صفحه اصلی » اجتماعی » هفت هزار و پانصد ناشر عضو الکترونیکی سازمان اسناد هستند

هفت هزار و پانصد ناشر عضو الکترونیکی سازمان اسناد هستند

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی عملکرد سال گذشته(1391) این سازمان در حوزه اسناد ، کتاب و فضای مجازی را تشریح کرد و گفت: هفت هزار و پانصد ناشر عضو الکترونیکی این سازمان هستند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 صاحب نیوز به نقل از ایرنا: ˈاسحاق صلاحی ˈ در مورد عملکرد این مجموعه در سال 91 در حوزه اسناد، کتاب و منابع دیجیتالی گفت: کار اسکن 35 هزار نسخه خطی به پایان رسیده است که از این تعداد بالغ بر 18 هزار نسخه آن در کتابخانه دیجیتال به صورت تمام متن قابل رویت است.

وی اضافه کرد: در طرح ضربتی دیگر تمامی پایان نامه های موجود را تصویر برداری خواهیم کرد. در زمان حاضر اسکن نزدیک به 10 هزار پایان نامه به صورت دیجیتالی انجام شده است.

صلاحی گفت: 44 هزار قطعه عکس از دوران قاجار نیز اسکن شده و این منابع بر روی پایگاه www.dl.nlia.irقابل دسترسی است.

صلاحی گفت: در مرحله بعد اسکن حدود 30 هزار نسخه چاپ سنگی را آغاز خواهیم کرد.

* بیش از 80 هزار پایان نامه در کتابخانه ملی

وی با بیان اینکه ماهانه بالغ بر یک هزار پایان نامه به این مجموعه می رسد، افزود: تعداد پایان نامه های موجود در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دراین مرکز بالغ بر 80 هزار و 500 نسخه است که بیشتر آن ها متعلق به دانشگاه های آزاد و پیام نور هستند.

صلاحی اضافه کرد: در حال هزار 10 هزار پایان نامه در کتابخانه دیجیتال سازمان قابل دسترسی است، برخی از پایان نامه ها نیز بصورت تمام متن بر روی کتابخانه دیجیتال قرار داده شده است.

* حمایت از پایان نامه های مرتبط

وی در مورد نحوه حمایت از پایان نامه های دانشجویی از سوی این سازمان به خبرنگار ایرنا گفت : ما به دو شکل نیاز خود را اعلام می کنیم و اگر مطابق با موضوعات پیشنهادی باشد با نظر شورای پژوهشی مورد حمایت مالی قرار می گیرد.

در روش اول موضوعات مورد نیاز در زمینه کتب و نسخ خطی و اسناد اعلام می شود و در روش دوم با کمک در انتخاب موضوع پایان نامه توسط هیات علمی به مراجعان مشاوره می دهیم.

* ماهانه 10 هزار نسخه کتاب واسپاری می شود

وی در زمینه واسپاری کتب به این مجموعه نیز گفت: ماهانه 5 هزار عنوان کتاب چاپ داخل به مجموعه واسپاری می شود، بر اساس آمار در 9 ماهه اول سال جاری به طور متوسط هر ماه 10 هزار نسخه کتاب دریافت کرده ایم.

* 60 هزار عنوان کتاب در حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی در کتابخانه ملی

وی گفت: حدود 60 هزار عنوان کتاب در حوزه اسلام و ایران شناسی به زبان های انگلیسی، روسی ، آلمانی ،فرانسوی ، ایتالیایی ، عربی و 7 هزار نشریه به زبان لاتین و 3 هزار پایان نامه با محوریت این موضوع در کتابخانه موجود است.

*نگهداری بیش از 85 هزار منبع در کتابخانه دیجیتال سازمان اسناد

تعداد 85 هزار و 328 منبع شامل نسخ خطی، چاپ سنگی و اسناد در کتابخانه دیجیتال سازمان اسناد وکتابخانه ملی موجود نگهداری می شود.

این تعداد منبع همچنین نسخه های از کتب چاپی، اسناد، روزنامه، پایان نامه، عکس، نقشه، موسیقی، فیلم و برنامه تلویزیونی را در بر می گیرد.

