صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » شاهکار بچه‌ها و زلات

شاهکار بچه‌ها و زلات

تیم فوتبال سپاهان با غلبه بر استقلال در ضربات پنالتی به فینال رقابت های جام حذفی باشگاه‌های کشور رسید.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 صاحب نیوز به نقل از ایمنا:
مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی باشگاه‌های کشور
دیدار تیم‌های استقلال و سپاهان
ورزشگاه: آزادی تهران
تماشاگر: ۶۰ هزار نفر
داور: علیرضا فغانی، کمک داور اول: رسول فروغی، کمک داور دوم: سعید علی‌نژادیان، داور چهارم: سعید فتاحی
ناظر داوری: حسین خوشخوان
گل‌ها: محمدرضا خلعتبری برای سپاهان (دقیقه ۴۲) و فرزاد حاتمی برای استقلال (دقیقه ۶۴)
از روی نقطه پنالتی:
مجتبی جباری، ساموئل، عباس محمدرضایی و جواد نکونام برای استقلال
اروین بولکو، امید ابراهیمی، محمدرضا خلعتبری، احسان حاج‌صفی و میلان سوشاک برای سپاهان
اخطار: خسرو حیدری، آرش برهانی، فرهاد مجیدی و جواد نکونام از استقلال؛ محمدرضا خلعتبری از سپاهان
اخراج: فرشید طالبی از سپاهان (دقیقه ۲۶ با کارت قرمز مستقیم)؛ خسرو حیدری از استقلال (دقیقه ۶۳ با کارت زرد دوم)
استقلال: سید مهدی رحمتی، پژمان منتظری، امیرحسین صادقی، علی حمودی، خسرو حیدری، هاشم بیک‌زاده( از ابتدای وقت های اضافه عباس محمدرضایی)، جواد نکونام، ساموئل، مجتبی جباری، سیاوش اکبرپور (از دقیقه ۵۳: فرهاد مجیدی) و آرش برهانی (از ابتدای نیمه دوم: فرزاد حاتمی).
سرمربی: امیر قلعه‌نویی
سپاهان: شهاب گردان، حسین پاپی، محرم نویدکیا (از دقیقه ۱۱۸: احمد جمشیدیان)، محمدرضا خلعتبری، فرشید طالبی، امید ابراهیمی، جواهیر سوکای (از دقیقه ۵۵: محسن ایران نژاد)، احسان حاج‌صفی، امین جهان عالیان (از دقیقه ۳۱: علی احمدی)، میلان سوشاک و اروین بولکو.
سرمربی: زلاتکو کرانچار


شرح بازی:
سپاهان و استقلال که باید ۱۶ روز دیگر در هفته سی و دوم لیگ برتر در تهران با هم روبه رو شوند، امروز در نیمه نهایی جام حذفی و در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر رفتند. این مسابقه هفتمین تقابل دو تیم در چارچوب جام حذفی بود که آمار آن از برتری مطلق طلایی پوشان خبر می داد. سپاهانی ها درحالی پا به این مسابقه گذاشتند که خلعتبری نیز از ابتدا در ترکیب این تیم جای داشت تا نگرانی های هواداران سپاهان از این بابت رفع شود.
بازی در ابتدای نیمه اول پایاپای دنبال شد و طلایی‌پوشان با وجود ایجاد موقعیت های گلزنی در به ثمر رساندن آن‌ها ناموفق بودند. از سوی دیگر استقلالی ها بیشتر سعی کردند با زمین زدن خود در محوطه جریمه، فغانی را مجاب به اعلام پنالتی کنند. بازی با نتیجه بدون گل دنبال میشد تا اینکه اخراج فرشید طالبی ورق را برگرداند و سپاهان از دقیقه ۲۶ ده نفره شد. شاگردان قلعه‌نویی از این فرصت استفاده کردند و به سمت دروازه گردان هجوم بردند اما این سپاهان بود که برخلاف جریان مسابقه به وسیله خلعتبری به گل رسید و نیمه اول را پیروز به رختکن رفت.
قلعه‌نویی در نیمه دوم فرزاد حاتمی و مجیدی را به بازی فرستاد تا این نتیجه را جبران کند اما کارت زرد دوم خسرو حیدری و اخراج او، برنامه‌های سرمربی آبی‌پوشان را برهم زد. سپاهانی‌ها که با ده نفره شدن استقلال حتی در اندیشه رسیدن به گل پیروزی بودند، یک دقیقه بعد غافلگیر شدند و گل فرزاد حاتمی همه چیز را برای دو تیم مساوی کرد. در ادامه، موقعیت‌های فراوانی برای هر دو تیم به وجود آمد اما بی دقتی بازیکنان و واکنش‌های به موقع دروازه‌بانان دو تیم، باعث شد تا استقلال و سپاهان در پایان نود دقیقه، با تساوی یک بر یک به استقبال وقت‌های اضافه بروند.
در وقت‌های اضافه نیز، هرچه دو تیم زدند به در بسته خورد تا ضیافت پنالتی‌ها تعیین‌کننده یک پای فینال جام حذفی باشگاه‌های کشور باشد. باید گفت تعویض های هوشمندانه کرانچار، آرامش مثال زدنی او در ضربات پنالتی و دقایق حساس بازی که بدون شک به بازیکنان نیز منتقل شده بود و رفتار حرفه ای بازیکنان تیم اصفهانی باعث شد سپاهان که در جریان بازی نیز از استقلال برتر بود، به فینال جام حذفی صعود کند.


