صاحب نیوز

کاهش میزان تقاضای نفت در 2013

آژانس بین‌المللی انرژی برآورد خود را در مورد میزان تقاضای نفت در سال 2013، با توجه به بروز نشانه‌هایی مبنی بر رشد اقتصادی کم‌سرعت بسیاری از اقتصاد‌های کلیدی جهان، کاهش داد.

کدخبر: 2551
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۲/۱۱ @ ۱۴:۰۶


 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از فارس، آژانس بین‌المللی انرژی برآورد خود را در مورد میزان تقاضای نفت در سال 2013، با توجه به بروز نشانه‌هایی مبنی بر رشد اقتصادی کم‌سرعت بسیاری از اقتصاد‌های کلیدی جهان، کاهش داد.

بر اساس این گزارش،‌ این آژانس در گزارش ماهانه بین‌المللی خود با عنوان «گزارش بازار نفت»، تقاضای جهانی نفت را در 2013، از 90.70 میلیون بشکه در روز در ماه گذشته، به 90.6 میلیون بشکه در روز کاهش داد.

آژانس در مورد عرضه نفت گفت: عرضه جهانی نفت در ماه فوریه 90 هزار بشکه در روز بالا رفت و به 90.80 میلیون بشکه در روز رسید. این در حالی بود که تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، با 150 هزار بشکه افزایش نسبت به ماه قبل به 30.49 میلیون بشکه در روز رسید.

این گزارش افزود، تولید نفت توسط کشورهای غیر عضو اوپک، با 60 هزار بشکه در روز کاهش در فوریه، به 54.1 میلیون بشکه در روز رسید، که البته همچنان 0.6 میلیون بشکه در روز بالاتر از این رقم در مدت مشابه سال گذشته‌است. آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد که تولید نفت کشورهای غیر عضو اوپک در 2013 با 1.1 میلیون بشکه در روز افزایش به 54.5 میلیون بشکه در روز برسد.

در مورد نوسانات قیمت نفت،‌ این آژانس مستقر در پاریس گفت: قیمت‌ها روند افزایشی خود را در اواسط فوریه معکوس کردند و در اوایل ماه مارس به کمترین حد خود در 9 ماه گذشته رسیدند.

روز سه‌شنبه، اوپک پیش‌بینی خود را در مورد تقاضای جهانی نفت بدون تغییر نگه‌داشت.