کتابخانه ملی در راستای اولویت بندی های دیجیتال سازی و مجموعه سازی منابع، اقدام به دیجیتالی کردن آنها می کند. نایاب بودن، منحصربه فرد بودن، نفیس بودن و قدمت داشتن منابع از جمله اولویت هایی است که برای دیجیتالی کردن منابع لازم است.

* رعایت مالکیت معنوی

صلاحی در مورد اینکه اجازه گذاردن تمامی منابع بر روی سایت کتابخانه را دارید و اینکه بحث مالکیت معنوی در این زمینه چه جایگاهی دارد گفت: برخی منابع را به دلیل مواجه بودن با بحث رعایت مالکیت معنوی نمی توانیم به صورت تمام متن بر روی سایت قرار دهیم ، از طرفی به دلیل مراجعان زیاد ناچار به اطلاع رسانی بخشی از آن هستیم.

* کتابخانه ملی تنها ارائه کننده خدمات در سه قالب پیامک، چت و پست الکترونیکی

وی با اعلام اینکه خدمات متنوعی به مراجعان کتابخانه ارائه می شود افزود: ایران تنها کشوری است که این خدمات را از سه طریق به محققان، مراجعان و پژوهشگران ارائه می دهد ، کارشناسان ما در دو حوزه سند و کتاب راهنمایی خوبی برای مراجعان هستند.

صلاحی اضافه کرد : اکثر کشورها در حوزه چت به دلیل زمان بر بودن این خدمت مشکل دارند.

* هفت هزار و پانصد ناشر عضو الکترونیکی سازمان اسناد هستند

وی در مورد عضویت ناشران در کتابخانه ملی در فضای مجازی گفت: در گذشته 30 درصد ناشران نیازهای فیپای نشر خود از طریق پست الکترونیک دریافت می کردند و مابقی مراجعات حضوری بود.

رییس کتابخانه ملی به رشد کمی تعداد ناشران و عضویت الکترونیکی آنها اشاره کرد و گفت:هفت هزار و پانصد ناشر می توانند از طریق فضای مجازی فیپای خود را دریافت کنند.

وی زمان صدور فیپا ( فهرست نویسی پیش از انتشار ) در گذشته را 15 تا 21 روز دانست و گفت: در شرایط کنونی این زمان به یک تا سه روز کاهش پیدا کرده است .هیچ کشوری نیست که زمان صدور فیپای آن 3 روز باشد.

* بهره گیری از تلفن همراه و ارائه اطلاعات در مورد فهرست منابع و محتوای کتب

وی در مورد بهره گیری از تلفن همراه در امر اطلاع رسانی گفت: تلفن های همراهی که مجهز به نرم افزار اندروید باشند می توانند فهرست کتب ، نشریات ، پیایندها (نشریات دوره ای ) ، مقالات و اسناد روی گوشی خود جست و جو کنند ، همچنین محتوای منابع کتابی نیز در آن قابل جست و جو خواهد بود.

* برگزاری کنفرانس مدیریت منابع وب اقدام مهم کتابخانه ملی

* صلاحی در ادامه یکی دیگر از اقدامات مهم این مجموعه را برگزاری کنفرانس مدیریت منابع اطلاعاتی دانست و افزود: کتابخانه ملی با همکاری پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات و دانشگاه های صنعتی کنفرانسی ملی مدیریت منابع اطلاعاتی را در اسفند ماه برگزار کرد.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات موجود در وب ها در حال تغییر است افزود : برای اینکه این منابع از بین نرود سازمان متولی این امر در نگهداری این منابع شده است و تلاش دارد به آرشیو وب بپردازد.

صلاحی افزود : وب یک موجود فرهنگی است که دارای شناسنامه و ارزشمند است ، اندیشه انسان زمانی اعتبار و ارزش دارد که ماندگاری داشته باشد، باید در وب پردازش، هک و اصلاح صورت گیرد.اگر ناپایداری در حوزه وب مدیریت نشود محتوای کنونی در دسترس ما نخواهد بود و چیز دیگری به ما ارائه خواهد شد.

وی این اقدام را خدمت بزرگی به آرشیو ملی عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده − شانزده =