شرح گل‌ها:
۱-۰ سپاهان (دقیقه ۴۲: محمدرضا خلعتبری): حسین پاپی در میانه زمین و در بین چند بازیکن استقلال، توپ را با سماجت حفظ کرد و به خلعتبری رساند. خلعتبری نیز با یک چرخش، شوت زمینی را روانه دروازه استقلال کرد و رحمتی با وجود شیرجه خود، در دفع توپ ناموفق ماند تا سپاهان ۱۰ نفره به گل برسد.
۱-۱ استقلال (دقیقه ۶۴: فرزاد حاتمی): شوت محکم نکونام را گردان به زیبایی دفع کرد اما توپ برگشتی به فرزاد حاتمی رسید و کاری هم از دست سوشاک برنیامد تا استقلال که یک دقیقه قبل با اخراج خسرو حیدری ۱۰ نفره شده بود، با گل فرزاد حاتمی کار را به تساوی بکشاند.


دقایق حساس:
دقیقه ۳- کرنر ارسالی خلعتبری با ضربه سر نویدکیا همراه شد اما رحمتی این توپ را در دهانه دروازه دفع کرد.
دقیقه ۴- ارسال کرنر خلعتبری روی سر فرشید طالبی فرود آمد اما ضربه مدافع سپاهان از کنار دروازه استقلال به بیرون رفت.
دقیقه ۵- آرش برهانی درحالی که توسط سوشاک و طالبی احاطه شده بود، در محوطه جریمه سپاهان سرنگون شد و اعتقاد به پنالتی داشت اما فغانی خطای هند خودش را اعلام کرد.
دقیقه ۱۶- استقلال پشت محوطه جریمه سپاهان صاحب یک ضربه آزاد شد اما ارسال مستقیم جباری را مدافع سپاهان با سر دور کرد.
دقیقه ۲۶- پاس ساموئل به برهانی رسید و او در یک موقعیت مسلم گلزنی قرار گرفت و فرشید طالبی با خطا روی برهانی و با دریافت کارت قرمز مستقیم از فغانی از زمین اخراج شد.
دقیقه ۲۹- سوکای با حرکت سریع خود در تدارک یک ضد حمله خطرناک روی دروازه استقلال برآمد اما حمودی با فرستادن این توپ به اوت این موقعیت را از سوکای گرفت.
دقیقه ۳۷- اشتباه بیک زاده در میانه های زمین سوکای را صاحب توپ کرد و او هم از همان فاصله به سمت دروازه رحمتی شوت کرد که در دستان دروازه بان استقلال قرار گرفت.
دقیقه ۴۲- محرم نویدکیا توپ را به خلعتبری رساند و او سوکای را صاحب موقعیت و توپ کرد اما شوت مواج سوکای را رحمتی به زحمت و با نوک انگشتانش از بالای دروازه به بیرون فرستاد.
دقیقه ۴۷- شوت فرزاد حاتمی در چارچوب دروازه سپاهان بود اما گردان با هوشیاری این شوت را در نزدیکی دروازه سپاهان دفع کرد.
دقیقه ۵۲- پاس آبی پوشان مقابل دروازه سپاهان به حاتمی رسید و شوت پشت پای وی را گردان در آغوش گرفت.
دقیقه ۷۲- مجیدی، منتظری و جباری با همکاری یکدیگر ضد حمله تند و تیزی را به سمت دروازه سپاهان ترتیب دادند که درنهایت شوت فرهاد مجیدی از سمت چپ دروازه گردان به بیرون رفت.
دقیقه ۷۷- شوت زیبای محرم نویدکیا که روی پاس بولکو صاحب موقعیت شده بود، با واکنش رحمتی به کرنر رفت.
دقیقه ۸۵- حاج صفی با یک پاس دیدنی توپ را در محوطه جریمه به خلعتبری رساند و او که می توانست با یک ضربه چیپ گل دوم سپاهان را به ثمر برساند، این موقعیت طلایی را از دست داد.
دقیقه ۸۸- شوت خطرناک و کات‌دار حاج صفی با فاصله کمی از بالای دروازه رحمتی به بیرون رفت.
