صفحه اصلی » ورزشی » مسابقات کشتی قهرمانی جهان/ فرار عضله ها

شیرین تموم شد...

مسابقات کشتی قهرمانی جهان/ فرار عضله ها

چرا و چگونه می شود که ورزشکاران ایرانی آن هم در رشته کشتی که نماد پهلوانی و جوانمردی ایرانیان است، تابعیت کشور دیگری را می پذیرند؟ آیا نمی توان جلوی فرار عضله ها را گرفت؟

تاریخ انتشار: ۱۶:۵۹ - دوشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۱

صاحب نیوز- سید محمدمهدی رضوی زاده

مسابقات کشتی قهرمانی جهان در بوداپست مجارستان با تمام خوشی ها و ناخوشی ها به پایان رسید. مسابقاتی که در تب باقی ماندن کشتی در المیپیک برگزار شد و این خود دلیلی بود تا همه تیم ها با ترکیبات اصلی و کشتی گیران آماده خودشان انگیزه حضور در این مسابقات را داشته باشند.
یکی از اتفاقات شیرین این دوره از مسابقات برای ایرانیان قهرمانی تیم ملی آزاد ایران بود. تیم ملی کشتی ایران که با ترکیبی جوان و تقریبا متفاوت با تیم حاضر در المپیک لندن در این مسابقات شرکت کرده بود توانست بعد از 48 سال به مقام قهرمانی این مسابقات برسد. ایران با 46 امتیازی که به دست آورد روسیه را جای گذاشت و این مقام به لطف درخشش آزادکاران ایرانی بود.
بازیکنان تیم ملی ایران را در این مسابقات حسن رحیمی، مسعود اسماعیل پور، مهدی تقوی، عزت اله اکبری، احسان لشگری، رضا یزدانی و کمیل قاسمی تشکیل دادند. برای ایران حسن رحیمی و رضا یزدانی به ترتیب در اوزان 55 و 96 کیلوگرم موفق به کسب مدال طلا شدند؛ همچنین عزت اله اکبری کشتی گیر جوان و جویباری کشورمان توانست به فینال وزن 74 صعود کند. ولی در مسابقه پایانی نتوانست جردن باروی آمریکایی را شکست دهد و مسعود اسماعیل پور و احسان لشگری هم در اوزان 60 و 84 توانستند مدال برنز را برای ایران به دست آورند و این چنین پرونده ایران با مقام قهرمانی آزاد به پایان رسید. شاید مهدی تقوی کشتی گیری که عناوین قهرمانی متعددی را به همراه ایران توانسته بود به دست آورد ناکام بزرگ این دوره لقب داد.

و اما کشتی فرنگی…
در کشتی فرنگی آن فروغی که در المپیک لندن داشتیم را نداشتیم و این به این دلیل بود که ترکیب به نسبت متفاوت و جوانی را راهی مسابقات کرده بودند.
یکی از اتفاقات تلخ این دوره مسابقات فینال تمام ایرانی وزن 84 کیلوگرم بود. جایی که طالب نعمت پور باید با سامان طهماسبی کشتی گیر ایرانی الاصل تیم آذربایجان کشتی می گرفت. این بازی با نتیجه 5 بر 3 به نفع ملی پوش کشورمان به پایان رسید ولی حضور کشتی گیر ایرانی در تیم ملی آذربایجان از حلاوت و شیرینی این برد کم کرد.
مهم ترین سوالی که پیش می آید این است که چرا و چگونه می شود که ورزشکاران ایرانی آن هم در رشته کشتی که نماد پهلوانی و جوانمردی ایرانیان است، به سمتی پیش می روند که تابعیت کشور دیگری را می پذیرند؟ آیا نمی توان با اهمیت بیشتر به این رشته ورزشی و کلا ورزش ایران، در مقابل فرار عضله ها را گرفت؟ سامان طهماسبی کشتی گیری که سال 89 بعد از حمید سوریان به عنوان پرافتخارترین فرنگی کار ایران شناخته می شد با قبول تابعیت آذربایجان جامعه ورزشی ایران را شوکه کرد.
آیا جامعه ورزشی ایران نیز نمی تواند همانند آذربایجان محیطی مناسب و آسوده برای ورزشکارانش فراهم کند؟؟

قطعا مهم ترین حادثه در مسابفات فرنگی این دوره را امیر علی اکبری برای ایران رقم زد. امیر علی اکبری کشتی گیر دسته سنگشن وزن ایران که او هم ممکن بود سرانجامی چون طهماسبی پیدا کند توانست برای اولین بار به فینال دسته سنگین وزن صعود کند. بازی پایانی دسته 120 کیلوگرم فرنگی آخرین مسابقه از مسابقات قهرمانی این دوره بود. امیر علی اکبری که با یک آمادگی روحی و بدنی در این مسابقات شرکت کرده بود توانست در بازی پایانی جنگنده ظاهر شود و حریف اهل استونی خود را با نتیجه 4 بر صفر شکست دهد و برای اولین بار در تاریخ کشتی ایران مدال طلای دسته سنگین وزن را برای ایران به دست آورد. ایران تا قبل از این فقط توانسته بود توسط بشیر باباجان زاده در این دسته یک مدال برنز کسب کند.

ملی پوشان ایران را در این مسابقات محمد فقیری، محمد نوربخش، افشین بیابانگرد، هادی علی زاده، طالب نعمت پور، مهدی علیاری و امیر علی اکبری تشکیل می دادند.
باید به شجاعت مسئولین و مربیان تیم ملی آفرین گفت که از جوانانی در ترکیب تیم ملی استفاده کردند که حتی سابقه حضور در مسابقات و تورنمت های بین المللی را نداشتند!

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد