صفحه اصلی » بین الملل » دومین عملیات گسترده پلیس علیه گروه های سلفی در آلمان طی یکسال گذشته

دومین عملیات گسترده پلیس علیه گروه های سلفی در آلمان طی یکسال گذشته

پلیس و نیروهای امنیتی آلمان روز چهارشنبه در عملیات گسترده ای در ایالت های نوردراین وستفالن و هسن آلمان،باشگاه ها و اماکن تجمع گروه های اسلام گرای تندرو در این کشور را که به ˈسلفی هاˈ، مشهور هستند،مورد بازرسی قرار دادند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۷ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا، در این بازرسی ها که برای دومین بار طی کمتر از یکسال گذشته و با هدف شناسایی و دستگیری 20 نفر از سران و اعضای فعال این گروه ها انجام شده است،دارایی ها، اموال و اسناد مرتبط با این گروه ها توقیف شد.

این گزارش می افزاید: در کنار عملیات امروز نیروهای امنیتی و پلیس که از سوی ماموران دستگاه قضایی آلمان همراهی می شدند، همزمان فعالیت سه گروه از سلفی ها در این کشور ممنوع اعلام شده است.

ˈهانس پیتر فریدریشˈ وزیر کشور آلمان در این رابطه،گفت: آنچه امروز از سوی این انجمن های ممنوع درمورد سلفی گری به نمایش گذاشته می شود مغایر با اساس نظام دموکراتیک و آزادی خواهانه در کشور است.

فریدریش افزود: گروه های ممنوع شده سعی داشتند با استفاده از اقدامات تهاجمی فضای سیاسی و اجتماعی جامعه آلمان را تغییر داده و نظام سلفی را جایگزین دموکراسی در کشور کنند.

در ماه ژوئن ( خرداد) سال 2012 نیز در عملیاتی مشابه از سوی نیروهای امنیتی و پلیس با حمله به مراکز و پایگاه های سلفی ها،80 مکان در هفت ایالت آلمان مورد بازرسی قرار گرفت .

محور اصلی عملیات سال گذشته نیز دو ایالت نوردراین وستفالن و هسن بود که به عنوان مرکز فعالیت و تجمع طرفداران این گروه ها شناخته می شود.

سرویس اطلاعات داخلی آلمان همه ساله در گزارش های امنیتی خود، از سلفی ها به عنوان خطر جدی برای امنیت این کشور یاد می کند و سیاست های این گروه ها را مغایر با قانون اساسی کشور دانسته و به عنوان نیروهای برانداز می شناسد.

در این گزارش ها همچنین با اشاره به اینکه منابع مالی مورد استفاده در فعالیت های اعضای این گروه به طور عمده از کشور عربستان سعودی تامین می شود،دولت آلمان مورد انتقاد قرار دارد که چرا هیچ اقدامی برای ممانعت از ارسال این کمک ها انجام نمی دهد.

عملیات بازرسی از اماکن مربوط به سلفی ها درحالی امروز انجام شد است که گزارش های رسانه ای حاکی است،استقبال شدید از سلفی‌ها در آلمان باعث نگرانی مراجع امنیتی شده است.

به گفته اداره حفاظت از قانون اساسی،تعداد اعضای این گروه ها سال گذشته از 3800 نفر به 4500 نفر افزایش یافته است و این افزایش نگرانی هایی در بین مقام های سیاسی و امنیتی کشور ایجاد کرده است.

ˈهانس گئورگ ماسنˈ،رئیس اداره حفاظت از قانون اساسی به مجله ˈفوکوسˈ گفت، آنها به همراه حدود هزار اسلام‌گرای خشونت‌طلب، خطری را که باید جدی گرفته شود به وجود می‌آورند.

ماسن تاکید کرد: اگر حکومت با تلاش‌های سلفی‌ها برخورد نکند، این خطر وجود دارد که این گروه‌ها باز هم رشد کنند و این امکان وجود دارد که آمادگی به خشونت و بمب‌گذاری نیز افزایش یابد.

به عقیده ماسن،حکومت باید به روشنی و با قاطعیت، به شیوه‌ای سرکوبگرانه پیش رود، یعنی ساختارها و منابع مالی آنها را روشن کند و از بین ببرد.

وی افزود: این مسأله از زیر نظر گرفتن افراد مشکوک تا ممنوع کردن فعالیت انجمن‌ها را شامل می‌شود و از سوی دیگر ما باید بررسی کنیم که که مراجع اجرایی چگونه می‌توانند فعالیت سلفی‌ها را محدود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × چهار =