صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » حمایت از تولید ملی؛ شعار بی‌جواب سال 91

حمایت از تولید ملی؛ شعار بی‌جواب سال 91

«تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» عنوانی بود که مقام معظم رهبری در آغاز سال 91 برای این سال انتخاب کردند تا فعالیت‌های اقتصادی کشور به این سمت جهت پیدا کند و توجه بیش از پیش به تولید صورت گیرد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۸ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 حالا در واپسین روزهای سال 91 و در آستانه ورود به سال نو زمان مناسبی برای ارزیابی عملکرد دستگاه‌های مربوطه در این بخش است تا ببینیم چقدر تولیدکنندگان و صنعتگران ایرانی در سال 91 مورد حمایت دولت قرار گرفتند و فضا برای فعالیت آن‌ها تسهیل شد.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایسنا در روزها و هفته‌های اخیر اخباری منتشر شده که حاکی از درخواست تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی برای تمدید شعار «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» در سال 92 است؛ شاید مهم‌ترین دلیل این درخواست این باشد که در سال 91 آن‌طور که باید و شاید به شعار سال توجه نشد و آن‌ها در عمل حمایت خاصی را از تولیدکنندگان داخلی شاهد نبودند.

البته مجلس شورای اسلامی در سال 91 در کنار شش کمیسیون تخصصی و اقتصادی خود کمیسیون ویژه‌ای به نام حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 را تشکیل داد. در سال 91 همچنین طرح‌هایی در این زمینه از سوی مجلس با عناوین تسهیل فضای کسب و کار، بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار به تصویب رسید اما طرح حمایت از تولید ملی که از سوی مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون صنایع هم مورد بررسی قرار گرفت هنوز از کمیسیون حمایت از تولید ملی بیرون نیامده و به مصوبه قانونی تبدیل نشده است.

برخی فعالان اقتصادی همچنین از عملکرد دولت هم در حمایت از تولید رضایت چندانی ندارند؛ البته شرایط اقتصادی سال 91 شرایط ویژه‌ای بود که فشارهای خارجی بر کشور مشکلات را دوچندان کرد اما همه این مشکلات را نمی‌توان به تحریم و فشار خارجی نسبت داد؛ چراکه شاید مدیران اجرایی می‌توانستند عملکرد بهتری در این زمینه داشته باشند.

یکی از مشکلات تولیدکنندگان در سال 91، افزایش بی‌سابقه قیمت ارز بود که قیمت تمام شده کالا و خدمات را بالا برد و فعالان اقتصادی را با مشکلاتی مواجه کرد البته دولت با راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی سعی کرد این وضع را بهبود بخشد اما نحوه تخصیص ارز مرجع یا مبادله‌ای همچنان مورد گلایه فعالان اقتصادی است.

قادری: سال 91 سال سختی برای تولیدکنندگان بود

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی اصل 44 قانون اساسی در ارزیابی عملکرد نهادهای مختلف در سال تولید ملی، گفت: علیرغم تلاش‌های انجام شده سال 91 سال سختی برای تولیدکنندگان بوده است.

جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: به نظر می‌رسد علی‌رغم تاکیدات رهبری و نامگذاری امسال به نام سال تولید ملی و تلاش‌های انجام شده و حرکت‌های معدود صورت گرفته به دلایل مختلفی از جمله فشارها و تحریم‌هایی که متوجه کشور بود، سال سختی را برای تولید‌کنندگان شاهد بودیم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: متاسفانه نوسانات نرخ ارز و به تبع آن افزایش نرخ تورم و تشدید محدودیت‌ها و تحریم‌ها که متوجه تولیدکنندگان بود، نوساناتی که در سیاست‌های اقتصادی وجود داشته، نیاز شدید به نقدینگی و کشانده شدن نقدینگی به سمت بازار ارز و طلا منجر شد تا تولیدکنندگان شرایط سختی داشته باشند.

