صفحه اصلی » بین الملل » ارزیابی مثبت شورای بازرگانان ایرانی از روابط با چین

ارزیابی مثبت شورای بازرگانان ایرانی از روابط با چین

نشست سالانه شورای بازرگانان ایرانی مقیم چین با خوب ارزیابی کردن چشم انداز روابط دوجانبه و تاکید برتشویق چینی ها به سرمایه گذاری بیشتر درایران و تقویت دیپلماسی اقتصادی عصر سه شنبه در پکن برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۹ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا، سفیران فعلی و اسبق جمهوری اسلامی ایران دراین نشست با عنوان ˈنقش تجار و بازرگانان بخش خصوصی درروابط ایران و چینˈ حضور داشتند.

دکترˈ مهدی صفریˈ سفیر کشورمان طی سخنانی شکل گیری دولت جدید درچین را درجهت توسعه روابط با ایران مثبت ارزیابی کردو گفت: چین درسال 2012به عنوان دومین اقتصاد برتر دنیا شناخته شد و من معتقدم که این کشور از نظر ثروت و دارایی می تواند با غرب از جمله آمریکا رقابت کند.

وی با اشاره به اینکه درآمریکا درسال گذشته حداقل دوبار 600 میلیارد دلار پول بدون پشتوانه چاپ شده، افزود: این در حالیست که اقتصاد چین با بیش از چهار هزار میلیارد دلار ذخیره ارزی روند جهانی شدن را به خوبی طی می کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران با ارائه گزارشی ازآخرین تحولات در روابط با چین به خصوص سفر مقام های عالی رتبه به پایتخت های دو کشور طی یک سال اخیر، اظهارداشت: تجار و تولید کنندگان ایرانی درسال 1391در بیش از30 نمایشگاه بین المللی در 15 شهر بزرگ چین حضور یافتند و صادرات غیر نفتی به این کشور رشد خوبی را تجربه کرد.

دکتر صفری با برشمردن برخی مزیت ها و سیاست های چین مانند حرکت به سمت مصرفی شدن و رشد شهرنشینی، تجار و بازرگانان ایرانی را به توجه بیشتر به صادرات به این کشور و دعوت از سرمایه گذاران چینی برای مشارکت در پروژه های ایران فراخواند.

وی تاکید کرد: پیشنهاد می کنم تجار و بازرگانان ایرانی همکاری و ارتباطات خود را با بخش خصوصی چین افزایش دهند.

وی از جمله سیاست های کلان اقتصادی دولت چین را سرمایه گذاری درکشورهای دیگر جهان به خصوص در خاورمیانه عنوان کردو گفت: فاینانس برخی پروژه ها درایران طی سال 1391 روند خوبی داشته است.

دکتر ˈفریدون وردی نژادˈ سفیر اسبق ایران در چین نیز دراین نشست طی سخنانی به نقش تعیین کننده تجار و بازرگانان در روابط بین کشورها اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه همه جوامع به تولید ثروت و قدرت روی آورده اند و فضای رقابتی درمناسبات بین کشورها شدت گرفته ، گفت: دراین مسیر، شرایط حکم می کند که از اشکال مختلف دیپلماسی بهره گرفت.

وی قدرت دیپلماسی اقتصادی را کمتر از دیپلماسی رسمی و پنهان ندانست و تاکید کرد: امروزه کشوری در عرصه مناسبات بین المللی موفق است که از ˈدیپلماسی هوشمندˈ که همان ترکیبی از انواع روشهای دیپلماسی است، استفاده می کند.

وی بخش خصوصی و بنگاه ها را یک فرصت طلایی برای توسعه مناسبات بین کشورها خواند و اظهارداشت: در شرایط غیر طبیعی مانند تحریم که سرعت دیپلماسی رسمی و کارهای دولتی کند و پرهزینه می شود، اگر از دیپلماسی اقتصادی استفاده نشود در واقع نوعی عقب افتادگی رخ داده است.

سفیر اسبق ایران درچین خطاب به بازرگانان و تجارایرانی تاکید کرد: شرایط تحریم سخت است اما برای بخش خصوصی یک فرصت و کارآفرینی محسوب می شود.

وی تصریح کرد: دراین شرایط است که ما می توانیم نوآوری های جدیدی را به میدان بیاوریم و خود اتکا شویم.

دکتر وردی نژاد در همین حال تاکید کرد که بخش دولتی و دیپلماسی رسمی باید پشتیبان بخش خصوصی و دیپلماسی اقتصادی باشند تا حرکت به سمت تامین منافع ملی شکل بگیرد.

دراین نشست شماری از تجار ایرانی سوال های خود را در مورد مسایل و مشکلات موجود بیان کردند که سفیر کشورمان با آنها پاسخ داد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × دو =