صفحه اصلی » سیاسی » چرا خط لوله صلح برای ایران و پاکستان مهم است؟

چرا خط لوله صلح برای ایران و پاکستان مهم است؟

پروژه خط لوله صلح از امروز در خاک پاکستان دنبال می شود.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۶ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از رجانیوز، روز گذشته محمود احمدی نژاد و آصف‌علی زرداری برای افتتاح مرحله آخر احداث خط لوله صلح به حوالی چابهار رفتند تا پس از دو دهه مذاکره، خط لوله انتقال گاز به پاکستان، وارد این کشور شود.  بخش اول این خط لوله به طول 900 کیلومتر از عسلویه تا ایرانشهر یک سال و نیم پیش به بهره برداری رسید و ساخت بخش دوم این خط لوله به طول 120 کیلومتر از شهر ایرا نشهر تا مرز پاکستان نیز سال گذشته آغاز شد. قرار است فاز نهایی این خط لوله نیز به طول 780 کیلومتر و قطر 42 اینچ نهایتا در در دو سال آینده در خاک پاکستان به اتمام برسد تا گاز بندر عسلویه به بندر "نوابشا" در جنوب پاکستان منتقل شود.

البته برای اجرایی شدن این قرارداد ، دو توافقنامه بین ایران و پاکستان به امضا رسید.

اولین قرارداد مربوط است به وام ۵۰۰ میلیون دلاری که قرار است ایران برای ساخت خط لوله انتقال گاز در داخل مرزهای پاکستان به اسلام آباد بپردازد. دومین قرارداد نیز مربوط است به تعهد تهران در مورد ساخت یک پالایشگاه در ایالت بلوچستان پاکستان که مرز مشترکی با جمهوری اسلامی ایران دارد. این پالایشگاه در منطقه جنوب غربی پاکستان موسوم به گوادر – همان منطقه ای که بندر معروف و بزرگ گوادر در آن قرار دارد- احداث خواهد شد. هزینه ساخت این پالایشگاه ۴ میلیارد دلار برآورد شده است و ظرفیت آن ۴۰۰ هزار بشکه در روز برآورد شده است. اکنون که جمهوری اسلامی در ساخت پالایشگاه خودکفا شده است به دنبال برداشتن گامی دیگر در جهت ساخت پالایشگاه برای کشورهای دیگر است و پاکستان نیز از این اقدام استقبال می کند.

این پروژه برای هر دو کشور از اهمیت شایانی برخورداست. احداث خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان برای پاکستان از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که نیاز پاکستان به انرژی بسیار جدی است و این مسئله در زمستان امسال برای پاکستان دردسرساز شد چرا که در بعضی از شهرهای پاکستان در برخی از روزها 18 تا 20 ساعت برق نداشتند.

علاوه بر این بسیاری از کارخانه های این کشور خصوصا صنعت نساجی به دلیل کمبودهای انرژی تعطیل بودند. از این زاویه که این خط لوله می تواند برای پاکستان انرژی مطمئن و بلندمدتی را تامین کند برای پاکستان حائز اهیمت است.

همچنین با توجه به شرایط خاص ایران و تحریم‌هایی که در یک سال اخیر از سوی غرب اعمال شده است و ایران در فروش انرژی خود دچار مشکلاتی شده است، این خط لوله می‌تواند به نوعی تحریم‌ها را دور بزند و در شراط کنونی اقتصادی کمک جدی به ایران باشد.

در کشورهایی که جغرافیای وسیعی دارند مرزنشینان در معرض تهدیدهای گوناگونی قرار دارند و به دلیل دور بودن از مرکز، اغلب امکانات کمتری در اختیار دارند این امر سبب می شود استان‌ها و ایالت‌های مرزی تقاضاهایی داشته باشند که پذیرش آن از سوی مرکز از بایسته‌های پشت سر گذاشتن بحران های احتمالی است که از تقاضاهای داخلی ناشی می شود.