نماینده مردم شیراز در مجلس یادآور شد: در بخش بهبود فضای کسب و کار هم با وجود تاکیدی که در قانون مربوطه وجود داشت، فعالیت آنچنانی صورت نگرفت و استفاده از توانمندی و ظرفیت داخلی هم علیرغم قانون مصوب شده در این رابطه در حد انتظار تولیدکنندگان نبود و آن‌ها را با مشکلات جدی مواجه کرد.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی اصل 44 با اشاره به عملکرد مجلس در این رابطه، ادامه داد: اگر واقعی نگاه کنیم در بحث قوانین هم از مجلس انتظار می‌رفت بیشتر و جدی‌تر ورود پیدا کند، اگرچه کمیسیون تولید ملی در سال جاری تشکیل شد و جلسات آن به طور منظم برگزار شد، طرحی هم تحت عنوان حمایت از تولید ملی در این کمیسیون آماده شده اما به دلیل گستردگی و تنوع دیدگاه، این طرح هم هنوز از مجلس بیرون نرفته و من بعید می‌دانم تا پایان سال بتوانیم شاهد تصویب آن در مجلس باشیم.

قادری اضافه کرد: با توجه به این‌که دولت هم در این زمینه چندان پای کار نیامده عملا کار برای ما قدری مشکل شد؛ زیرا مطلوب‌ترین شکل این بود که دولت خودش لایحه‌ای می‌آورد و آن لایحه مبنای عمل مجلس قرار می‌گرفت تا مجلس خلاءها، کمبودها و نواقص را برطرف کند و اگر جایی نیاز به حذف قوانین و مقررات و شفاف شدن قوانین بود این کار را انجام دهد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و علیرغم تاکیدات و پیگیری‌ها این طرح هنوز در مجلس هم به سرانجامی نرسیده است.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی اصل 44 قانون اساسی با بیان این‌که «فعالیت این کمیسیون در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت»، گفت: با توجه به درخواست‌های فعالان اقتصادی از مقام معظم رهبری و با توجه به مشکلات سال آینده تولید و این‌که تا مشکلات حل نشود مسائل اشتغال و درآمد هم خواهد بود، پیش‌بینی ما این است که نامگذاری سال آینده به همین شکل و یا در همین راستا ادامه خواهد یافت؛ زیرا ما در شرایط فعلی نیاز جدی به حمایت از تولید داریم.

وی اضافه کرد: سال 91 به دلیل این‌که سال اول مجلس نهم بود باعث شد بخش قابل توجهی از کار مجلس صرف آشنایی نمایندگان و مسائل مربوط به شکل گرفتن مجلس شود، ضمن این‌که نمایندگان نیز تسلط و اشراف کاملی نسبت به حوزه کاری خود نداشتند اما ان‌شاءالله تجربیات بیشتر در سال آینده کمک خواهد کرد تا بتوانیم بخش بزرگ‌تری از موانع و مشکلات پیش‌روی تولیدکنندگان را حل کنیم.

نوری: تولیدکنندگان از رویکرد دستگاه‌های مربوطه در حمایت از تولید ملی رضایت ندارند

یک عضو هیات رییسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44، درباره عملکرد دستگاه‌های مربوطه در جهت حمایت از تولید ملی در سال 91 گفت: تولید‌کنندگان از این عملکرد چندان رضایت ندارند و همین دلیل بر این است که ما در این مسیر گام‌های چندان مثبتی برنداشته‌ایم.

غلامرضا نوری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا با اشاره به نامگذاری سال 91 به نام حمایت از تولید ملی اظهار کرد: این نامگذاری قطعا موثر بوده است، همچنان‌که به مجلس سمت و سو داد و ما در رویکردی که در مصوبات و طرح‌ها داشتیم این جهت را حفظ کردیم.

