صفحه اصلی » بین الملل » مورخ آمریکایی: مقاومت مسالمت آمیز مردم بحرین شگفت آور و مثال زدنی است

مورخ آمریکایی: مقاومت مسالمت آمیز مردم بحرین شگفت آور و مثال زدنی است

توبی جونز مورخ و استاد دانشگاه راتگرز آمریکا با تاکید بر ادامه اعتراض ها در بحرین، دو سال مقاومت مسالمت آمیز و بردباری مردم این کشور را در برابر سرکوب رژیم آل خلیفه مثال زدنی و شگفت آور توصیف کرد و گفت: هیچ نشانه ای از تسلیم مردم بحرین به چشم نمی خورد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 صاحب نیوز به نقل از ایرنا: دکتر توبی جونز مورخ و استاد دانشکده تاریخ در دانشگاه راتگرز نیوجرسی بشدت از سیاست دولت باراک اوباما در قبال انقلاب بحرین انتقاد کرد و حکومت این کشور و عربستان را به تلاش برای طایفه ای کردن اعتراض دموکراتیک بحرینی ها و دامن زدن به اختلاف مذهبی در بحرین و منطقه متهم کرد.

**اعتراض ها طایفه ای نیست

این تحلیلگر مسایل خاورمیانه با رد ادعای رژیم بحرین درباره طایفه ای خواندن اعتراض ها در آن کشور گفت: به همان اندازه که من سخنان مخالفان بحرینی را درباره مردمی و غیرطایفه ای بودن این اعتراض ها تایید می کنم، باید بگویم که حکومت های بحرین و عربستان تلاش کرده اند رنگی طایفه ای به آن بخشیده و آن را تبدیل به تضاد شیعه و سنی نمایند.

توبی جونز تاکید کرد: آنچه مردم بحرین را به خیابان ها آورد مسایل طایفه ای و مذهبی میان اهل سنت و شیعیان نبود بلکه درخواست آزادی سیاسی و دموکراسی بود.

این مورخ آمریکایی تصریح کرد: راه حل بحران بحرین در نهایت چیزی جز تحقق آرمان های آزادیخواهانه و پذیرش دست کم نوعی از حق مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد که تحقق این آزادی خواهی نه تنها باید در بحرین بلکه در سراسر منطقه خلیج فارس رخ دهد و افزود: این خواسته های مردمی هیچ ارتباطی با مسایل طایفه ای و مذهبی نداشته و ندارد.

**مقاومت مثال زدنی

استاد دانشکده تاریخ در دانشگاه راتگرز نیوجرسی با مثال زدنی دانستن بردباری و مقاومت مردم بحرین در مقابل سرکوب رژیم آل خلیفه گفت: صبر و مقاومت جوانان بحرین و مخالفان در برابر سرکوب شدید و وحشیانه در دو سال گذشته بسیار شگفت انگیز است.

این مورخ آمریکایی افزود: مقاومت و پیگیری مردم بحرین برای تحقق مطالبات خود به شیوه غیر خشونت آمیز و از طریق نافرمانی مدنی الهام بخش سایر انقلاب هاست.

دکتر جونز با اشاره به اینکه انقلاب مردم بحرین در مرحله دشواری از مبارزه قرار دارد و رژیم بحرین از همه ابزارهای داخلی و خارجی برای سرکوب بهره جسته است گفت: متاسفانه بسیاری از کشورها به مانند آمریکا از مسولیت خود برای حمایت از جنبش مردم بحرین شانه خالی کردند.

**آمریکا فقط شعار می دهد

این استاد دانشگاه راتگرز حضور ناوگان پنج دریایی آمریکا را دلیل پشتیبانی کاخ سفید از رژیم آل خلیفه دانست و تصریح کرد: راهبرد آمریکا در منطقه بر اساس سه محور مبارزه با تروریسم، مهار ایران و تضمین امنیت عبور نفت می باشد.

جونز افزود: این راهبرد کاخ سفید را وابسته به حفظ پایگاه ناوگان پنجم دریایی خود در بحرین کرده است.

وی همچنین رژیم عربستان را به عنوان عاملی دیگر در سکوت آمریکا در قبال بحرین دانست و گفت: عربستان متحد مهم آمریکا در منطقه بوده و واشنگتن نمی خواهد روابط خود را با عربستان برهم زند.

دکتر جونز با انتقاد از سیاست آمریکا درقبال بحرین گفت: در دو سال گذشته دولت اوباما با محوریت وزارت خارجه هر از گاهی از لزوم اجرای اصلاحات در بحرین دم می زنند، اما در عمل هیچ گام معنادار و موثری برای فشار به منامه برای انجام آن اصلاحات برنداشته اند.

وی با تاکید بر اینکه منافع آمریکا در بحرین ادامه حمایت از رژیم آل خلیفه است، گفت: هیچ نشانه ای از تغییر رویه خاندان حاکم در بحرین به چشم نمی خورد و اصلاحات در آن کشور شعاری بیش نبوده است.

توبی جونر در پایان درباره چشم انداز تحولات بحرین گفت: برخلاف آنچه که برخی رسانه های عربستان و حکومت بحرین درباره ناکامی اعتراض ها تبلیغ می کنند باید بگویم این اعتراض ها ادامه داشته و هیچ نشانه ای از تسلیم مردم بحرین به چشم نمی خورد.

وی افزود: به باور من تجربه دو سال گذشته نشان داد که مردم بحرین دست از اعتراض برنخواهند داشت.
 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

9 + چهارده =