صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » سناریوی کاسبان پس از تحریم برای فردای توافق

سناریوی کاسبان پس از تحریم برای فردای توافق

هرچه به زمان اعلام توافق احتمالی میان ایران با کشورهای 1+5 نزدیک می‌شویم، برخی از سیاسیون کشور سعی می‌کنند تا در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود به موضوعاتی اشاره کنند که نتیجه آن به نفع کشور و مردم میهن اسلامی نیست.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۴ - شنبه ۱۳۹۴/۰۴/۲۰

به گزارش صاحب نیوز به نقل از صبح توس، هرچه به زمان اعلام توافق احتمالی میان ایران با کشورهای ۱+۵ نزدیک می‌شویم، برخی از سیاسیون کشور سعی می‌کنند تا در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود به موضوعاتی اشاره کنند که نتیجه آن به نفع کشور و مردم میهن اسلامی نیست. اخیراً رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با روزنامه گاردین می‌گوید تابوی مذاکره مستقیم با آمریکا شکسته شده است، بازگشایی سفارت این کشور در تهران «غیرممکن» نیست. هاشمی رفسنجانی در این مصاحبه سخن از «تابوی» گفت‌وگوی رودررو با آمریکا به زبان آورده است و حتی آن را «گامی بزرگ» رو به جلو بر می­‌شمرد.

اظهارات این جنس، از زبان برخی از مسئولین کشور در حالی مطرح می‌شود که پس از ۳۵ سال و برای اولین بار تابوی مذاکرات با استعمار بزرگ قرن شکسته شده است. هر چند که در این خصوص نظام ملاحظاتی دارد که نمی‌خواهیم به آن بپردازیم. اما همه مردم ایران، از اقشار مختلف به دنبال توافقی با آمریکا هستند که این توافق نقشه راه مطلوبی برای رسیدن به منافع ملی و اهداف نظام باشد. نه بازگشایی سفارت آمریکا!

بیانات رهبر معظم انقلاب در این خصوص، نقشه راهبردی و عملیاتی کارگزاران نظام را تبیین کرده است. اینکه معظم‌له بارها در فرمایشات خود از زیاده خواهی آمریکا سخن به میان آورده‌اند و حتی برای از خواب بیدار شدن برخی از سیاسیون که خود را به خواب زده اند؛ جملات ناب و فراموش نشدنی دارند که می فرمایند؛ خواب بازگشت آمریکا به این کشور خواب بی‌تعبیر است.

لذا باید دید که چه گروه‌ها و افرادی از این رابطه سود می‌برند و چرا برخی از رسانه‌های زنجیره‌ای دائماً خط تفاهم و آشتی را سیر می‌کنند و به شادی‌های پیش از موعد می‌پردازند.

این صحنه‌سازی‌ها توسط برخی از سیاسیون و رسانه‌‌های متبوع این جریان در حالی اتفاق می‌افتد که ما به دنبال یک توافق خوب و عزتمندانه برای حفظ دستاوردها و خطوط قرمز نظام هستیم. اگر هم استراتژی درونی نظام مسیر مذاکرات را سیر می‌کند قطعاً سازو کار مشخصی دارد. حتی در جایی که ظریف مسئول تیم مذاکره کننده هسته‌ای صدای خود را بلند می‌کند و فریاد می‌زند بدون حمایت و پشتوانه ملت نخواهد ماند.

در واقع استراتژی تیم هسته‌ای کشور برای دستیابی به نتیجه مطلوب نظام مشخص است و روند مذاکرات بر همین اساس طی می‌شود. لذا دیدگاه‌ها و نظرات مسئولان کشور در مواجه با قدرتها باید منطبق بر نظرات و نقشه راه داخلی باشد. لذا تأکید بر ساخت و تقویت درونی نظام و امید بستن به ظرفیتهای بی‌شمار داخل کشور می‌تواند به عنوان اولویت از لسان دولتمردان بیرون آید.

این که مسئولین تراز بالای انقلاب سخن از بازگشایی سفارت آمریکا در تهران را «غیرممکن» نمی‌دانند باید به اظهارات آنان شک و تردید کرد. چرا که فهوای سخنان این افراد در زمانی که بر مسند امورات اجرایی کشور تکیه زده بودند چیز دیگری بود. لذا توقع است که مسئولین برخی از مواضع و روحیات شخصی و فردی که در بستر تاریخ دستخوش استحاله شده است را از تریبون‌های عمومی مطرح نکنند.

مردم کشور ما آگاه هستند و خودشان قضاوت خواهند کرد که اظهارات و مواضع چه کسانی در جهت اهداف انقلاب و منافع آنان است و چه کسانی نیست. چرا که اگر مسئولین کشور به این شکل اظهار نظر کنند نشان دهنده فاصله گرفتن آنها از آرمانهای امام راحل است.

آنچه که همبستگی و همزبانی بین مسئولین نظام و مردم را از بین می برد؛ اینگونه منیّت‌هایی است که برخی از مسئولین نظام دارند و این نشان از گم کردم صراط مستقیم است. به نظر می‌رسد برخی از مسئولین نظام به جای خودسازی منتظر فرصتی برای انتقام‌گیری هستند.

اگر همه مسئولین نظام در کلام رهبر عزیز (دام ظله العالی ) دقت داشته باشند می‌بینند که ایشان نیز بر پرهیز از منیّت و دعوت به خود سازی مسئولین عنایت ویژه دارند به گونه‌ای که در سخنان اخیرشان در حرم حضرت امام (رحمه الله علیه) فرمودند مردم از مسئولین کاخ‌نشین رنج می‌برند و از آنها راضی نمی‌باشند. لذا از مسئولین نظام توقع است که آرامش کشور را حفظ نمایند و نظرات و قضاوتهایشان براساس عقل، منطق و از روی انصاف و براساس منافع شخصی و سلیقه‌ای نباشد

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × یک =