وی با بیان این‌که «آن‌چه عملا در زمینه حمایت از تولید ملی اتفاق افتاده طبق اظهارات تولیدکنندگان چندان مثبت نبوده است»، افزود: در جلسات مختلفی که طی سال جاری در جمع تولیدکنندگان مختلف داشتیم، آن‌ها مجموعا از بحث حمایت از تولید ملی رضایت نداشتند و معتقد بودند خیلی از مشکلات آن‌ها بحث‌های مدیریتی است که مدیریت داخلی کشور در آن اثرگذار بوده نه تحریم‌ها و عوامل خارجی. در واقع تولیدکنندگان معتقدند 70 درصد مشکلات در قالب مدیریت صحیح داخلی قابل حل است، همچنان‌که مطالعات و پژوهش‌های انجام گرفته نیز مؤید این موضوع است.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس تصریح کرد: این‌که این مشکلات وجود داشته و تولیدکنندگان هم آن را ابراز می‌کنند دلیلی بر این است که ما در این مسیر گام‌های چندان مثبتی برنداشته‌ایم، به ویژه دستگاه اجرایی آن‌طور که باید و شاید در این مسیر قدم برنداشته که موانعی از سر راه تولید بردارد و فضای کسب و کار را سهل‌تر و روان‌تر کند.

نوری ادامه داد: انتظار می‌رفت در مقابل تنگناها و تحریم‌هایی که دشمنان خارجی برای ما ایجاد می‌کنند، تسهیلاتی به تولیدکنندگان در داخل داده شود اما این اتفاق نیفتاد. حداقل در بخش کشاورزی قیمت‌گذاری صحیحی برای محصولات که بتواند در تولیدکننده رغبت ایجاد کند، انجام نشد.

این عضو هیات رییسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی اضافه کرد: البته در بخش کشاورزی به صورت جزئی کمک‌هایی در قالب تسهیلات طرح توسعه کشاورزی انجام شد که در جای خودش کار باارزشی بود اما بسیار جزئی بود.

وی با بیان این‌که «دستگاه‌های اجرایی اقدامات رضایت‌بخشی در جهت حمایت از تولید در سال 91 نداشته‌اند»، تصریح کرد: البته نمایندگان دولت می‌توانند بگویند که در جهت حمایت از تولید چه کارهایی انجام داده‌اند؛ شاید ما از آن‌ها بی‌اطلاع هستیم.

نوری در پایان تاکید کرد: رویکرد حمایت از تولید ملی فقط مختص سال 91 نیست و باید در سال‌های آینده نیز پیگیری شود.

جلالی: حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی آنچنان توجه نشد

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی‌اش از میزان عملیاتی شدن شعار سال 91 یعنی حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی گفت: شعار امسال با درایت حکیمانه از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد اما بر اثر بگومگوها و برخی مسائل دیگر آنچنان که باید به آن توجه نشد.

جلالی به اقدامات مرکز پژوهش‌ها بر این حوزه اشاره و اظهار کرد: بنده از زمان تصدی پست ریاست مرکز پژوهش‌ها اولین کار خود را در این حوزه قرار دادم که در صورت وجود خلاء قانونی در حوزه حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی، این خلاءها رفع شود؛ چراکه مرکز پژوهش‌ها، کاری جز برطرف کردن خلاءهای قانونی نمی‌تواند انجام دهد.

وی ادامه داد: بر این اساس جلساتی با حضور نمایندگان بخش خصوصی، برخی صاحب نظران و پژوهشگران در مرکز برگزار شد. در این جلسات همه متفق بودند که فعلا در موضوع حمایت از تولید ملی، خلاءقانونی وجود ندارد ولی در مقابل قوانین اجرایی نمی‌شود اما آن‌ها مشکل را از عدم اجرا شدن قوانین در بخش حمایت از تولید ملی می‌دانند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: بر این اساس قرار شد در طرحی همه قوانین موجود در این حوزه بازنویسی و تهیه شود و در ذیل آن نکات تکمیلی نیز قید گردد. این طرح ظرف دو ماه آماده شد و در اختیار نمایندگان قرار گرفت. اما فرآیند بررسی‌ها در کمیسیون‌های تخصصی‌اش یعنی صنایع و حمایت از تولید ملی مقداری به طول انجامید به طوری که تاکنون به صحن علنی برای رسیدگی ارائه نشده است.

جلالی با بیان این‌که مجلس برای عملیاتی کردن شعار حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی تنها می‌تواند به رویکرد قانونگذاری و افزایش نظارت خود بپردازد، گفت: در همین راستا طرح تهیه شده از سوی مرکز کاری بسیار راهگشا بود که در صورت بررسی آن در صحن علنی می‌توانست گامی مثبت تلقی شود.

