صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » دانشگاه » تشریح دلایل خالی ماندن صندلی‌های دانشگاه/ میزان شهریه دانشگاه آزاد کاملا شفاف اعلام می‌شود

علوی فاضل:

تشریح دلایل خالی ماندن صندلی‌های دانشگاه/ میزان شهریه دانشگاه آزاد کاملا شفاف اعلام می‌شود

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: میزان شهریه این دانشگاه کاملا شفاف اعلام می شود و هر تفسیر و تعبیری جز آنچه اعلام می شود خبرسازی و جریان رسانه‌ای است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۸

به گزارش صاحب نیوز، مجتبی علوی فاضل معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در نشست خبری صبح چهارشنبه با اشاره به آغاز انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری برای دانشگاه آزاد از روز شنبه دهم مرداد ماه گفت: داوطلبان می‌توانند از ساعت 14 روز شنبه تا پایان سه شنبه 20 مرداد با مراجعه به سایت معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه  آزاد به نشانی www.azmoon.org برای انتخاب رشته اقدام کنند.

علوی فاضل گفت: داوطلبان در صورت برخورد با مشکل در روند انتخاب رشته می‌توانند به روابط عمومی سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 4743 تماس گرفته و از مشاوره کارمندان معاونت سنجش و پذیرش بهره‌مند شوند ولی هر گونه خدمات که به نام دانشگاه آزاد انجام می شود را جدی نگیرند زیرا هیچ موسسه ‌ای از طرف دانشگاه آزاد اجازه ارائه خدمات و پذیرش از سوی دانشگاه را ندارد.

وی در رابطه با دکترای حرفه‌ای دانشگاه‌آزاد نیز گفت: امسال برخی رشته‌ محل‌های دکترای حرفه ای علاوه بر ظرفیت خودشان یک ظرفیت مازاد خودگردان دارند که مجوز آن از سوی وزارت بهداشت دریافت شده و شهریه این دوره های نیز منطبق بر مصوبه وزارت بهداشت برای پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های دولتی است.

علوی فاضل گفت: مصاحبه‌های آزمون دکترای تخصصی دانشگاه آزاد نیز تا پایان مرداد ماه به اتمام می‌رسد و نتیجه ان نیمه دوم شهریور اعلام می‌شود.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اظهار داشت: داوطلبان دوره‌های بدون آزمون کارشناسی دانشگاه آزاد هم در هر زمان از سال می‌توانند برای ثبت نام اقدام کنند و تفاوتی میان ارزش مدرک دانشجویان با آزمون و یا بدون آزمون وجود ندارد زیرا تکلیف دانشگاه‌ها این است که به سمت حذف کنکور بروند.

وی ادامه داد: پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی دانشگاه آزاد نیز از طریق آئین نامه فارغ التحصیلان ممتاز و نخبگان انجام می شود به این صورت که دانشجویان با معدل بالای 17 و بعضی گروه ها معدل بالای 18 در آذرماه هر سال می‌توانند در سامانه معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ثبت نام کنند و در زمان ثبت نام اعلام کنند که حائز شرایط نخبگان هستند و در دوره دکترای تخصصی امتیاز را از نمره پایان نامه، معدل کارشناسی ارشد و تولیدات علمی کسب کنند.

وی گفت: براساس این امتیازات رتبه بندی صورت می‌گیرد و مطابق با ظرفیت پذیرش داوطلبان ممتاز که 20 درصد ظرفیت پذیرش است این افراد نیز در مصاحبه شرکت می‌کنند.

علوی فاضل ادامه داد: البته پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد فقط متعلق به فارغ التحصیلان ممتاز خود دانشگاه آزاد است. همچنین در پذیرش بدون آزمون دکترای تخصصی نیز لازم است داوطلبان رشته همنام و متجانس با رشته کارشناسی ارشد خود را انتخاب کنند.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در ادامه با بیان توضیحاتی پیرامون دلایل خالی ماندن کرسی‌های دانشگاه گفت: اگر طرح آمایش آموزش عالی که مقام معظم رهبری فرمودند به معنای واقعی و با صداقت انجام شود مشکلات حوزه آموزش عالی برطرف می‌شود، افزایش رقبا در آموزش عالی ایران و ظرفیت سازی‌های بی رویه سبب بروز صندلی‌های خالی شد به طوریکه در حال حاضر بیشتر داوطلبان در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند و دانشگاه آزاد 56 درصد تحصیلات تکمیلی کشور را تامین می‌کند.

وی ادامه داد: از حدود 15 هزار و 300 رشته محل کاردانی کارشناسی 10 هزار رشته محل یا کاملا تعطیل هستند یا ظرفیت این رشته ها تکمیل نمی‌شود و به همین دلیل دانشگاه آزاد در برخی واحدها در تامین هزینه‌ها با مشکل مواجه است.

علوی فاضل گفت: دانشگاه آزاد در تمام کشور واحد دارد و اگر از این حیث حساب کنیم دانشگاه‌آزاد یک دانشگاه سراسری و ملی محسوب می‌شود و یکی از مزیت‌های این دانشگاه این است که واریز شهریه در دانشگاه کاملا شفاف است و هر تفسیر و تعبیری جز مسائل شفاف بیان شده، خبرسازی و جریان رسانه‌ای است.

معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: این دانشگاه یک موسسه غیر دولتی است که یک ریال هم از بودجه دولتی سهم ندارد و بدیهی است که با دریافت شهریه تامین می‌شود ولی اگر مقایسه‌ای بین مدارس غیر انتفاعی و دانشگاه آزاد از نظر امکانات و شهریه داشته باشیم شهریه دانشگاه آزاد کمتر است، فرزندان من در مدرسه غیرانتفاعی درجه متوسط تحصیل می‌کنند که  امسال خواهان شهریه بیش از 7 میلیون تومان شدند.

وی اظهار داشت: براساس مصوب هیات امنای دانشگاه آزاد از مهرماه سال 94 قرار شد برای دانشجویان فعلی افزایش شهریه ثابت نداشته باشیم و فقط 15 درصد شهریه متغیر دانشجویان افزایش یابد. ولی برای ورودی‌های جدید افزایش 15 درصدی در شهریه ثابت و متغییر را تعیین کردیم که از طریق ریاست دانشگاه با مصوبه هیأت امنا ابلاغ و اجرا شد.

علوی فاضل گفت: دانشگاه پیام نور نیز 15 درصد افزایش ظرفیت داشته است و دانشگاه‌های دیگر به 20 درصد هم رسیده‌اند ولی ما در دانشگاه آزاد با توجه به هویت سراسری و ملی این دانشگاه افزایش شهریه را به میزان پایین‌تر از مجوز وزارت علوم انجام دادیم. وزارت علوم اعلام کرد که می‌توانیم 25 درصد افزایش شهریه داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد