صاحب نیوز

Avicenna

بمناسبت روز بزرگداشت ابوعلی سینا:

ابو علی سینا ، نماد تمدن اسلامی در غرب

تمدن اسلامي ، نتيجه پيوند جوانه نيرومند عرب بر روي درخت تناور تمدن ايراني بود و راز نيرومندي عجيب و تحول ملكات و فضايل آن در همين مطلب نهفته است

کدخبر: 275610
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۰۱ @ ۲۰:۴۹


به گزارش صاحب، به نقل از مباحث :جورج سارتن مي گويد: « تمدن اسلامي ، نتيجه پيوند جوانه نيرومند عرب بر روي درخت تناور تمدن ايراني بود و راز نيرومندي عجيب و تحول ملكات و فضايل آن در همين مطلب نهفته است».

مبرهن است که ابو علی سینا یکی از با ارزش ترین ثمره های این درخت تناور هست که به یکی از نماد های تمدن اسلامی مبدل گشته است.این فیلسوف بزرگ، ابوعلي سينا حسين بن عبداله بن حسن بن علي بن سينا که به ابن سینا یا ابو علی سینا معروف گردیده است که در سال 370 هجري قمري در دهي به نام خورميثن در نزديكي بخارا پا به عالم هستی نهاد.

 

این دانشمند بزرگ ایرانی بعد ها در صف بزرگترین و موثر ترین افراد در زمینه های علمی همچون فلسفه، پزشکی، نجوم، ریاضیات و… قرار گرفت و القابی همچون شیخ الرئیس، حجة الحق و شرف الملک و … به او منتسب گردید. ابن سینا از ابتدای دوران کودکی استعداد قابل توجهی در آموختن علوم مختلف داشت. پدر وی از عالمان زمان بود و به همین سبب منزل آن ها محل ملاقات دانشمندان از نقاط دور و نزدیک بود. ابو علی سینا تا سن ده سالگی توانست تمام قرآن و صرف و نحو را فرا بگیرد و از آن پس به آموختن منطق و ریاضیات بپردازد. به در خواست پدر وی، “ابو عبدالله ناتلی” موظف به آموزش ابن سینا در علوم ریاضیات گردید و پس از آن توسط “ابو سهیل مسیحی” در علوم طبیعیات و ما بعد الطبیعه و علم طب آموزش دید. در شانزده سالگی در تمامی علوم زمان خود استاد بود و هنگامی که هجده ساله بود دیگر نیازی به فراگیری هیچ علمی نداشت.

 

توانایی او در علم پزشکی و معالجه حاکم آن زمان موجب محبوبیت او نزد حاکم گردید و سبب شد در موقعیت مناسبی قرار گیرد. بعد از پیش آمدن آشفتگی سیاسی در ماوراء النهر مجبور  به ترک بخارا شد و عازم جرجانیه و سپس گرگان گشت. وی مدتی در دربار فخرالدله مشغول رتق و فتق امور بود. سپس برای دیدار شمس الدوله عازم همدان گردید.

 

از قضا زمان مسافرت وی مصادف گردید با زمان بیماری شمس الدوله که توسط پزشکان زمان جواب گردیده بود. ابو علی سینا موفق به معالجه ی شمس الدوله گردید و مقام و منزلت خاصی نزد وی یافت که سبب گردید به مقام وزارت منصوب گردد و تا زمان مرگ امیر در این مقام باقی ماند. پس از مرگ امیر به دلیل قبول نکردن منصب وزارت به بند زندان دچار گردید. در زندان توانست کتاب مشهور “شفا” را به رشته ی تحریر در آورد.

 

پس از مدتی توانست از زندان بگریزد و عازم اصفهان شد که از بزرگترین مراگز علمی زمان بود. او در این زمان اقدام به نوشتن چند کتاب مهم کرد که در حمله ی مسعود عزنوی فرزند محمود غزنوی به اصفهان، برخی از کتب ارزنده ی ایشان از بین رفت.

 

او در سال های آخر عمر خود به همدان بازگشت و سرانجام  در سال 428 هجری قمری در سن 57 سالگی در همدان از دنیا رفت و در همانجا به خاک سپرده شد.

1