صفحه اصلی » سیاسی » صنعت نفت؛ نهضتی ایرانی با تاثیرات بین المللی و جهانی

صنعت نفت؛ نهضتی ایرانی با تاثیرات بین المللی و جهانی

هرساله در هیاهوی ایام عید و ورق خوردن های تند صفحات آخر تقویم هر سال، در آخرین صفحه تقویم هر سال، روزی قرارگرفته است که اگر نگوییم از مهمترین اعیاد سال برای ایرانیان بشمار می رود؛ از مهمترین و حیاتی ترین رویدادها و اتفاقات برای ایرانیان بشمار می آید.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

هرساله در هیاهوی ایام عید و ورق خوردن های تند صفحات آخر تقویم هر سال، در آخرین صفحه تقویم هر سال، روزی قرارگرفته است که اگر نگوییم از مهمترین اعیاد سال برای ایرانیان بشمار می رود؛ از مهمترین و حیاتی ترین رویدادها و اتفاقات برای ایرانیان بشمار می آید. ملی شدن صنعت نفت در روز 29 اسفندماه هرسال، برای ایرانی که حیات و اقتصاد کشورش بر پایه آن بنا نهاده شده یک عید بشمار می رود؛ عیدی که اصولا در لوای آمدن عید بزرگ نوروز ایرانیان مخفی و نهان گشته و از چشم رسانه ها و مطبوعات و توجه مردم دورمانده است. ملی شدن صنعت نفت به قدری برای حیات این کشور و مردم همیشه استوارش مهم بوده که خون ها در راه آن نثار گشته است. می خواهیم بعد از خوابیدن آن شلوغی و هیاهوی مردم در دم دمای عید نوروز، با فراغ بال بهتر به این موضوع بپردازیم و نقش ملی شدن صنعت نفت  را درتحولات بین المللی بررسی نماییم.

 

1- نهضت ملی شدن نفت علاوه بر نقش و تأثیر زیادی که درداخل کشور داشت در تغییر و تحولات بین المللی  و در میان نهضت های آزادی بخش جهان اثرگذاری بیشتری داشت. برای روشن شدن این مطلب لازم است اشاراتی مختصر به مجموعه روابط سیاسی و قدرت ها در آن عصر داشته باشیم.

2- نهضت ملی شدن نفت زمانی روی داد که انگلستان به عنوان پیر استعمار در اوج قدرت استعماری و جهانخواری قرار داشت و کمتر کسی تصور می کرد که این قدرت بلامنازع امکان فروریختن داشته باشد. انگلستان در آن عصر بر اکثر نقاط ژئوپلتیکی و مراکز استراتژیکی جهان مسلط بود و با اقتدار بر این سرزمین ها حکمرانی می کرد.

3- از سوی دیگر با تلاش های سید جمال الدین اسدآبادی بنیانگذار نهضت بیداری مشرق زمین در بسیاری از کشورهای اسلامی توسط شاگردان او هسته اولیه تشکیلات مبارزاتی علیه این پیر استعمار شکل گرفته بود و مبارزات و حرکت هایی را علیه انگلستان آغاز کرده بود.

4- اخوان المسلمین قوی ترین سازمان مبارزاتی و تشکیلاتی در کشورهای اسلامی راه اندازی شده و مبارزات خود را علیه استعمار خارجی و استبداد داخلی آغاز کرده بود، اما این نهضت ها نیازمند یک بت شکنی عظیم از بت بزرگ استعمار بودند، تا تمام مبارزین بتوانند با اعتماد به نفس بیشتر مبارزات خود را ادامه دهند.

5- این زمان مصادف است با شکل گیری مبارزات ملی شدن صنعت نفت در ایران که با همکاری بخشی از روحانیون به زعامت آیت الله کاشانی که تجربیات زیادی در راه مبارزه با استعمار انگلیس در عراق داشت و نیروهای مبارز ملی به رهبری دکتر محمدمصدق همراه بود که در گام اول توانست به شکل بسیار هماهنگ و همه جانبه این قدرت سراپا نخوت را به زیر بکشد و وادار کند که با خفت از ایران بیرون برود.

6- تاثیر جهانی این اقدام بارقه امیدی را در دل تمام نهضت های آزادی بخش جهان و آزادی خواهان روشن کرد و تمام دولت ها در سراسر جهان به این باور رسیدند که می توانند پنجه در پنجه پیر استعمار در افکنند و آن را به زانو درآورند.

7- به خاطر چنین عظمتی است که «سید قطب» متفکر و نظریه پرداز جنبش اخوان المسلمین طی نامه ای خطاب به سران نهضت ملی شدن نفت در ایران می نویسد که نهضت شما یک نهضت داخلی نیست بلکه یک نهضت جهانی و بین المللی است و تاثیر آن در عرصه بین الملل بسیار بزرگتر و بیشتر از داخل است.

8- با این ضربه ای که نهضت ملی شدن نفت ایران بر پیکره انگلستان وارد کرد این استعمار کهنه کار و ریشه دار از اوج اقتدارگرایی و جهانخواری خارج شد. هرچند با توجه به پیش بینی که سید قطب از خواست و طرح و برنامه ریزی های سران امریکا در آن زمان داشت که امریکا قصد دارد جایگزینی برای جهانخواری انگلیس باشد و چنین هم شد. ولی نقش و تاثیر بین المللی این نهضت هیچ وقت از صفحات تاریخ محو نخواهد شد و ایران و نهضت ملی شدن نفت به عنوان بر باد دهنده اقتدار بلامنازع انگلیس جهانخوار در خاطره ها ثبت شده است. یاد مبارزان این راه از کوچک و بزرگ را گرامی می داریم.

عبدالله موحد ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

11 − چهار =