صفحه اصلی » اجتماعی » شایسته‌سالاری و نبود تبعیض، راهی برای تحقق حماسه اقتصادی

شایسته‌سالاری و نبود تبعیض، راهی برای تحقق حماسه اقتصادی

عضو هیات علمی دانشگاه تهران، شایسته‌سالاری و نبود تبعیض را راهی برای تحقق حماسه اقتصادی در سال جاری عنوان کرد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۰ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

صاحب نیوز به نقل از ایسنا: علی‌اکبر نیکو اقبال تاکید کرد: توجه به شایسته‌سالاری در سایه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی درست اقتصادی عامل مهمی برای تحقق ثبات و رشد اقتصادی است و نبود تبعیض در فعالیت‌های اقتصادی در توانمندسازی اعضای جامعه و تحقق حماسه اقتصادی مؤثر خواهد بود.

این اقتصاددان اظهار کرد: نقاط ضعفی که در سال گذشته در سیاست‌گذاری‌ها وجود داشت باید در سال جدید برطرف شود چراکه هر سیستمی برای ادامه حرکت باید بتواند نقاط ضعف خود را شناسایی و برطرف کند.

وی افزود: محرک‌های اقتصادی، ثبات اقتصادی، ثبات قیمت‌ها، سرمایه‌گذاری بیشتر، رشد اقتصادی، اشتغال و رفاه بیشتر و توزیع عادلانه‌تر درآمدها بین اقشار مختلف جامعه می‌تواند جزو اهداف نظام و کشور در سال پیش رو قرار گیرد تا حماسه اقتصادی را عملی کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: در دنیای کنونی کشورهای ضعیف و قوی در جهان وجود ندارند، بلکه مدیریت‌های قوی و ضعیف است که سبب می‌شود کشورهایی عقب بمانند یا پیشرفت کنند؛ به عبارت دیگر تمام مسائل جهان امروز به مدیریت برمی‌گردد و مدیریت برآمده از برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری صحیح است اما سهل‌انگاری در رسیدگی به اهداف تعیین شده و اشتباهات در اجرا در سایه مدیریت ضعیف می‌تواند کشورها را روز به روز ضعیف‌تر کند.

نیکو اقبال با بیان اینکه کشورهای قوی و پیشرو برنامه‌ریزی خوب و صحیح دارند، گفت: در سایه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری صحیح اقتصادی و جلوگیری از مفاسد اقتصادی، می‌توان اقتصادی پویا ایجاد کرد.

وی افزود: نبود تبعیض در فعالیت‌های اقتصادی و جلوگیری از آن می‌تواند در توانمندسازی اعضای جامعه مؤثر باشد و بازدهی‌های واقعی اقتصادی ایجاد کند اما اگر برخی بتوانند به راحتی به رانت دسترسی یابند، جامعه و فعالان واقعی اقتصاد دلسرد می‌شوند.

این اقتصاددان تاکید کرد: توجه به شایسته‌سالاری و انجام فعالیت‌های اقتصادی که بهره‌وری‌های واقعی ایجاد می‌کند، باعث می‌شود در سایه کار و تلاش، حماسه اقتصادی که شعار امسال است، محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پانزده + 19 =