صفحه اصلی » اقتصادی » خبرسازترین اظهارات اقتصادی احمدی نژاد در سال ۹۱

خبرسازترین اظهارات اقتصادی احمدی نژاد در سال ۹۱

سخنرانی های سال 1391 رئیس جمهور، ویژگیهایی داشت که هر چند برخی از آنها مختص شخص دکتر محمود احمدی نژاد است، اما برخی دیگر از سوی خود او نیز کمتر مشاهده شده بود.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۹ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از جهان، تاثیرگذاری کنفرانس خبری 11 مهر رئیس جمهور بر بازار که متعاقب آن قیمت ارز افزایش یافت و ناآرامی هایی در بازار تهران به وجود آمد، بارزترین نمونه از این دست گفت وگو و سخنرانی هاست.

«تورم کاهش می یابد»

نخستین گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهور، در 14 شهریور برگزار شد. احمدی نژاد در این گفت وگو مدعی شد سال گذشته هنگام سفرش به آمریکای جنوبی، «بازار ارز را به هم ریختند و گفتند که مشکل از پایین بودن سود بانکی است». او در ادامه این سوال را پرسید که آیا با افزایش نرخ سود بانکی، «مشکل حل شد و قیمت ارز پایین آمد»؟ نتیجه احتمالی چنین پرسشی از دید احمدی نژاد، بی تاثیر بودن افزایش نرخ سود بانکی بر کنترل قیمت ارز است. به گفته ایشان، «اجماعی در فعالان حوزه پولی وجود دارد که می خواهند نرخ سود بانکی بالا باشد، چرا که نفع آنها در تداوم این شرایط است». رئیس جمهور در شهریور اعلام کرد: « رشد تورم کاهشی است و انشاءالله در حال بازگشتن به شرایط قبلی هستیم و تا پایان سال به شرایط گذشته باز می گردیم.» این در حالی است که نرخ تورم در ماه های اخیر رو به افزایش بوده و در پایان بهمن، به 29.8درصد رسید.»

ناآرامی در بازار

اقتصادی ترین کنفرانس مطبوعاتی رئیس جمهور11مهر برگزار شد. در این کنفرانس که به طور خاصی مورد توجه بازاریان قرار گرفته بود، ایشان به طور مفصل از ارز، تحریم و مسائل اقتصادی سخن گفت. احمدی نژاد با اشاره به نقش دلال ها در افزایش نرخ ارز گفت: «یکی از نهادهای اطلاعاتی گزارش آورده که 22 نفر سرحلقه هستند و تمام آشفتگی ها را آنها ایجاد می کنند… آنجا ایستاده اند با موبایل در تماس هستند و یک دفعه می گوید500 تا بالا بینداز.» احمدی نژاد صریح تر از همیشه درباره نقش تحریم ها در وضعیت فعلی اقتصاد کشور سخن گفت:«بعضی ها متوجه نیستند، وقتی بانک مرکزی تحریم می شود و شبکه بانکی خارج می شود یعنی چه؟».

در پی صحبتهای رئیس جمهور، قیمت ارز در بازار که رو به کاهش بود، مجدداً سیر صعودی در پیش گرفت. گزارش های غیررسمی نشان از افزایش شدید قیمت ارز در بازار قبل و بعد از سخنان رئیس جمهور حکایت دارد. روز بعد از کنفرانس، ناآرامی هایی در بازار تهران به وجود آمد و بسیاری از فروشندگان، مغازه های خود را تعطیل کردند. برخی گزارش ها از برخورد نیروی انتظامی با دلالان ارز و ورود اراذل و اوباش به این غائله خبر دادند. ناآرامی های بازار، به تدریج جای خود را به فعالیت های روزمره داد. »

یارانه پنج برابری

دومین گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهور، دوم دیماه انجام شد که رئیس جمهور در آن از امکان پنج برابر کردن یارانه ها سخن گفت. بنا بر محاسبات احمدی نژاد، قیمت نفت و گاز مصرفی کشور حدود 300 هزار میلیارد تومان است که از این مقدار، امکان توزیع 210 هزار میلیارد تومان پول بین مردم وجود دارد و با این مبلغ می توان یارانهها را 5.25 برابر کرد. این سخنان، با واکنش نمایندگان مجلس مواجه شد و احمد توکلی در واکنش اعلام کرد در صورت روی دادن آنچه مد نظر رئیس جمهور است، «بنزین معمولی پنج هزار تومان، بنزین سوپر 5500 تومان، گازوئیل 1750 تومان، نفت کوره هزار تومان، نفت سفید 500 تومان و گاز طبیعی 1100 تومان خواهد بود».

هشدار به خودروسازان

آخرین گفت وگوی تلویزیونی رئیس جمهور، مجدداً با محوریت مسائل اقتصادی انجام شد. در گفت وگوی پنجم اسفند، احمدی نژاد از عدم لزوم بودجه انقباضی، برنامه افزایش ارزش پولی، تداوم اجرای طرح مسکن مهر و همچنین پرداخت عیدانه صحبت کرد. اما اشاره خاص رئیس جمهور به وضعیت صنعت خودرو و گران شدن پراید بود. او خودروسازان را به افزایش عرضه و کاهش قیمت دعوت کرد و همچنین از احتمال کاهش تعرفه ها در صورت تداوم وضعیت فعلی سخن گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

9 − 2 =