صفحه اصلی » بین الملل » ابراز نگرانی اعضای شورای امنیت از افزایش تنش ها در منطقه بالکان

ابراز نگرانی اعضای شورای امنیت از افزایش تنش ها در منطقه بالکان

اعضای شورای امنیت از تنش ها در منطقه بالکان ابراز نگرانی کرده و خواستار جلوگیری از تاثیر آن بر گفتگوهای میان صربستان و کوزوو شدند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۰ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل ایرنا: در نشست شورای امنیت که روز جمعه برای بررسی وضعیت منطقه بالکان برگزار شد، فرید ظریف نماینده ویژه سازمان ملل در کوزوو، پانزده عضو این شورا را در جریان وضعیت منطقه قرار و هشدار داد که تنش ها میان صربستان و کوزوو می تواند گفتگوهای میان آن ها را به خطر اندازد.

ظریف گفتگوها میان صربستان و کوزوو را در مرحله ای حساس دانست و گفت این مذاکرات پیشرفت های خوبی داشته است.

وی هشدار داد که ثبات منطقه شکننده بوده و شورای امنیت می تواند نقش بزرگی برای جلوگیری از افزایش تنش ها بازی کند.

کوزوو از ژوئن سال 1999 تحت قیمومیت هیات غیرنظامی سازمان ملل متحد قرار دارد و نیروهای ˈ کی فورˈ نیز مسوولیت تامین امنیت آن را به عهده دارند.

صرب‌های کوزوو که حکومت مرکزی در پریشتینا را به رسمیت نمی‌شناسند، با هرگونه کنترل گمرکی در مرز با صربستان مخالف هستند و کوزوو را قسمتی از صربستان می‌دانند و از حکومت بلگراد تبعیت می‌کنند.

مذاکرات پیشبرد حل و فصل مساله کوزوو از نیمه دوم سال 2012 میلادی پس از مدتی توقف، در سطح بالای سیاسی بین نخست ‌وزیران صربستان و کوزوو ادامه یافت و تاکنون این مذاکرات در هفت نوبت در بروکسل برگزار شده است.

در کنار موضوع شمال کوزوو ، مقررات مرزی، حفاظت از میراث فرهنگی صرب‌ها ، افراد مفقود شده و انتصاب نماینده دفتر اتحادیه اروپا در بلگراد و پریشتینا نیز از دیگر موضوع‌های مورد بحث نخست ‌وزیران صربستان و کوزوو در مذاکرات بروکسل است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

10 + 6 =