صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » استفاده از ظرفیت های آموزش و پرورش برای آموزش حقوق شهروندی

در جلسه امضای تفاهم نامه آموزش و پرورش و شهرداری مطرح شد:

استفاده از ظرفیت های آموزش و پرورش برای آموزش حقوق شهروندی

متن تفاهم نامه همکاری بین شهرداری و آموزش و پرورش خوانسار با موضوع ترویج حقوق شهروندی به امضاء رسید.

تاریخ انتشار: ۱۶:۳۶ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۱۹

به گزارش صاحب نيوز به نقل از چشمه سار، فرماندار خوانسار در نشست خبری که برای تشریح طرح شهرداران مدارس برگزار شد ضمن تقدیر از مسئولان آموزش و پرورش و شهرداری خوانسار در انجام این طرح اظهار کرد: ظرفیت های آموزش و پرورش بسیار بالا است و اگر بتوانیم از این ظرفیت برای آموزش حقوق شهروندی استفاده کنیم بسیار مناسب و در خور است.

وی افزود: توان مدیریتی و وجود کارشناسان متعدد در آموزش و پرورش شهرستان زمینه مناسبی برای آموزش فرهنگ شهروندی در اختیار ما قرار داده است.

سید حسن شفعتی خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم از ابتدا دانش آموزان را با حقوق شهروندی آشنا کنیم تاثیرات بسیار موثری در برخواهد داشت و هزینه های اضافه ای که از عدم آگاهی نسبت به حقوق شهروندی بر دوش شهرداری وجود دارد کاسته خواهد شد.

وی ادامه داد: روزانه 20 تن زباله از خوانسار خارج می شود که با آموزش های لازم از این میزان تولید زباله و هزینه های آن کاسته می شود.
شفعتی گفت: دانش آموزانی که به عنوان شهرداران مدارس انتخاب می شوند با عنوان شهریاران نامیده شوند و برای آنها شرح وظایف تعریف شود و این طرح برای مقاطع بالاتر تحصیلی نیز در نظر گرفته شود.

این طرح به دنبال یک شهر منظم با شهروندان منضبط است
مدیرآموزش و پرورش خوانسار نیز در بخش دیگری این نشست با اشاره به جایگاه ویژه و بستر مناسب آموزش و پرورش برای انجام امور فرهنگی و اجتماعی به بیان اهداف اجرای طرح پرداخت و اظهار کرد: استفاده از ظرفیت های نظام آموزشی و پرورشی برای بهبود فرهنگ و سبک زندگی اسلامی، آموزش برنامه های شهروندی در مدارس، ارتقاء فرهنگ نظم، قانون گرایی، تعمیق هویت دینی و انقلابی بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از اهداف این طرح است.

وی افزود: تعامل اثربخش و فعال با شهرداری و نهادینه کردن فرهنگ شهروندی و خردورزی در بین دانش آموزان و ارتقاء تعلق خاطر به شهر و محله و شکل گیری هویت شهروندی با شعار هر مدرسه یک شهردار طی این طرح دنبال می شود.

رضا دهاقین گفت: براساس این تفاهم نامه تعداد 12 مدرسه از مقطع ابتدایی در این طرح شرکت خواهند کرد و شهرداران در وهله اول با نظر مدیر مدرسه و بر اساس ملاک های انضباطی، رفتاری، تحصیلی و حضور در فعالیت های پرورشی انتخاب می شوند.

وی خاطر نشان کرد: فرایند انتخاب شهرداران در سال های آینده مشابه فرایند انتخابات شورای دانش آموزی انجام خواهد شد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت آموزش تفکیک زباله و حفظ فضای سبز تصریح کرد: ماده 2 این تفاهم نامه در خصوص فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبداء است که بر اساس آن آموزش عملی تفکیک زباله در بین دانش آموزان و هم چنین حضور فعال دانش آموزان در نهضت درخت کاری و آموزش اصول شهروندی از جمله اموری است که در این طرح پیگیری می شود.
شهرداران مدارس همیاران شهردار و شورای شهر هستند
شهردار خوانسار نیز در بخش دیگری از این نشست خبری خاطر نشان کرد: این طرح در شهر خوانسار برای اولین بار اجرا می شود و تنظیم شیوه نامه آن طی یک ماه آینده انجام خواهد شد.

وی افزود: شهرداران مدارس در واقع همیاران شهردار و شورای شهر هستند و امیدواریم با انجام این طرح فرهنگ همکاری مردم با شهرداری در تمام امور را نهادینه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد