صفحه اصلی » اجتماعی » دهم فروردین در آینه تاریخ معاصر

دهم فروردین در آینه تاریخ معاصر

امروز ˈشنبهˈ برابر با دهم فروردین 1392 و هجدهم جمادی الاولی 1434 هجری قمری و سی ام مارس سال 2013 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۲ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

10 فروردین 1359
ˈجیمی‌ کارترˈ رییس جمهوری آمریکا در پیامی به ˈامام‌‌خمینیˈ(ره) به اشتباهات واشنگتن در قبال انقلاب اسلامی ایران اعتراف کرد. این اعترافات چندین ماه بعد از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در تهران و تهدیدهای دولت آمریکا علیه ملت و دولت ایران صورت گرفت.

10 فروردین 1358
مرحله اول رفراندوم تعیین هویت سیاسی حکومت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد. ˈامام‌خمینیˈ(ره) از عموم اقشار مردم خواستند تا در این رفراندوم شرکت کنند.

10 فروردین 1346
با تبعید آیت الله ˈسید حسن قمیˈ و ˈسیدصادق روحانیˈ به خاش و زابل‌، پیامی از سوی ˈامام خمینیˈ(ره) خطاب به آیت‌الله ˈسیدهادی میلانیˈ به مشهد مخابره شد. این دو نفر به علت اعتراض به یک آیین‌نامه ضداسلامی با عنوان ˈحمایت از خانوادهˈ که از سوی وزارت فرهنگ انتشار یافته بود، تبعید شده بودند.

10 فروردین 1345
ˈلئونید برژنفˈ صدر هیات رییسه اتحاد جماهیر شوروی، در بیست و سومین کنگره حزب کمونیست شوروی؛ روابط تهران و مسکو را سازنده و مثبت توصیف کرد و گفت: کارشناسان ذوب آهن شوروی به زودی راهی ایران می شوند.

10 فروردین 1340
آیت الله ˈسیدحسین طباطبایی بروجردیˈ مرجع تقلید شیعیان جهان، براثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت‌.

10 فروردین 1321
ˈعلی سهیلیˈ نخست‌وزیر به منظور همراهی با متفقین بخصوص انگلستان پس از به قدرت رسیدن، رابطه سیاسی ایران با دولت ویشی فرانسه (ویشی به دولتی گفته می‏شود که پس از اشغال فرانسه توسط نیروهای هیتلر در آن کشور تشکیل شده بود) را قطع کرد. این اقدام راه ایران را برای الحاق به متفقین هموارتر ساخت


10 فروردین 1313
آیت‏اللَّه ˈمحمدباقر قاینی بیرجندیˈعالم دینی و صاحب آثار نورالمعرفه و زهرالریاض در 75 سالگی درگذشت.

10 فروردین 1313
سردار ˈجعفرقلی‌خان اسعد بختیاریˈ از فعالان قیام مشروطه که از 26 آبان 1312 در بازداشت به سر می‌برد، به دستورˈرضاخانˈ در زندان به قتل رسید.

10 فروردین 1299
ˈوثوق‌الدولهˈ عاقد قرارداد 1919، در پی اعتراضات گسترده مردم نسبت به این قرارداد، طی بیانیه‌ای به دفاع از معاهده منعقده پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 − 10 =