وی همچنین درخصوص تقاضای برخی از نمایندگان بخش خصوصی برای نامگذاری مجدد سال 92 به نام سال حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی گفت: نامگذاری هر سال توسط مقام معظم رهبری بنا به ابتکارات خودشان صورت می‌گیرد. اما با این وجود نباید از این نکته غافل شد که نامگذاری یک سال به معنای آن نیست که با پایان آن سال آن موضوع به فراموشی سپرده شود.

نماینده مردم شاهرود توضیح داد: مقام معظم رهبری سال‌ها را تاکنون به نام‌های مختلفی همچون امام علی (ع)، پیامبر اعظم (ص)، انضباط اجتماعی و… نامگذاری کرده‌اند؛ بنابراین این بدان معنا نیست که با اتمام این سال‌ها موضوع امام علی(ع)، پیامبر اعظم(ص) و یا انضباط اجتماعی به فراموشی سپرده شود.

جلالی تاکید کرد: مقام معظم رهبری با نگاهی کارشناسی و سنجیده هر سال را با یک عنوانی نامگذاری می‌کنند تا شنوایی مجموع کشور از آن موضوعات بیشتر شود و روند کار تقویت گردد. با این نگاه می‌توان گفت هر سال را باید سال حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی بدانیم.

فولادگر: رویکرد حمایت از تولید ملی در بودجه 92 کافی نیست

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 با بیان این‌که «در سال 91 بحث حمایت از تولید ملی چندان محقق نشد» گفت: مجلس در لایحه بودجه 92 چند بند حمایتی از تولید را خواهد گنجاند.

حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: رویکرد حمایت از تولید ملی در بودجه پیشنهادی دولت برای سال 92 به نظر کافی نیست و حتما باید بندهایی به آن الحاق شود. اگرچه یکسری احکامی در بودجه آورده شده اما این احکام در سال 91 هم وجود داشت اما محقق نشد.

وی افزود: این‌که بانک مرکزی در بانک‌ها برای ارائه تسهیلات سرمایه در گردش سپرده‌گذاری کند و خط اعتباری برای سرمایه‌گذاری‌ها بگذارد، عملا انجام نشده که البته به دلیل مشکلات ارزی هم بوده اما باید سعی کنیم که چند بند حمایتی را در بودجه 92 پیش‌بینی کنیم.

رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی یادآور شد: ما در کمیسیون طرح حمایت از تولید را مورد بررسی قرار می‌دهیم و ان‌شاءالله تلاش‌مان این است که پیش از آمدن بودجه به صحن علنی در ابتدای سال آینده، آن را در جلسات علنی مورد رسیدگی قرار دهیم.

فولادگر با اشاره به نامگذاری سال 91 به نام سال حمایت از تولید ملی تصریح کرد: شکی نیست که حق مطلب در این زمینه ادا نشد و آن‌چه که منظور رهبری بود و همه می‌خواستیم در بخش حمایت از تولید ملی در عمل محقق نشد؛ البته تلاش‌هایی شد که قابل تقدیر است اما آن‌چه که می‌خواستیم تحقق نیافت.

وی با اشاره به اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان یادآور شد: شرایط قدری سخت بود و در بخشی که تحریم وجود داشت، چاره‌ای نیست اما در بخش‌هایی که ساختاری یا مدیریتی است می‌شد بهتر عمل کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس در پایان ابراز امیدواری کرد که با توجه به تغییر دولت در سال 92 رویکرد حمایت از تولید ملی در سال آینده بهتر و قوی‌تر باشد.

حال با توجه به تحلیل‌های ارائه شده از عملکرد‌های دستگاه‌های مربوطه در سال 91 در حوزه حمایت از تولید ملی انتظار می‌رود رویکرد «حمایت از تولید ملی» با جدیت بیشتری در سال 92 دنبال شود؛ چراکه قطعا حمایت از تولید مختص یک سال و تعطیل‌بردار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 + بیست =