صفحه اصلی » بین الملل » نماینده مجلس آلمان آمانو را دنباله رو دستورات آمریکا خواند

نماینده مجلس آلمان آمانو را دنباله رو دستورات آمریکا خواند

معاون رییس فراکسیون چپ ها در مجلس آلمان، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را مجری دستورات آمریکا خواند و گفت: آمانو عروسک خیمه شب بازی در دستان واشنگتن است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۸ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا،ˈیان فان آکنˈ در میزگردی به مناسبت دهمین سالگرد حمله آمریکا به عراق به بهانه کشف سلاح های کشتار جمعی در این کشور،با مقایسه دوره مدیریت محمد البرادعی و یوکیا آمانو بر آژانس بین الملی انرژی اتمی،تاکید کرد:

همه به این حقیقت واقف هستند که این مدیر ژاپنی،عروسک خیمه شب بازی آمریکایی ها است.

میزگرد تخصصی با نام ˈ جنگ،صلح و وجدانˈ به بهانه دهمین سالگرد آغاز جنگ عراق در سال 2003 از سوی بنیاد تحقیقاتی روزا لوکزامبورگ وابسته به حزب چپ های آلمان با نگاه به نقش جنبش صلح اروپا در مسئله جنگ عراق و نگاهی به تحولات این کشور و خاورمیانه در 10 سال گذشته، در برلین برگزار شد.

ˈیان فان آکنˈ،کارشناس سلاح های کشتار جمعی و بازرس سابق سازمان ملل در امور سلاح های بیولوژیک در سخنانی دراین میزگرد،ابتدا به نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی و تلاش محمد البرادعی،دبیرکل وقت این سازمان برای ممانعت از بروز جنگ در عراق به بهانه داشتن سلاح های هسته ای اشاره کرد.

فان آکن افزود: البرادعی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع جنگ درعراق انجام داد اما امروز می بینیم که مدیر جدید این سازمان اراده ای از خود ندارد و اجرا کننده برنامه های آمریکا است و باور من است که دولت آلمان هم نسبت به آمانو همین دیدگاه را دارد و واقعیت همین است که می بینیم.

این نماینده مجلس آلمان با اشاره به اظهارات مطرح شده درمورد برنامه هسته ای ایران و ادعاها مبنی بر تلاش این کشور برای دستیابی به سلاح هسته ای،گفت: اگر به اطلاعات و اسناد منتشر شده در گزارش های آژانس نگاه کنیم، به این واقعیت پی خواهیم برد که احتمال اینکه ایران در این زمینه فعالیتی داشته باشد بسیار بسیار ضعیف است.

کارشناس سابق سازمان ملل در امور تسلیحات کشتار جمعی خاطرنشان کرد: اطمینان دارم که اگر البرادعی امروز مدیریت آژانس را برعهده داشت،همین را می گفت که احتمال تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای بسیار ضعیف است و هیچ سند معتبری برای آن وجود ندارد.

فان آکن در ادامه خاطرنشان کرد: به نظر من مشکل اصلی ،تفسیرهای متعدد و هدفداری است که از گزارش های آژانس درمورد فعالیت های هسته ای ایران ارائه می شود.

وی در این رابطه،از گزارش نوامبر 2011 آژانس که در آن به ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران اشاره شده، نام برد و گفت: در مورد این گزارش تفسیرهای جهت دار متعددی انجام شد که اگر واکنش ها به این تفاسیر غیر مستند با تاخیر انجام نمی شد به طور حتم تبلیغات منفی علیه ایران خیلی زودتر خنثی می شد.

نماینده مجلس آلمان با بیان اینکه همه به این واقف هستند که آمریکایی ها نفوذ ویژه ای در سازمان ملل دارند،گفت:سوال مهمی که مطرح است اینکه ما بایستی با دانش و اطلاعات موجود درمورد برنامه هسته ای ایران چگونه برخورد کنیم تا اقدامات ما جهت دار نباشد.

فان آکن در ادامه درخصوص نقش آلمان در جنگ آمریکا علیه عراق به رغم اینکه ادعا می شد،برلین نقشی در آن جنگ نداشته است،گفت:آلمان در آن مقطع خواهان حمله به عراق نبود اما سرویس اطلاعات خارجی ما با اطلاعات خود حامی آمریکایی ها در جنگ شد.

این نماینده مجلس آلمان در پایان تاکید کرد: ما بایستی به صورت جدی از رابطه تنگاتنگ با واشنگتن پرهیز کرده و از دنباله روی محض آمریکایی ها خود را خارج کنیم.

ˈ ارهارت کرومهˈ کارشناش خاورمیانه بنیاد پژوهشی روزا لوکزامبورگ،نیز در سخنانی با اشاره به منافع امپریالیستی آمریکا در خاورمیانه و حمایت این کشور از رژیم صدام در جنگ علیه ایران،گفت:10 سال بعد از آغاز جنگ در عراق هنوز خطر جنگ و بحران در منطقه کاهش نیافته بلکه این خطر همچنان پابرجا مانده است.

کرومه افزود: شاید امروز آمریکا بدنبال اشغال کشور دیگری در منطقه نباشد اما دخالت های نظامی خود را با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین(پهپاد ها ) و استفاده از ابزار جدید نظامی، همچنان ادامه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

11 − 8 =