صفحه اصلی » استان اصفهان » اسماعیلی: نیمه دوم فروردین ماه آب زاینده رود باز می‌شود

اسماعیلی: نیمه دوم فروردین ماه آب زاینده رود باز می‌شود

معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری اصفهان گفت: مطابق با خط قرمزهای تعیین شده، نیمه دوم فروردین ماه آب زاینده رود باز می‌شود.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایمنا، محمد مهدی اسماعیلی با بیان این که مطالبات مردم شرق اصفهان در حال اجرا شدن است، مهمترین مطالبه مردم و کشاورزان را جاری شدن آب زاینده رود عنوان کرد و افزود: آب زاینده رود برای کشت بهاره از نیمه دوم فروردین ماه باز می‌شود.
معاون استاندار با بیان این که همه مطالبات مردم شرق اصفهان در رابطه با خشکسالی و خشک شدن زاینده رود در حال اجرا شدن است، تصریح کرد: به دلیل اجرای پروژه ساماندهی رودخانه از بالادست تا پایین دست به منظور جلوگیری از هدر رفت آب، باز شدن رودخانه به این تاریخ موکول شد.
اسماعیلی ادامه داد: این مساله بهانه‌ای شد تا کشاورزان برای کشت بهاره زمان و فرصت بیشتری داشته باشند.
وی با اشاره به این که خط قرمز مهم ما، تامین آب شرب برای حدود پنج و نیم میلیون نفر در استان اصفهان و استان‌های همجوار است که از آب حوضه زاینده رود استفاده می‌کنند اعلام کرد: باید برنامه ریزی به گونه‌ای صورت پذیرد که ضمن رعایت این خط قرمز، آب مورد نیاز بخش کشاورزی و صنعت نیز حتی المقدور تامین گردد.
معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری اصفهان با اشاره به مشکلات جدی فولاد و ذوب آهن گفت: فولاد مشکل جدی داشته و آب مورد نیازش به سختی تامین می‌شود و با وجود این که همه افراد موافق تداوم اشتغال در این دو مرکز صنعتی هستند ولی از طرفی نیز باید منطق مصرف آب حاکم گردد.
اسماعیلی تصریح کرد: خوشبختانه مدیریت واحد بر حوضه زاینده رود تا حد زیادی مشکلات را کاهش داده است و مصرف آب در بالا دست، استان یزد، بخش صنعت و شرب کنترل می‌شود.
وی با اشاره به این که مصارف آب در سه حوزه شرب، صنعت و کشاورزی می‌باشد خاطر نشان کرد:‌ با اجرای یک برنامه انقباضی شامل کاهش مصرفی آب در بخش شرب،‌آب انتقالی به یزد، مصرف آب در بالا دست و همچنین آب مصرفی در صنعت، توانستیم آب مورد نیاز جهت کشت بهاره کشاورزان عزیز را تامین نماییم.
اسماعیلی تاکید کرد: کشاورزان الگوی کشت متناسب با حجم آب جاری شده و در دسترس انتخاب نمایند تا به یاری خداوند بتوانیم کشت بهاره مناسبی را داشته باشیم.
معاون سیاسی ، امنیتی، اجتماعی استانداری اصفهان اظهار داشت: همچنین ‌با وصول مطالبات عوارض پالایشگاه، می‌توان بخشی از آن را در احداث خط لوله‌ای برای انتقال آب به شرق اصفهان استفاده نمود.
وی در مورد اختصاص بخشی از آب به یزد گفت: این آب می‌تواند بخشی از مصارف آب شرب و حتی کشاورزی صنعتی ورزنه را نیز تامین نماید.
معاون وزیر نیز با اشاره به اجرای خط دوم لوله انتقال آب به یزد وابسته به اجرای طرح فلات مرکزی می‌باشد،‌ اظهار داشت:‌ اگر طرح انتقال فلات مرکزی اجرا نشود،‌ خط دوم نیز عملی نخواهد شد.
وی بر اجرای طرح‌های آبیاری پیشرفته از جمله آبیاری قطره‌ای و بارانی جهت داشتن کشاورزی پایدار در منطقه شرق اصفهان تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده − سه =