صفحه اصلی » استان » اصفهان » بودجه ای که رشته های غیر فوتبالی را زیر و رو می کند

سهم ناچیز ورزش های منهای فوتبال از بودجه 25 میلیاردی ذوب‌آهن؛

بودجه ای که رشته های غیر فوتبالی را زیر و رو می کند

در ورزش حرفه‌ای و به خصوص فوتبال شاید 2 میلیارد تومان مبلغ آنچنان عجیب و غریب و راهگشایی نباشد اما همین مبلغ اگر به رشته های غیر فوتبالی تزریق شود شرایط را کاملا زیر و رو خواهد کرد.

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۶ - شنبه ۱۳۹۴/۰۵/۳

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز،  باشگاه ذوب‌آهن در حد فاصل سالهای 1381 تا 1383 دو سال مالی بسیار سخت و عیب و غریب را پشت سرگذاشت که نزدیک بود به قیمت نابودی تمامی رشته‌های ورزشی این باشگاه منجر شود.

در طی ان دو سال مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم هزینه دستگاه‌های دولتی در ورزش حرفه‌ای به یکباره بودجه همیشگی را از دسترس ورزش ذوب‌آهن دور کرد که منجر به تعطیلی بسیاری از رشته‌های ورزشی این باشگاه شد و بقیه رشته‌های فعال را هم در سایه قرار داد. کار تا مرحله‌ای پیش رفت که تنها رشته‌ای مثل فوتبال تمامی موجودی باشگاه ذوب‌آهن ازرشته‌های ورزشی در بورس بود اما بعد از تعدیل این قانون و صدور مجوز برای هزینه دوباره کارخانه ذوب‌آهن در عرصه ورزشی شرایط تا حدودی به روال سابق بازگشت. به هر حال باشگاه ذوب‌آهن سال های زیادی است که در سطح اول ورزش ایران حضور دارد و در این رهگذر عناوین بسیار زیادی هم در میادین بین المللی کسب کرده است.

اما نگاهی به روند فعالیت این باشگاه در طی یکسال گذشته نشان می‌دهد که شرایط در حال بازگشت به روال سابق است و اضافه شدن رشته‌های ورزشی مثل والیبال و وزنه برداری به تیم های تحت پوشش ذوب‌آهن در این مدت وضعیت بسیار خوبی را برای رشته‌های منهای فوتبالی ایجاد کرده است البته مطابق روال معمول در جامع ورزش ایران تمامی نگاه‌ها و توجهات به سمت و سوی رشته فوتبال دوخته شده و حجم بسیار زیادی از پولهای تزریق شده به باشگاه‌های دولتی صرف تیمداری در این رشته می‌شود ولی با این وجود باز هم رشته‌های منهای فوتبالی می‌توانند امیدوار باشند تا در کنار توجه و پرداخت بیش از حد به ورزش فوتبال نیم نگاهی منصفانه هم به ورزشهایی شود که کمتر در چشم رسانه‌ها هستند و در مقابل احتیاج به هزینه مناسب هم دارند.اما در هفته گذشته خبری منتشر شد که می‌تواند فرصت را برای امیدواری ورزشکاران فعال در رشته هایی مثل والیبال و بسکتبال فراهم کند.

رییس مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ذوب آهن اصفهان از افزایش بودجه باشگاه ذوب آهن خبر داده است و گفت: پیش از این 23 میلیارد تومان به عنوان بودجه یکسال باشگاه ذوب آهن در نظر گرفته شده بود اما با توجه به حضور تیم فوتبال ذوب آهن در لیگ قهرمانان آسیا و درخواست مدیرعامل شرکت ذوب آهن این مبلغ را به 25 میلیارد تومان افزایش دادیم.رییس مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ذوب آهن اصفهان اضافه کرد: این مبلغ بر اساس قرارداد تبلیغات و بازاریابی در اختیار باشگاه قرار خواهد گرفت.

البته در ورزش حرفه‌ای و به خصوص فوتبال شاید 2 میلیارد تومان مبلغ آنچنان عجیب و غریب و راهگشایی نباشد اما همین مبلغ اگر به رشته های منهای فوتبالی تزریق شود شرایط را کاملا زیر و رو خواهد کرد.

بنا بر لیست منتشر شده در مورد جزئیات مبالغ قرارداد بازیکنان در سال گذشته ذوب آهنی ها نزدیک به 12 میلیارد تومان را برای کادر فنی و فوتبالیستهای خودشان خرج کرده اند و اگر به این رقم هزینه ایاب و ذهاب و برگزاری اردو و تمرین تیم را هم اضافه کنیم مطمئنا از 15 میلیاردتومان فراتر خواهد رفت و بقیه بودجه باشگاه هم صرف توجه به دیگر رشته های ورزشی و البته حقوق کارمندان شده است.

اما در فصل جدید فوتبال ایران شرایط عوض خواهد شد و با توجه به تورم سالیانه مطمئنا رقم کل پرداختی برای مجموعه فوتبال ذوب آهن و هزینه های جانبی آن از 15 میلیارد تومان بیشتر خواهد شد و از آنجایی که بی توجهی به فوتبال در سیستم باشگاهداری حرفه ای اتفاقی غیر قابل بخشش است مطمئنا ضربه اصلی به رشته هایی وارد می شود که بر خلاف فوتبال بر روی بورس نیستند.بودجه 23 میلیاردی ذوب آهن در شرایطی به 25 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد که انتظار می رود مدیرعامل این باشگاه به مانند دو سال گذشته توجه ویژه‌تری به رشته های منهای فوتبالی داشته باشد و درصدی از این بودجه حداقل صرف پیشرفت و تیمداری در رشته هایی شود که سالهاست که به واسطه قرار گرفتن در زیر سایه فوتبال فرصتی برای عرض اندام پیدا نکرده اند و حتی به سمت و سوی انحلال و نابودی هم پیش رفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد