صفحه اصلی » اقتصادی » تاسیس نهادهای پولی و اعتباری فقط با مجوز بانک مرکزی مجاز است

تاسیس نهادهای پولی و اعتباری فقط با مجوز بانک مرکزی مجاز است

در سال‌های گذشته و با توجه به افزایش موسسات و بانک‌های خصوصی و نیمه دولتی، چگونگی تاسیس و نحوه نظارت بر آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است به همین دلیل قانون پنجم توسعه در بند 96 به آن پرداخته است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۷ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایسنا، این ماده اداره امور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را براساس قانون پولی و بانکی و مصوبات شورای پول و اعتبار مجاز می‌داند.

این ماده در تبصره نخست خود به تاسیس موسسات مالی پرداخته و مقرر کرده است:

«ایجاد و ثبت نهادهای پولی واعتباری از قبیل بانک‌ها، موسسات اعتباری، تعاونی‌های اعتبار، صندوق‌های قرض الحسنه، صرافی‌ها و شرکت‌های واسپاری (لیزینگ) فقط با اخذ مجوز از بانک مرکزی امکان پذیر است.» همچنین ثبت تغییرات در نهادهای مذکور نیز منوط به دریافت مجوز خواهد بود.

تبصره دو این ماده نیز کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیر دولتی از قبیل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و نیروی انتظامی مکلف به رعایت مفاد این قانون کرده است.

تبصره سوم این ماده به اقدامات سلبی این حوزه پرداخت و اختیار سلب صلاحیت حرفه‌ای، لغو مجوز و محکومیت متخلفین فعال در حوزه پولی را براساس مقررات قانونی را به بانک مرکزی داده است. همچنین در صورت سلب صلاحیت حرفه‌ای اعضا هیات مدیره و مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری توسط بانک مرکزی از مسوولیت مربوطه منفصل می‌گردند و ادامه تصدی آن‌ها در شغل مربوطه در حکم دخل و تصرف غیر قانونی در وجوه و اموال عمومی محسوب می‌شود.

تبصره چهارم ماده 96 به انتخاب مدیر عامل و هیات مدیره بانک‌های دولتی پرداخته و این امر را منوط به تایید صلاحیت حرفه‌ای آنها از سوی بانک مرکزی کرده است همچنین این افراد باید حداقل دارای دانش‌نامه کارشناسی مرتبط باشند و دو سوم اعضا هیات مدیره باید حداقل 10 سال سابقه کار در نظام بانکی را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × 1 =