 به عبارتی ایران با انجام این پروژه در درجه اول می تواند نیازهای مرزنشینان ایرانی را برطرف کند و در درجه دوم با صادرات گاز برای جمهوری اسلامی ارز وارد کشور کند.

به عقیده کارشناسان، اهمیت دیگر این قرارداد مربوط به مشکلاتی است که از آن سوی مرزها مورد توجه ایران است. ایالت بلوچستان پاکستان را می توان از ناامن ترین مناطق این کشور دانست. کویته مرکز این ایالت شاهد حوادث ناگواری است که آخرین مورد آن کشتار شیعیان است. به گزارش ایرنا، در ۲۸ بهمن سال جاری در یک حادثه تروریستی و وحشیانه در شهر کویته بیش از ۱۰۰ تن از شیعیان این شهر شهید و نزدیک به ۲۵۰ تن از مردم این شهر بشدت زخمی شدند.

بخشی از ناامنی های بلوچستان پاکستان ناشی از کمبود امکانات در این منطقه است. با ورود گاز ایران به بلوچستان پاکستان و به خصوص با احداث پالایشگاه چرخ اقتصاد این منطقه به حرکت در خواهد آمد. زیرا احداث خط لوله نیازمند نیروی کار است و به این سبب امتیازات مالی، شغلی و اقتصادی برای مردم منطقه به وجود خواهد آمد.

به همین دلیل در کنار امکاناتی که منطقه بلوچستان از گاز ایران کسب می کند می تواند با استفاده از رونق اقتصادی باعث کاهش مخاطرات امنیتی برای پاکستان و جمهوری اسلامی ایران باشد.

علاوه بر منافع اقتصادی بلندمدتی که ایران به دنبال بازار مصرف است، به لحاظ سیاسی نیز این خط لوله برای ایران مهم است. چرا که غرب به خصوص آمریکا برای عدم قراردادهای نفتی و گازی بین ایران و کشورهای دیگر فشار می آورد و در مورد همین خط لوله نیز فشارهایی به هند و پاکستان وارد کرده بود.

به دلیل این اهمیت بود که ایران حتی حاضر شد که امتیازاتی نیز به پاکستان برای این پروژه بدهد و ایران پذیرفت که 500 میلیون اعتبار برای احداث خط لوله در خاک پاکستان تامین کند.

صادارات گاز ایران دو برابر می شود

قرارداد  انتقال گاز ایران به پاکستان در حالی اجزایی شده است که مسئولان بخش انرژی کشور در صدد صادرات گاز به هماسیگان غربی نیز هستند.

در همین راستا، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه  از سال آینده صادرات گاز ایران دو برابر می شود، اظهار کرد: در سال آینده 40 میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر می شود که میزان صادرات کشورمان در این زمینه به 75 میلیون متر مکعب خواهد رسید.  وی افزود : از اواخر خرداد سال 92 روزانه 20 میلیون متر مکعب و از آبان همان سال نیز 20 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر خواهد شد.

اوجی با اشاره به اینکه امسال روزانه حدود 30 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر شد اضافه کرد:با اتمام ساخت خط ششم لوله انتقال گاز ظرفیت صادرات ما به این کشور در مرز بازرگان به 80 میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران امسال به رغم صادرات حداکثری گاز به ترکیه هیچگونه افت فشاری در داخل کشور وجود نداشت.

وی با اشاره به آغاز احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان در این کشور گفت : قرارداد ما با پاکستان صادرات روزانه 21 و نیم میلیون مترمکعب گاز است اما پیش بینی صادرات به هند و چین را نیز از طریق این خط لوله کرده ایم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اضافه کرد : اکنون 10 فاز منطقه عسلویه به بهره برداری رسیده و 19 فاز دیگر به طور جدی در حال اجراست که در چند ماه آینده فازهای 12 ، 13 ،15 و 16 نیز به بهره برداری می رسد که گاز خط لوله صلح از این فازها تامین خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

9 − 3 =