ طبق تصاویر تلگراف، حفاظت امنیتی شدیدی از این نیروگاه به عمل آمده و موشک‌های ضد هواپیمایی در اطراف این نبروگاه وجود دارند.

alt

اما آیا واقعا ایران در پی اجرای برنامه دوم است؟‌

alt
*
alt
*
alt
*
alt

همان‌طور که در تصاویر خبرگزاری‌هایی که در بالا به نمایش در آمده‌اند دیده می‌شود، ساعاتی پس از انتشار تصاویر ماهواره‌ای نیروگاه اراک توسط روزنامه تلگراف، بسیاری از همان رسانه‌های انگلیسی و غربی با بررسی این گزارش، به درست بودن آن شک کرده و انتقادات زیادی را به این روزنامه انگلیسی وارد کردند.

پایگاه تحلیلی "گلوبال‌پست"، در گزارشی با عنوان " اشتباه تلگراف درباره تولید پلوتونیوم ایران" عنوان می‌کند، این اقدام تلگراف در حالی که مذاکرات هسته‌ای در آلماتی در جریان بود نشان دهنده شبکه سیاسی بزرگی است که علیه ایران در رسانه‌های بین‌المللی فعالیت دارد.

بنا بر این گزارش، بزرگ‌ترین اشتباه تلگراف واژه "اولین" بود. هر کسی که برنامه هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند می‌داند که سال‌هاست ادعا می‌شود این کشور در نیروگاه اراک به دنبال "تولید پلوتونیوم" است، در حالی که هیچ مدرکی تاکنون در این خصوص یافت نشده است. همچنین، ژنرال آموس گیلاد Amos Gilad مدیر امور سیاسی-نظامی و راهبردی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی این گزارش را بی‌اعتبار دانسته و با طعنه می‌گوید: "کدام خبر داغ"؟ خبر تنها در صورتی داغ است که ندانید درباره چه چیزی صحبت می‌کنید. ایران هسته‌ای بدون شک تهدیدی برای خاور میانه است، اما این هم حتی خبر هم نیست".

گیلان گفت: ایرانی‌ها هیچ برنامه دومی "Plan B" ندارند.

گلوبال‌پست در ادامه ضمن اشاره به این موضوع که خود ایران قبلا اعلام کرده بود که نیروگاه اراک را سال 2014 راه‌اندازی خواهد کرد،اذعان می‌کند گزارش تلگراف هیچ موضوع تازه‌ای را عنوان نکرده است.

 

همچنین "میر جیودانفار" Meir Javedakfar""، متخصص صهیونیستی امور ایران، اعتقاد دارد "خبر داغ" تلگراف بخشی از یک تصویر سیاسی بزرگ‌تر است. هدف این مقاله تحت فشار قرار دادن ایران است.

"آلکس واتانکا" "Alex Vatanka"، متخصص امور ایران در "موسسه خاور میانه واشنگتن"، گزارش تلگراف را به سخره گرفته و می‌گوید:‌

اوه، قبلا هم شنیده بودم. آیا این گزارش شوکه کننده است؟‌

به عقیده وی، این تیتر بزرگ و جذاب بیشتر یک بازی سیاسی است تا به ایران هشدار دهد، جامعه بین‌المللی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را دنبال می‌کند.

تصویر سال 2004 قشنگ‌تر بود

 

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی انتقادی نسبت به مقاله تلگراف درباره نیروگاه آب سنگین اراک، تصویری از سال 2004 زمان افتتاح نیروگاه تولید آب سنگین اراک را به نمایش گذاشت که بخار از آن بیرون می‌آید و نوشت: "بخارهای این تصویر بهتر هستند"!!

alt

 

 

ادعاها درباره تأسیسات اراک، پیشینه‌ای 9 ساله دارد!

گاردین با اشاره به تکراری بودن چنین گزارش‌هایی، مقاله خود را با تیتر "نیروگاه آب سنگین ایران دوباره کشف شد"، "افشاگری‌ها درباره تأسیسات اراک، پیشینه‌ای 9 ساله دارد!" آغاز کرد.

جولیان برگر"، نویسنده گاردین در این مطلب سراسر طعنه و تمسخر می‌نویسد: "یکی از افتخارات روزنامه‌نگاری انگلیسی، استعداد گرفتن اخبار قدیمی و حیات بخشیدن دوباره به آن از طریق کشف دوباره است. همین قاعده در مورد صفحه نخست روزنامه دیلی تلگراف مصداق داشت که در آن ادعا شده بود، ایران نیروگاه تولید آب سنگین اراک را فعال کرده است؛ نیروگاهی که در حقیقت در سال 2004 آغاز به کار کرده بود و در سال 2006 رسما توسط "محمود احمدی‌نژاد" افتتاح شد.

در گزارش تلگراف آمده است که بازرسان آژانس بین‌المللی هسته‌ای از سال 2011 توانایی بازدید از سایت اراک را نداشته‌اند، اما واقعیت این است که نیروگاه اراک در توافقنامه موافقتنامه پادمان ذکر نشده است،"نیروگاه اراک" مواد "رادیواکتیو" تولید نمی‌کند، بلکه" آب سنگین" تولید می‌کند که از آن برای "شکافت متوسط هسته اتم اورانیوم" در دیگر تاسیسات هسته‌ای ایران استفاده می‌شود که بازرسان آژانس بین‌المللی هسته‌ای بر آن‌ها نظارت کامل دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 − یک =