صاحب نیوز

هفتمین هفته اعتصاب غذا زندانیان گوآنتانامو به دلیل خلف وعده اوباما

شمار قابل توجهی از زندانیان گوآنتانامو که از خلف وعده ˈباراک اوباماˈ، رییس جمهوری آمریکا، برای تعطیلی این زندان به شدت عصبانی هستند، از شش هفته قبل اعتصاب غذا کرده و از پایان دادن به آن امتناع می ورزند.

کدخبر: 2695
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۲/۱۱ @ ۱۴:۱۰


 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا، این زندانیان در اعتراض به مدت نامحدود حبس خود و کاهش احتمال تعطیلی این زندان از سوی دولت آمریکا از پایان دادن به اعتصاب غذا بی سابقه خود امتناع کردند. این اعتصاب از نظر شمار اعتصاب کنندگان، مدت زمان آن و تصمیم به ادامه آن بی سابقه است.

ˈدیویس ریمیسˈ، وکیل 15 زندانی گوآنتانامو (که این زندان را گور خود می دانند) در اعتصاب غذا به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت که تمام موکلان وی اعتصاب غذا کرده اند. مقامات نظامی زندان جنجال برانگیز گوآنتانامو به گسترش ابعاد این اعتصاب اذعان کرده اند.

ˈرابرت دورانˈ، سخنگوی زندان گوآنتانامو، در این زمینه گفت: شمار اعتصاب کنندگان به 26 تن رسیده است که هشت تن از آنان توسط سرم تغذیه می شوند. وی یادآور شد دو تن از زندانیان به دلیل شدت کاهش وزن برای درمان راهی بیمارستان شده اند.

بر اساس این گزارش زندانیان یادشده در زندان گوآنتانامو همزمان با بازرسی عادی از آنها ششم فوریه ( سوم اسفند) اعتصاب غذای خود را آغاز کردند. زندانیان می گویند در این بازرسی کتاب های قرانی نیز که در دست داشته اند مورد بازرسی قرار گرفته که آن را توهینی به اعتقادات دینی خود از سوی زندانبانان دانسته اند.

افزون بر این، 50 وکیل این زندانیان اعلام کرده اند اکثریت زندانیان حاضر در زندان گوآنتانامو که شمار آنان بالغ بر 166 نفر است، احتمالا به این اعتصاب غذا می پیوندند.

اوباما در زمان به قدرت رسیدن در سال 2009 دستور داد زندان گوآنتانامو طی یک سال بسته شود، اما کنگره این کشور با این دستور مخالفت کرد. وی در سخنرانی سالانه اش در ماه ژانویه (دی/بهمن) یا بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برای دومین بار، به لزوم تعطیلی این زندان اشاره ای نکرد وهمین مساله باعث شد شماری از زندانیان امید خود را برای رهایی از این زندان از دست داده و در نهایت به اعتصاب غذا متوسل شوند.

زندان گوآنتانامو در ژانویه سال 2002 برای محبوس کردن متهمان به شرکت در عملیات حمله به برج های دوقلو راه اندازی شد. متهمانی که در عملیات ضدتروریستی خارج از آمریکا دستگیر می شوند غالبا بدون طی مراحل دادرسی و در نتیجه برای مدت زمان نامحدودی در این زندان به سر می برند. اعتصاب غذاهای دوره ای در زندان گوآنتانامو از زمان آغاز به کار این زندان در سال 2002 همواره رواج داشته است. اما اعتصاب غذای اخیر از تمام اعتصاب های پیشین طولانی تر است.

در مجموع یکصد و 66 نفر اکنون در این پایگاه نظامی آمریکا در گوآنتانامو زندانی هستند که تقریبا همه آنها بدون اتهامی مشخص، 11 سال است که در این زندان محبوس هستند و نیمی از آنها به دلیل تبرئه شدن در دادگاه باید آزاد شوند.

بیش از 50 وکیلی که وظیفه دفاع از این زندانیان را برعهده دارند هفته گذشته با ارسال نامه ای به ˈچاک هیگلˈ وزیر دفاع از وی خواستند برای پایان دادن به این اعتصاب غذا کمک کند.

آنها معتقدند سلامت اعتصاب کنندگان به دلیل مدت زمانی طولانی اعتصاب غذا به شدت با خطر مواجه شده است و زندانیان بین 9 تا 14 کیلو وزن از دست داده اند.