tabatabai
۱۵:۳۶ - جمعه ۱۳۹۲/۰۶/۲۹

طباطبایی‌نژاد:

نرمش قهرمانانه به معنای کوتاه آمدن نیست

امام جمعه اصفهان گفت: عزتمندی امروز ایران در جهان به خاطر دوران دفاع مقدس است که اگر آن پایمردی نبود امروز هر کشوری می‌خواست، می‌توانست بر سرمان مشت بکوبد.

به گزارش صاحب نیوز، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد در ابتدای خطبه‌های اول این هفته نماز جمعه با اشاره به فرازی از نامه امام علی (ع) به فرزندش امام حسن مجتبی اظهار داشت: امام علی (ع) در فرازی از این نامه خطاب به فرزندش امام حسن مجتبی (ع) می‌فرماید رزق و روزی بر دو گونه است ابتدا رزقی که تو به دنبال آن می‌روی و برای به دست آوردن آن متحمل زحمت و مرارت می‌شوی و بعد رزقی که او به دنبال تو می‌آید.

وی با تفسیر فرمایش امام علی (ع) در مورد رزق و روزی خطاب به فرزندش امام حسن مجتبی (ع) اضافه کرد رزقی که به وسیله بارش باران به دست می‌آید نوعی از رزق است که هیچ دخالت انسانی در آن وجود نداشته و به حکم و امر الهی آسمان شروع به باریدن کرده است.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: امام علی (ع) در خطبه 371 نهج‌البلاغه به صورت مفصل‌تر در مورد رزق و روزی می‌فرماید وقتی که بنا باشد به تو روزی برسد تو هم به دنبال رزق و روزی نرو زیرا او به دنبالت می‌گردد پس غصه یک سال را یک روز نخور چرا که هر روز خداوند متعال رزق می‌دهد به اندازه آنچه که کفایتت بکند.

امام جمعه اصفهان با جمع‌بندی فرمایش امام علی (ع) در مورد رزق و روزی گفتک منظور امام علی (ع) در این کلام این است که برای به دست آوردن رزق و روزی حلال عجله نکن زیرا به دام مال حرام خواهی افتاد.

وی با اشاره به نکته دوم در فراز نامه امام علی (ع) به امام حسن مجتبی (ع) تأکید کرد: امام علی (ع) در فراز این نکته می‌فرماید چقدر زشت و ناپسند است که انسان وقتی که احتیاجی دارد خودش را ذلیل کند و مرام و عزت خود را برای دنیا زیر پا بگذارد.

طباطبایی نژاد همچنین با اشاره به آغازهفته دفاع مقدس با اشاره به حدیث شریف امام علی (ع) در مورد سفارش تقوا تصریح کرد: همانطور که علی (ع) می‌فرمایند تقوا همانند دژ محکمی است که منحرفین نمی‌توانند در آن نفوذ پیدا کنند و مثل بی‌تقوایی بر عکس موضوع مطرح شده فوق است، دفاع مقدس به جهت تبلور تقوا در آن دفاع جانانه بزرگ و کوچک ملت ایران در برابر دشمنان بود که با حمله به آنان در طول هشت سال نه تنها یک وجب از خاکمان به باد نرفت بلکه در نهایت دشمنان نیز در مجامع جهانی به عنوان متجاوز محکوم شدند.

خطیب جمعه اصفهان با بیان اینکه طبق فرمایش امام علی (ع) “استقامت در برابر دشمنان دری از درهای بهشت است” و “جهاد لباس تقواست و باعث امنیت انسان می‌شود” افزود: عزتمندی ایران در جهان به خاطر دوران دفاع مقدس است که اگر آن پایمردی نبود امروز هر کشوری می خواست بر سرمان مشت بکوبد.

وی ادامه داد: تلفات 25 هزار نفری تصادفات رانندگی جاده ای در سال بیش از یک سال جنگ است و برای خانواده های آنان موجب زیان می شود اما ملت با تقدیم شهدای خود در دوران دفاع مقدس نه تنها چیزی از دست نداد بلکه در جهان به عزت هم رسید.

طباطبایی نژاد یادآور شد: البته دشمن در خواب نیست بلکه دشمنی خود را از طریق جنگ نرم و جنگ اقتصادی ادامه داده است.

کشور فقط با آموزش تعالیم دینی در برابر دشمنان حفظ می شود

وی در ادامه با اشاره به فصل بازگشایی مدارس اظهار داشت: بر اساس گفتار پیامبر اسلام “علم راس همه خیر ها و جهل راس همه شرور است” و امیدواریم در نظام آموزشی علم و ایمان همراه باهم قرار گرفته و الگوی برای جهانیان گردد.

امام جمعه اصفهان افزود: مسئولان آموزش و پرورش دانش‌آموزان را بر اساس تربیت دینی آموزش دهند چرا که آینده کشور در دست آنان قرار خواهد گرفت.

طباطبایی نزاد با تاکید بر اینکه تنها تعالیم دینی موجب می شود که افراد ترسو و طمعکار تربیت نشوند، یادآور شد: اگر این صفات در دانش آموزان امروز رشد یابد آنان در آینده کشور را به راحتی در اختیار بیگانگان قرار می دهند.

در مذاکرات از منافع و ارزش های ملت نباید کوتاه بیاییم

وی در ادامه با اشاره به سخنان رهبری در خوصوص واژه “نرمش قهرمانانه” گفت: این لغت از تعابیر خاص دیپلماتیک و منحصر به شخص ایشان است و معنای آن احترام گذاشتن و با لفظ خوب سخن گفتن حتی با دشمن است.

خطیب جمعه اصفهان افزود: البته نرم و احترام آمیز مذاکره نمودن به معنای کوتاه آمدن از منافع ملت و ارزش های اسلامی و انقلابی نیست.

سپاه همانند روحانیت نهادی مردمی است

طباطبایی نژاد در ادامه با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در سه شنبه هفته گذشته در جمع فرماندهان بزرگ سپاه پاسداران اظهار داشت: ایشان رضایت خود را از این سپاه اعلام داشتند و توصیه فرمودند که این سازمان در امور جزیی سایسی دخالت نکند اما این امر به معنای آن نیست که سپاه دارای بینش سیاسی نباشد.

وی با بیان اینکه دفاع از انقلاب نیازمند بینش از دشمنان است،گفت: سپاه پاسداران باید سیاست روز جهان را بداند تا بتواند از انقلاب اسلامی و کشور دفاع کند.

خطیب جمعه اصفهان یادآور شد: مفهوم سخن رهبری در نهی سپاه از ورود به مسائل سیاسی جزی آن است که این نهاد نباید در انتخابات از گروهی طرفداری کند تا گروهی دیگر از جامعه از این سازمان دلخور شوند و منجر به اختلاف در اجتماع شود چرا که سپاه پاسداران نیز همچون روحانیت ارگانی مردمی است.