دقیقه ۹۰+۲- سپاهان صاحب یک ضربه آزاد شد و امید ابراهیمی با دورخیز زیاد، شوت محکمی را روانه مرکز دروازه استقلال کرد اما رحمتی با مشت کردن توپ مانع از به ثمر رسیدن گل شد.
وقت‌های اضافه اول و دوم:
دقیقه ۹۳- شوت سنگین عباس محمدرضایی به طرز خطرناکی از کنار دروازه گردان به اوت رفت.
دقیقه ۹۴- شوت سرکش و از راه دور محسن ایران‌نژاد با دفع رحمتی راه به جایی نبرد.
دقیقه ۱۰۲- شوت امید ابراهیمی به تیر عمودی دروازه استقلال برخورد کرد و به بیرون رفت.
دقیقه ۱۰۴- ضربه سر فرزاد حاتمی با اختلاف ناچیز از کنار دروازه سپاهان به بیرون رفت.
ضربات پنالتی:
استقلال: مجتبی جباری برای زدن اولین ضربه پنالتی استقلال پشت توپ قرار گرفت و درخلاف جهت حرکت گردان توپ را تبدیل به گل کرد.
سپاهان: اروین بولکو به عنوان اولین بازیکن سپاهان پشت ضربه پنالتی قرار گرفت و گل اول سپاهان را به ثمر رساند.
استقلال: ضربه محکم ساموئل با پای غیرحرفه اش درون دروازه گردان جای گرفت.
سپاهان: امید ابراهیمی با یک ضربه محکم توپ را به زیر طاق دروازه رحمتی فرستاد.
استقلال: عباس محمدرضایی با یک شوت زیبا سومین پنالتی استقلال را گل کرد و کاری هم از دست شهاب گردان برنیامد.
سپاهان: محمدرضا خلعتبری با ضربه‌ای محکم توپ را به زیر طاق دروازه زد.
استقلال: امیرحسین صادقی اولین بازیکنی بود که پنالتی خود را خراب کرد و شوت وی با اختلاف زیاد به بیرون رفت.
سپاهان: پنالتی احسان حاج‌صفی در مرکز دروازه استقلال قرار گرفت.
استقلال: جواد نکونام با یک ضربه چیپ توپ را گل کرد.
سپاهان: احمد جمشیدیان که در دقایق پایانی وقت های اضافه جایگزین نویدکیا شده بود، درحالی که می توانست حکم پیروزی سپاهان را امضا کند، توپ را با یک ضربه زمینی و ضعیف به پای رحمتی زد و همه چیز دوباره مساوی شد.
استقلال: سید مهدی رحمتی پشت توپ قرار گرفت اما پنالتی او از کنار دروازه به بیرون رفت.
سپاهان: پنالتی محسن ایران‌نژاد را رحمتی مهار کرد تا هم فرصت پیروزی سپاهان بار دیگر از دست رود و هم رحمتی اشتباه خود را جبران کرده باشد.
استقلال: شهاب گردان پنالتی فرزاد حاتمی را به زیبایی و با دو دست دفع کرد.
سپاهان: میلان سوشاک با به ثمر رساندن پنالتی خود حکم فینالیست شدن سپاهان را در تهران امضا کرد.

بهترین بازیکن:
محمدرضا خلعتبری علی‌رغم اینکه گفته می‌شد نمی‌تواند نود دقیقه برای سپاهان بازی کند، ۱۲۰ دقیقه در ترکیب طلایی‌پوشان به میدان رفت و با زدن یک گل و به ثمر رساندن پنالتی‌اش به زیبایی هرچه تمام‌تر، بهترین بازیکن زمین لقب گرفت؛ او در این بازی بسیار با انگیزه ظاهر شد و دوندگی او در مسابقه امروز هم فوق‌العاده بود.


اتفاق ویژه:
درحالی که مسئولان دو تیم از هفته‌ها قبل اختلاف زیادی بر سر زمان برگزاری این دیدار پیدا کرده بودند، این مسابقه ۱۲۰ دقیقه به طول انجامید تا استقلال و سپاهان که باید به فاصله چند روز از این جدال نفس‌گیر در لیگ قهرمانان آسیا به میدان بروند، با خستگی ناشی از این مسابقه به جنگ حریفان آسیایی شان بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × یک =